Сторінка
5

Складові частини грошового ринку. Регулювання діяльності учасників ринку цінних паперів. Механізм здійснення операцій на валютних ринках. Акції та їх види

Право власника простої акції на відповідну частку майна у разі ліквідації товариства забезпечується після забезпечення прав влас­ників облігацій та привілейованих акцій.

Право на участь в управлінні реалізується згідно з правилом: "Одна акція — один голос на загальних зборах акціонерів".

2. Власник привілейованої акції має переважне право на отри­мання дивідендів. Виплата дивідендів провадиться у розмірі, зазна­ченому в акції, незалежно від розміру одержаного товариством при­бутку. Якщо прибуток відповідного року недостатній, виплата диві­дендів здійснюється за рахунок резервного фонду.

Дивіденди за привілейованими акціями, як правило, фіксовані і визначаються в процентах до їх номінальної вартості. У разі, коли розмір дивідендів за простими акціями перевищує розмір дивідендів за привілейованими акціями, власникам останніх може провадити­ся доплата до розміру дивідендів, виплачених іншим акціонерам.

Власник привілейованої акції має переважне право на частку майна акціонерного товариства у разі його ліквідації. Це право за­безпечується після забезпечення прав власників облігацій, емітова­них цим товариством.

Власники привілейованих акцій відповідно до Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" не мають права брати участь в управлінні акціонерним товариством, якщо інше не передбачено статутом товариства. Тобто фактично, маючи переваги матеріально­го характеру, власники привілейованих акцій можуть брати участь в управлінні товариством нарівні з власниками простих акцій, якщо це обумовлено в статуті. Статутом може визначатись і порядок здій­снення переважного права на одержання дивідендів. Дивіденди всім акціонерам, сплачуються за підсумками року в порядку, передбаче­ному статутом товариства.

Загальна кількість привілейованих акцій не має перевищувати 10% статутного фонду акціонерного товариства. Де обмеження пов'яза­но з необхідністю фіксованих дивідендних виплат за привілейова­ними акціями, що може, як і необхідність процентних виплат за облі­гаціями, емітованими цим товариством, значно впливати на його фі­нансову стійкість.

Привілейовані акції можуть бути таких видів:

ü кумулятивні, які дають власникам право не тільки на поточ­ний, а й на не виплачений раніше а якихось причин дивіденд;

ü з часткою участі, яка дає право на додаткові дивіденди, якщо дивіденди за простими акціями більші;

ü конвертовані, які можуть бути обміняні на встановлену кількість простих акцій;

ü зі ставкою дивідендів, що коригується;

ü відзивні, які акціонерне товариство має право викупити;

ü ретрективні, які власник має право погасити у визначений мо­мент за визначеною ціною.

Зважаючи на ступінь ризику та очікувану дохідність, акції мож­на поділити на такі класи:

Ø "з блакитними корінцями" — акції найбільш солідних і вели­ких корпорації!;

Ø дохідні — акції, дивіденди за якими перевищують середній рівень;

Ø зростання — акції корпорацій, доходи яких вищі від середньо­го рівня, проте дивідендні виплати невисокі (переважно акції ком­паній, що стрімко розвиваються);

Ø циклічні — акції, ціна яких змінюється відповідно до змін в економіці. В основному це акції базових галузей економіки. Інвес­тори намагаються придбати ці акції, коли відбувається підйом у га­лузі, і продати їх до початку спаду;

Ø спекулятивні — акції молодих та маловідомих компаній;

Ø захищені (антициклічні) — акції, ціна на які досить стабільна навіть при спадах в економіці.

Задача

Дивіденд на акцію компанії за рік склав 6500 грн. Банківська ставка по вкладах дорівнює 20 % річних. Винагорода за ризик з точки зору покупця повинна бути 50 % . Визначити теоретичну ціну акції.

Ка =

Ка = =16250 ( грн. )

Отже, теоретична ціна акції становить 16250 грн.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ :

Бланк И. Н. Инвестицынный менеджмент. – К., Итем, 1995.

Кузнецева Н. С., Назарчук І. Р. Ринок цінних паперів в Україні :

Правові основи формування і функціонування. – К. : ЮРІНКОМ – Ітер, 1998.

Мозговий О. Н. Фондовий ринок України. – К. : УАННП “ Фенікс”, 1998 р.

Шелудько В. М. Фінансовий ринок : Навч. посіб. – 2-ге вид., випр. і доп. – К. : Знання – Прес, 2003 р.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Фінанси»: