Сторінка
5

Фінансово-правові норми, структура, види фінансово-правових норм

Вирішення проблем місцевих фінансів пов'язане також з подаль­шим розвитком місцевого оподаткування. Сьогодні частка місцевих податків у доходах місцевих бюджетів у регіонах країни коливаєть­ся від 4% до 10%, а це свідчить про те, що не всі місцеві податки за­стосовуються і стягуються вони не в повному обсязі.

Потребують вирішення фінансових проблем також підпри­ємства комунальної форми власності. Варто зазначити, що біль­шість з них перебувають на комерційному розрахунку і одер­жують в разі необхідності дотації за рахунок коштів місцевих бюджетів. Це підприємства житлового господарства, водопо­стачання, вивезення та утилізації сміття, місцевого транспорту та інші. Просте підняття тарифів плати за користування послу- гами цих підприємств нічого, крім соціальної напруги, не дасть. До вирішення цього питання слід підходити комплексно з ура­хуванням платоспроможності населення, можливості надання дотацій з бюджету цим підприємствам та виділення цільових субсидій малозабезпеченим громадянам.

Специфічною рисою місцевих фінансів є те, що вони зумовлюють не просто взаємодію таких елементів, як місцеві бюджети, місцеві податки, місцеві позички, пільги, місцеві збори, а й механізм специфічних багаторівневих фінансових відносин, які виникають між різними гілками державних та місцевих органів влади й управління. Характерною рисою місцевих фінансів є те, що в процесі розподілу та перерозподілу грошових коштів бере участь значна кількість суб'єктів розподілу, причому кожен з них прагне задовольнити свої власні потреби в якомога більшій мірі, навіть за рахунок зменшення коштів іншого суб'єкта, тому ці відносини носять суперечливий характер.

Місцеві органи самоврядування не можуть обійтися без централізації частини вартості, створеної в процесі виробництва валового внутрішнього продукту. Така централізація відбувається з допомогою формування бюджетів, які створюються на різних рівнях місцевого самоврядування. У процесі формування та використання цільових централізованих фондів грошових коштів місцеві органи самоврядування впливають на формування та використання децентралізованих фондів грошових коштів підприємств різних форм власності, які знаходяться на тій чи іншій адміністративній території.

Це відбувається не тільки через установлення місцевих податків і зборів, а й шляхом добровільного відрахування коштів у ті чи інші цільові фонди, які використовуються на певні заходи, передбачені планом економічного і соціального розвитку регіону. З огляду на це до складу місцевих фінансів входить сфера фінансових відносин, яка виникає в процесі формування та використання централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів (рис.1.).

Рис.1. Склад місцевих фінансів.

Ця ланка фінансових відносин виникає в процесі формування та використання місцевих бюджетів різних рівнів, і є найрозгалуженішою, тому що вона охоплює відносини, які виникають між органами самоврядування різного рівня, та працівниками закладів освіти, охорони здоров'я, культури, спорту та інших установ, що фінансуються з місцевих бюджетів.

Список використаної літератури

1. Закон України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 1251-ХП із змінами та доповненнями.

2. Декрет Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки й збори" від 20.05.1993 року № 56-93 із змінами та доповненнями.

3. Д’яконова І.І. Податки та податкова політика України.-К.:Наукова думка,1997.

4. Загородній А.Г.,Чаплик Р.В. Напрями вдосконалення системи місцевих податків і зборів як джерела формування регіональних бюджетів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Випуск VІ.-1998.-с.27-39.

5. Єпіфанов А.О., Сало І.В., Д`яконова І.І. Бюджет і фінансова політика України.- К.: Наукова думка,1997.

6. Кириленко О.П. Місцеві бюджети України(історія, теорія, практика) .-К.:НІОС,2000.

7. Кравченко В.І. Місцеві фінанси України.-К.:Знання,1999.

8. Кравченко В.І. Фінанси місцевих органів влади України.-К.:НІСД, 1996.

9. Ткачук А., Агранофф Р., Браун Т. Місцеве самоврядування: світовий та український досвід/ Посібник- К.: Заповіт,1997.

10. Фінансове право. Навч. посібник/ за ред. Л.К. Воронової- Харків, 1998.

11. Петленко Ю.В., Рожко О.Д. Місцеві фінанси: опорний конспект лекцій.- К, Кондор, 2004.- 282с.

12. Юрій С.І., Бескид Й.М. Бюджетна система України:Навчальний посібник.-К.:НІОС,2000.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Фінанси»: