Сторінка
3

Валютний ринок і валютні операції

Серед брокерських фірм на міжнародних валютних ринках найбільш відомі такі, як Lasser Marshall, Bierbaum, Harlow Butler, Tullet and Tokyo, Coutts, Tradition й інших.

На російському ринку брокерські послуги по конверсійних і депозитних операціях надають брокерські компанії: Intermoney Financial Products, Міжбанківський фінансовий будинок, Російська міжнародна валютно-фондова біржа, фірма АДИКС.

4. Цілодобовість ринків

Функціонування валютних ринків не припиняється ні на хвилину. Свою роботу в календарній добі вони починають на Далекому Сході, у Новій Зеландії (Веллінгтон), проходячи послідовно вартові пояса - у Сіднеї, Токіо, Гонконгу, Сінгапурі, Москві, Франкфурті-на-Майні, Лондоні й закінчуючи день у Нью-Йорку й Лос-Анджелесі.

Відлік годинних поясів традиційно ведеться від нульового меридіана, що проходить через Гринвіч (передмістя Лондона), а час зветься світового або GMT - Greenwich Meridian Time. Залежно від сезону (літній або зимового) час у різних фінансових центрах земної кулі буде відрізнятися від світового часу GMT на кількість годин, наведених у наступній таблиці:

Табл. 1

Фінансовий

Різниця в годинниках

від часу GMT

центр

Узимку

Улітку

Веллінгтон

+11

+12

Сідней

+9

+10

Токіо

+9

+9

Гонконг

+8

+8

Сінгапур

+7

+8

Москва

+3

+4

Франкфурт-на-Майні

+1

+2

Цюріх

+1

+2

Лондон

0

+1

Нью-Йорк

-5

-4

Лос-Анджелес

-8

-7

З таблиці видно, що для того, щоб одержати значення часу в Лондоні, досить від московського часу відняти 3 години, а Нью-Йорк відстоїть від Москви на 8 годин.

Звичайно валютні й фінансові ринки країни працюють 8-9 годин. Географічна довжина ринків приводить до того, що характер торгівлі валютами й грошовими ресурсами може значно розрізнятися в міру вступу в роботу більше пізніх регіонів. Із самого ранку активно працюють азіатські ринки, однак Сідней і Токіо вже закриваються, коли починає роботу європейський валютний ринок. Ринок у Нью-Йорку відкривається після обіду в Лондоні й ближче до вечора в Москві.

Досить зручне розташування Москви в середньому годинному поясі дозволяє московським банкам у звичайні робочі годинники зв'язатися з функціонуючими практично всіма основними валютно-фінансовими центрами: ранком до полудня можна зв'язатися з Токійським ринком, до обіду - Сінгапурським; Лондонський ринок починає роботу приблизно в 11 годин ранку за московським часом, а після 16 годин починаються операції в Нью-Йорку.

5. Дата валютування й дата закінчення

При здійсненні будь-якої угоди варто розрізняти дві дати:

дату висновку угоди (по телефоні, телексу, письмово й т.д.) і дату виконання угоди, тобто фізичного переміщення коштів. Дата виконання умов угоди називається датою валютування (value date).

Для безготівкових конверсійних операцій дата валютування означає календарне число, у яке зроблений реальний обмін коштів у вигляді одержання купленої валюти й поставки проданої валюти контрагентові угоди.

Для депозитних операцій датою валютування буде дата початку депозиту, тобто дата надходження коштів на рахунок позичальника. Датою закінчення депозиту (maturity date) служить дата повернення основної суми на рахунок кредитора.

Датами валютування й датами закінчення контракту є тільки робочі дні, крім вихідних і святкових днів для даної валюти.

6. Терміновість операцій

Для операцій, що володіють довжиною в часі (депозитні операції, свопи), у світовій практиці існують загальноприйняті умови виконання, що включають стандартні дати валютування й дати закінчення. Вони наведені в таблиці 2.

Для поточних операцій дата валютування відстоїть від дати висновку угоди не далі, чим на 2-й робочий день. Умови розрахунків з датою валютування на 2-й робочий день (не вважаючи вихідні й свята) звуться спот (spot), а угоди вважаються виконаними «на споті».

В світовій практиці комерційні банки здійснюють клієнтські платежі на умовах спот. Також на умовах спот прийняте проводити поточні конверсійні операції, а також розміщення й залучення депозитів на строк більше одного дня. Однак подібні операції можливо проводити також з датою валютування «tomorrow» або «на томі», тобто на наступнийий робочий день (не вважаючи вихідних і свят) після дати висновку угоди.

Наприклад, якщо угода по розміщенню одноденного депозиту укладається в п'ятницю 27.01 на умовах том/некст (t/n), це означає, що дата валютування (дата поставки коштів на рахунок позичальника) буде доводитися на понеділок 30.01, а повернення депозиту позичальником буде здійснений у вівторок 31.01.

Табл. 2

Назва

Стандартне позначення

Дата висновку

Дата валютування

Період

Дата закінчення

overnight

o/n

сьогодні

сьогодні

1 день

завтра

torn/next

t/n

сьогодні

завтра

2 дні

післязавтра

torn/week

t/w

сьогодні

завтра

1 нед.

завтра

+7дн.

spot:

   

2-й раб. день

   

spot/next

s/n

сьогодні

2-й раб. день

1 день

3-й раб. день

spot/I week

s/w

сьогодні

2-й раб. день

1 нед.

слот + 1 нед.

spot/month

1m

сьогодні

2-й раб. день

1 мес.

слот + 1 мес.

spot/3 mth

3m

сьогодні

2-й раб. день

3 мес.

спот + 3 мес.

spot/6 mth

6m

сьогодні

2-й раб. день

6 мес.

спот + б мес.

spot/I year

12m

сьогодні

2-й раб. день

1 рік

спот + 1 рік

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: