Сторінка
6

Товарна біржа

Тепер про різницю між відкритою і закритою біржами. Вона полягає в тім, що в першому випадку угоди можуть полягати тільки між біржовими маклерами і брокерами, що представляють інтереси і виступають від імені, як учасників біржі, так і разових покупців. В другому випадку контракти можуть укладати і клієнти біржі як самостійно, так і через посередників. На початковому етапі, коли ще не відпрацьований механізм біржової торгівлі і відсутні методи захисту інтересів продавців і покупців, доцільно проводити закриті торги.

Будь-яка товарна біржа має два основних напрямки діяльності: оптова торгівля з однієї сторони і котирування цін товарів з іншої. Зупинюся на останньому.

В усіх закордонних країнах біржова діяльність поряд з банківською і грошовою системою служать об'єктом державного регулювання. Це не випадково. У ринковій економіці при відсутності прямого директивного втручання в підприємницьку діяльність саме біржі є інструментом непрямого, але дуже істотного впливу на бізнес. Незважаючи на те, що, на біржі контролюється невелика кількість товарів, більшість з них носить стратегічний характер. Тому ті ціни, що на біржі в умовах вільного ціноутворення відбивають рух ринку того чи іншого товару, служать своєрідним індикатором стану економіки країни.

Сьогодні між найбільшими товарними біржами налагоджені інформаційні зв'язки. Це сприяє вирівнюванню цін і формуванню єдиного світового ринку.

Форвардні угоди (чи термінові угоди).

Це взаємна передача прав і зобов'язань у відношенні реального товару з відстроченим терміном постачання. Відмінною рисою цих угод явл. те, що момент висновку зобов'язань угод не збігається з моментом їхнього виконання. Об'єктом таких угод може виступати як номінальний товар, так і товар, що буде зроблений до встановленого терміну.

Різновидом форвардних угод є:

1. Угоди з заставою - це договір, у якому один контрагент виплачує іншому контрагенту в момент висновку договору суму, взаємовизначену договором між ними як гарантію виконання своїх зобов'язань. Застава має на меті забезпечити інтереси продавця і покупця. При угоді з заставою на покупку його платником явл. покупець, у цьому випадку інтерес відбивається продавця. Розмір застави: від 1 до 100%.

2. Угоди з премією - це договір, при якому один з контрагентів на основі особливої заяви до визначеного дня за установлену винагороду одержує право зажадати від свого контрагента або виконання зобов'язань за договором, або відмовитися від угоди.

1) Прості угоди з премією. При цих угодах сторона (платник) одержує право відступного, тобто контрагент за сплату раніше встановленої суми відступає від виконання договору. Цей вид угод у залежності від того, хто платник премії 2х видів: угоди з умовним продажем і угоди з умовною покупкою.

2) Подвійні угоди з премією. Договори, у яких платник премії одержує право на вибір між позицією покупця і позицією продавця, а також право, якщо є угода контрагентів, відступити від угоди. Якщо права платника премії збільшуються при таких угодах, то величина збільшується вдвічі. Ця премія може враховуватися як величина окрема від суми угоди, чи включатися в суму угоди.

3) Складні угоди з премією. Це договори, що являють собою з'єднання 2х протилежних угод із преміями, укладені однієї і тією же брокерською фірмою з двома іншими учасниками біржової торгівлі.

4) Кратні угоди з премією. Договори, при яких один з контрагентів одержує право за визначену премію на користь іншої сторони збільшити в скількі^-те разів у товару, що належить відповідно до суті угоди до чи передачі прийому товару: угоди з вибором покупця й угоди з вибором продавця.

Форвардні угоди мають ще один різновид:

1. Угоди з кредитом - це угода між брокером і клієнтом, по якому брокер зобов'язується в обмін на товар, запропонований клієнтом, надати йому цікавлячий клієнта товар. Брокер з цією угодою звертається в банк, де одержує кредит на здійснення. угоди. Як правило, здобувається дефіцитний товар. Брокер самостійно продає товар на біржі і повертає кредит баку.

2. Угоди з умовою - це угода, при заключенні якої брокер повинний виконати доручення клієнта. Брокер має право відмовитися.

Опціонні угоди.

Різновидом ф'ючерсних угод є опціонні угоди. Особливість: об'єктом угод ставати зобов'язання чи купити продати деяке число фьюч. угод, але за заданою ціною. Тут менше ризик.

Під опціонами розуміють особливий вид біржових угод з обмеженими в порівнянні зі звичайними ф'ючерсними операціями ризиком. Це договірне зобов'язання чи купити продати визначений вид чи цінностей фінансових прав по заздалегідь установленій ціні в межах погодженого періоду. В обмін на одержання такого права покупець опціону сплачує його продавцю визначену суму ( премію ). У минулому опціони називалися угодами з премією, привілеями, гарантіями від збитків, гарантіями від підвищення і від зниження цін.

На товарних біржах опціони можуть полягати з товарами і ф'ючерсними контрактами.

По техніці здійснення розрізняють три основних типи опціону: опціон із правом чи покупки на покупку, використовуваний при грі на підвищення; опціон із правом чи продажу на продаж, застосовуваний торговцями, коли вони розраховують на зниження цін; і подвійний опціон, що представляє собою комбінацію опціону на покупку і на продаж.

Подвійний опціон дозволяє його покупцю або купити, або продати чи контракт інший вид цінностей ( але не купить і продати одночасно ) за базисною ціною і тому використовується при надзвичайно хитливій кон'юнктурі ринку, коли важко угадати наступний напрямок руху цін. Торгівля подвійними опціонами ведеться тільки в Англії.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Фінанси»: