Сторінка
4

Педагогічні технології авторської школи В. Караковського

Комунарство народилося в самому кінці п'ятдесятих років в Ленінграді. Там, у Фрунзенському Палаці піонерів, народилася знаменита на всю країну Фрунзенська комуна. У її колиски стояли Ігор Петрович Іванов і Фаїна Яківна Шапіро.

Риси комунарства і його принципи.

Перше. Навчання кращого життя через включення в кращі відносини. Люди з гордістю називають себе комунарними, так як високі ідеали людей комуністичного майбутнього вважають для себе реальними життєвими орієнтирами і втілюють їх у своєму середовищі без побоювань бути осміяними. Це задоволення природної потреби юності в ідеалі.

Друге. Яскрава альтруїстична спрямованість, установка на постійне, щорічне доброзичництво, абсолютну безкорисливість, виховання в собі звички піклуватися про людей і отримувати від цього піклування задоволення. Ця позиція виробляє уміння бачити потреби оточуючих людей, завантажувати себе роботою на їх благо. У головному гаслі комунарів є фраза «Наша мета - щастя людей!».

Третє. П'ять «саме»: самоорганізація, самостійність, самовиховання, самоврядування і самоаналіз. Абсолютне неприйняття утриманства, робота без розрахунку на дорослих. Найвища особиста відповідальність за все, що відбувається навколо, активна позиція. При цьому заперечення всякого насильства, повна добровільність, постійна готовність підкоритися товаришеві або взяти на себе керівництво в будь-якій справі. Звідси часта змінюваність керівництва в комуні, робота чергових командирів.

Четверте. Нові взаємини з дорослими, з педагогами. Потреба дітей у старшому одному призводить до пошуку таких. Комунари самі запрошують до спільної з ними роботи дорослих, втілюючи їх повною довірою, але не надаючи їм ніяких переваг, крім гарантованої поваги. У такій ситуації зникає відчуття віку. Це ж вимагає від дорослих постійної творчої напруги, щоб не перетворитися на баласт, не втратити статус старшого друга.

П'яте. Творчість - риса будь-якої діяльності. Принципове прагнення зробити саму нудну справу цікавою, навіть святковою веде до постійної імпровізації, експромту. Ця ж якість є гарантією від формалізму. В одній з комунарских речівок говориться: «формаліст і бюрократ - найбільш отруйний гад!» Вигадування нових форм неминуче загострює увагу до інструментування, до педагогічної техніки. Тому всі комунари - люди яскраво виражених педагогічних схильностей.

Шосте. Колективізм в найвищому сенсі слова. Комуна - це союз однодумців, братів по духу, по боротьбі за краще життя. Комунари все роблять колективно: планують, працюють, аналізують. Але колектив не усереднює особистість, не призводить до людської однаковості. Навпаки, він допомагає сформувати в кожного комунара яскраву, неповторну індивідуальність. Почуття колективу породжує в комунарів постійну готовність прийти на допомогу товаришу, взяти на себе більшу частку його тяжкості.

Коли говорять про комунарську методику, мають на увазі найчастіше методику колективних творчих справ. Дійсно, КТС (колективна творча справа) - це головна методична одиниця. КТС - це ціла сукупність прийомів, дій, збудованих в певній послідовності.

Комунарська (або «орлятська») методика - це величезне багатство, яким сьогодні треба володіти кожному педагогу - вихователю. Але для цього потрібен певний рівень відносин. Якщо просто замінити старост черговими командирами, при цьому нічого не змінюючи ні в змісті, ні в характері їхньої діяльності та положення, толку не буде. Якщо закликати дітей до відвертості, але при першому ж незвичному судженні образитися і закотити істерику - це принесе непоправну шкоду вихованню. Якщо влаштувати розмову по колу, але при цьому говорити більше учнів і додавати після кожного слова дітей свої коментарі - це буде смішно і безглуздо. Якщо влаштовувати сцени ревнощів кожному колезі, який користується популярністю у ваших учнів, - це бридко, негідно вчителя. Якщо на батьківських зборах клястися в любові до дітей і підкреслювати свою жертовність, а насправді ненавидіти їх і дратуватися при першій появі дитини - треба негайно йти зі школи.

У цих випадках краще не користуватися методикою колективних творчих справ. Але хто всерйоз зважиться на цю методику, той дуже скоро відчує її перевагу перед педагогікою вимог і педагогікою заходів.

Роль батьків у вихованні дітей

Для молодшого школяра характерна підвищена потреба в спілкуванні з дорослими, головне місце займає вчитель, але сім'я не втратила своєї цінності. Потреба спілкування з батьками сильна, зв'язок з родиною у дітей цього віку ще досить міцний. Батьки авторитетні для учнів початкової школи. У молодших класах батьки зазвичай надають вчителю велику допомогу, яка стосується і виховної роботи з класом. З перших днів навчання дитини в школі багато батьків виявляють щирий інтерес до справ класу, їх хвилює, чим живе дитина, її внутрішній світ, інтереси, який він у спілкуванні, чи багато у нього друзів і які вони.

Однак залучення батьків до виховної роботи з класним колективом молодших школярів має певні труднощі: батьки мало знайомі один з одним і з дітьми класу, вони завантажені роботою, домашніми справами, погано уявляють, яку реальну користь можуть принести класу і школі, часом вони займають позицію сторонніх спостерігачів, які очікують результатів діяльності, що проводиться без їх участі. Все це вимагає цілеспрямованої роботи по створенню класного батьківського колективу, щодо залучення батьків до участі в житті класу і школи. Цьому сприяє спеціально організована колективна творча діяльність дітей і батьків (походи, ігри, збори, свята).

Задовго до вступу дитини до школи Караковський пропонував починати готувати батьків до їх нової позиції по відношенню до дітей в недільній школі для батьків. Вона працює кожної третьої неділі місяця. На заняття батьки найчастіше приходять з дітьми. Поки батьки зайняті серйозною справою, діти знайомляться зі школою, класами, слухають казки, дивляться діафільми, тобто вже до вступу в перший клас намагається познайомити та здружити майбутніх однокласників, показати їм ті класи, в яких вони будуть вчитися, «заразити» їх духом школи.

На заняттях в недільній школі батьків знайомлять з особливостями віку молодших школярів, розповідають про те, як розвивати пам'ять, мислення дітей, проводять заняття з тем: «Ваша дитина серед однолітків», «Гострі кути сімейного кола», «Гра в життя дитини» та ін Спілкування на цих заняттях дуже вільне, батьки задають масу питань, діляться досвідом виховання своєї дитини, беруть участь у практичних заняттях, грають з дітьми. У той же час батьки багато дізнаються про школу, в якій навчатимуться їхні діти, знайомляться з її традиціями, проникають в атмосферу життя школи. Таким чином протягом року пропонується прилучати батьків до школи, і вони психологічно вже готові стати нашими друзями і помічниками у роботі з класним колективом.

Одним з напрямків роботи з батьками є залучення їх до участі у загальношкільних справах. При підготовці до них батьки разом з дітьми складають сценарій виступу класу, допомагають на репетиціях, шиють костюми, складають вірші та пісні. В ході роботи у батьків з'являється бажання зробити свято яскравим, цікавим, вони проявляють фантазію, вигадують, все роблять разом з дітьми, радячись з ними, залучаючи їх до спільної діяльності. Робота з батьками вселяє в дітей упевненість, розширює коло спілкування, тому що діти контактують і з батьками однокласників.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: