Сторінка
3

Формування франкомовної лексичної компетенції на письмі у учнів 4-го класу

На уроці іноземної мови використовуються особливі види ігор – навчальні ігри. Вони відрізняються від розважальних тим, що мають другий план або вузько методичну мету. Для учнів навчальна гра залишається розвагою, тренування відсувається на другий план. Для вчителя ж будь-яка навчальна гра – це насамперед вправи. Учитель завжди чітко й точно уявляє собі, яку навчальну мету переслідує та або інша гра. Однак, йому в жодному разі не слід показувати учням, що його більше цікавить другий план. Він повинен сміятися й радіти разом з учнями, підкреслюючи тим самим, що його хвилює ігровий зміст вправи, а не навчальний. Якщо вчитель розкриє учням другий план, то гра перетвориться у звичайну вправу.

Для того, щоб звичайна розважальна гра перетворилася на навчальну, недостатньо лише додати методичну мету, необхідно також, щоб гра відповідала певним факторам навчальної гри.

Фактори гри

Для того, щоб навчальна гра виконувала свої функції, тобто навчала, необхідно дотримуватися таких факторів гри при її виборі:

Гра має бути доцільною та функціональною. Вчитель повинен усвідомлювати, для чого він проводить її, які цілі намагається реалізувати з її допомогою, яка функція цієї гри на конкретному уроці.

Гра має мати мовленнєву спрямованість. Усі ігри та ігрові завдання повинні мати за мету формування мовленнєвої одиниці (слово, фразу, текст).

Гра має відповідати рівню знань учнів, вона не має викликати у учнів багато труднощів, вона може мати лише одну трудність. Для знаття труднощів слід використовувати різноманітні: зорові, слухові, вербальні, образотворчі або предметні. Саме тому перевага надається іграм з картками. Картки є досить ефективною опорою, до того ж вони заощаджують час.

Гра має проводитися лише іноземною мовою. Правила гри теж краще формулювати іноземною мовою.

Гра має задіяти усіх учнів, ніхто не повинен бути пасивним, навіть ті діти, які мають нижчий рівень знань. Слід надавати перевагу парним, груповим та колективним іграм. Якщо ж гра індивідуальна (грають ведучий і учні по черзі), то для всіх інших учнів необхідно передбачити інші види роботи: стежити за ходом гри, підраховувати очки, не допускати повторювань, допомагати жюрі тощо.

Ігри слід використовувати не лише на спеціальних уроках, або позакласних заходах, але й під час звичайного уроку, наприклад, для релаксації чи розрядки посеред уроку.

Не слід забувати про оголошення переможця. Слід запропонувати дітям привітати його, висловити свої привітання та радість.

Всі ігри, які відповідають цим факторам, є навчальними. В свою чергу вони поділяються на різні види згідно інших критеріїв (походження, призначення, наявність реквізити і т. п.)

Класифікація навчальних ігор

Навчальні ігри можна класифікувати за такими критеріями:

за походженням: готові ігри (доміно, лото) і розроблені спеціально для уроку іноземної мови (ігри з використанням карток, м'яча тощо);

за призначенням: ігри для систематизації знань і формування граматичних, лексичних та фонетичних навичок, а також ігри для розвитку говоріння, аудіювання, читання й письма;

за характером основних дій учнів: ігри з м'ячем, ігри з числами, ігри з картками, ігри на відгадування, ігри на запам'ятовування, ігри-пантоміми, рухливі ігри, ігри з гральними кісточками, з ляльками та деякі інші;

за кількістю гравців: індивідуальні, парні (грають одночасно всі учні в парах), групові (грає кілька команд), колективні (грає весь клас під керівництвом ведучого);

за наявністю реквізиту: Ігри з використанням реквізиту (доміно, ляльок, м'яча) або дидактичного роздаткового матеріалу та суто вербальні ігри.

Ігри для формування лексичної компетенції на письмі

Навчальні ігри можуть бути різноманітними за своїм призначенням й проведенням, матеріальним оснащенням і кількістю учасників. За їх допомогою можна вирішити якусь одну задачу (вдосконалення лексичних, граматичних навичок) або цілий комплекс задач: формувати мовленнєві вміння, розвивати спостережливість, увагу, творчі здібності.

Проблемою класифікації та типології навчальних ігор займались багато вчених: A.A. Деркач і С.Ф. Щербак, К.А. Родкін, М.Ф. Стронін, P.C. Аппатова. Виділяють багато ігор, які розвивають лексичну компетенцію на письмі, але найбільш великий є клас буквених ігор. Вони не лише допомагають дітям вивчити лексику, але також розвивають орфографічні навички.

Буквені ігри - це своєрідні загадки, в яких потрібно відгадати слово або фразу, написані незвичайним способом. Для відгадки необхідно провести комбінаторні перетворення з буквами - змінити їх послідовність, розміщення відносно одна одної, порядок читання, додати чи вилучити окремі букви. Такого роду ігри мають різні назви: розважальні, інтелектуальні, словесні, тестові ігри, буквені задачі.

Буквені ігри є універсальними для використання їх на будь-якому ступені навчання, а також з точки зору наявності в них пізнавального, навчального, розважального компонентів діяльності. Вони розширюють ерудицію, вчать працювати зі словником, дають можливість тренувати пам'ять, заглиблюватися в тонкощі мови, але при цьому не втрачають своєї розважальності.

Буквені ігри можна розділити на три групи:

буквені задачі;

головоломки;

шаради.

До буквених задач відносяться:

Анаграма (англ. Anagram Game — перестановка букв) — це слово або словосполучення, утворене перестановкою букв, які складають інше слово чи словосполучення. Приклади анаграми: колба-бокал, карта-карат-катар. Приклади анаграм у французькій мові: chien – Chine, pelouse – epouse, poule – loup, lion – loin, les – sel, pauvre – vapeur, nord - rond

Метаграма (англ. doublet від гр. meta — між, після, через, gramma - буква) – загадка, в якій одна буква слова замінюється іншою. Приклад мета грам у французькій мові: père (mère); gomme (pomme); dix (six); fable (table); peux (deux); cage (page); forte (porte) ; lire (dire); tarte (carte); sans (dans).

Паліндром (від гр. palendromeo - біжу назад) - слова, які читаються однаково зліва направо і справа наліво. Наприклад: піп, наган. Приклади паліндромів французькою мовою: sous, été, ses.

Гра «Шибениця», за правилами якої вішають чоловічка, якщо гравець не зміг відгадати слово з певної кількості букв за певну кількість ходів.

Гра «Телеграма». За правилами цієї гри пропонується фраза, в якій відсутні окремі слова. Гравець повинен заповнити елементи, яких не вистачає.

Друга група буквених ігор «головоломки» включає в себе:

Кросворд (від англ. Cross-Word - слова, які перехрещуються) - гра, яка полягає в заповненні буквами рядів-клітинок, що перехрещуються так, щоб по горизонталі і вертикалі вийшли задані за значенням слова. Існують загальноприйняті кросворди, складені з опорою на різні галузі знань, і тематичні, тобто кросворди, складені на одну тему. Вони можуть складатися лише із загальновідомих слів або містити в собі слова, що рідко зустрічаються. Кросворд, який складається з клітинок, може мати різну конфігурацію - форму квітки, будиночка, тварини, діаграми або іншої фігури.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: