Сторінка
6

Українська народна вишивка та її ціннісний світ як засіб розвитку національної свідомості

План-конспект уроку трудового навчання на тему: "Шов вперед голкою. Шов назад голкою. Послідовність виготовлення виробів технікою вишивки

Тема: Шов вперед голкою. Шов назад голкою. Послідовність виготовлення виробів технікою вишивки.

Мета:

Прищеплювати учням трудові навички мистецтва вишивки.

Ознайомлювати учнів з простими швами: уперед голкою та назад голкою, його призначенням і прийомами виконання.

Сприяти вихованню естетичних смаків дітей.

Сприяти розвитку зацікавленості до народної вишивки.

Обладнання. Зразки шву "уперед голкою" та "назад голкою", зразки виробів, виконаних на основі простих швів, голка, нитка, полотно, ножиці, папір у клітинку.

Клас: 4 клас

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Привітання.

Сядьте, діти, посміхніться!

Схаменіться, не крутіться!

Любі, я вас всіх вітаю,

Творчості від вас чекаю!

Перевірка готовності до уроку.

На уроці ви повинні мати деякі предмети, а які ви зараз дізнаєтесь від загадок.

Чорні, білі, кольорові .

Шити все вони готові .

Плаття, шапки, рушники,

Допоможуть вам . (нитки)

Хто не має ниток підніміть руку.

Маленька, тоненька,

рук не має, а гарно вишиває.

(Голка)

Хто не має голку підніміть руку.

Круглі вушка,

Гострі ручки.

Ніжки чик-чик –

Вирізали рушник.

(Ножиці)

Хто не має ножиці підніміть руку.

Також у вас має бути канва розміром 15Ч15 см.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Наш клас об’єднано у 2 групи. У вас є завдання.

По-перше: я вам роздаю карточки зі своєрідним кросвордом, але до якого немає питань. По-друге: щоб його розгадати вам потрібно пригадати алфавіт, а саме: на кожній клітиночці написаний номер букви по-порядку нашого алфавіту. Ви повинні вписати ці букви і отримаєте тему нашого уроку. В кожної команди різні назви. Я вам також даю алфавіт.

1 команда

(Шов уперед голкою)

2 команда

(Шов назад голкою)

Отже, у кого яка відповідь?

Можу сказати, що сьогодні ви вивчите 2 шви "уперед" і "назад" голкою".

ІV. Засвоєння нових знань.

Розповідь з елементами бесіди

Зараз наша дошка прикрашена різними вишивками. Хто мені назве їх? (Вишитий рушник, серветки і вишиті казкові герої)

Ви правильно назвали, але вишиті вони різними швами. Ось наприклад рушник вишитий хрестиком, так само і казкові герої, але серветки новими швами "уперед голкою" і "назад голкою".

Шов "уперед голкою"

Шов "уперед голкою" – найпростіший з ручних швів. Виконується він справа наліво рівними стібками і з обох боків нагадує пунктир.

Довжина і частота стібків може бути різною – залежно від призначення шва.

У шитті шов "уперед голку" застосовують тоді, коли треба зметати окремі деталі, позначити середину виробу, контур малюнка, зробити зборки. Відповідно змінюється і назва шва.

1. Закріплюємо робочу нитку без вузлика на лицьовому боці тканини в т.1.

2. Проколюємо голкою тканину через 3-5 ниток в т. 2 (довжина стібка).

3. Виколоти голку через 3-5 ниток в т.3 (2-3 - це відстань між стібками, яка може бути різною за величиною, але в одному шві однаковою).

Шов "назад голкою"

1. Закріпити нитку з правого вергнього краю тканини, підхопивши 3 – 4 нитки тканини (це буде перший стібок шва)

2. Голку вколоти праворуч у перший стібок і вивести через 3 – 4 нитки поперед нього.

3. Голку вколоти в кінець попереднього стібка і вивести вперед на 6 – 8 ниток.

Показ серветки, вишитої швом "уперед голкою" та "назад голкою", виявлення початкових висновків учнів про форму серветки, колір ниток, призначення серветок.

Ми будемо вишивати ось таку серветку. Таких же розмірів та кольору якого ви бажаєте. Але хочу знати з чого ви почнете роботу?

З визначення краю вишитого візерунку.

Саме так. А як ви вишиєте серветку то зможете її подарувати своїй мамі, сестричці, бабусі, а можливо подружці, а ще можете постелити у себе вдома на столі, покласти під вазу.

Фізкультхфилинка.

Встали рівно біля парт,

Починаємо наш старт.

Ось зігнули так ручата

Й полетіли, мов качата.

Ніжками затупотіли,

Потім разом всі присіли.

До сонечка потяглися,

І у боки так взялися.

Вправо разом нахилились,

Вліво, щоб не помилились.

Руки вниз ми опустили

Й трохи ними потрусили.

Шию трішки розім’яли

І за парти посідали.

А тепер мерщій до справ,

Кожен вченим з нас щоб став.

V. Практична робота.

1. Інструктаж з техніки безпеки:

- Почнемо нашу роботу з інструктажу техніки безпеки.

- Як потрібно передавати ножиці? (вушками вперед)

- Голка має бути з ниткою в вушку.

- Робоче місце повинне бути в чистоті та порядку.

2. Інструктаж з техніки виконання роботи.

Виконання шва вчителем на тканині, на папері у клітинку, пояснення про необхідність дотримання однакової величини стібків.

Почнемо із правого верхнього краю тканини і швом "уперед голкою" вишиваємо донизу.

Дійшовши до кінця, ми змінюємо напрямок нашого шву вліво і вишиваємо до кінця тканини. Повторюємо такий же шов відступивши на 3-4 стібка вліво.

На такій же відстані виконуйте шов "назад голкою" за технікою виконання.

Індивідуальна допомога дітям.

Закінчуємо роботу. Прибираємо робоче місце.

VI. Підсумок уроку.

Виставка кращих робіт.

Усі ви старалися та старанно працювали і ми організовуємо зараз виставку кращих робіт.

Аналіз робіт, словесне оцінювання учнів.

Ваші роботи гарні та акуратні. Ви старалися, тому можу вам поставити задовільні оцінки.

Підсумкові питання.

Що ви сьогодні робили?

Якими швами ви вишивали?

Яка різниця між швом "уперед голкою" та "назад голкою"?

Методологічні рекомендації щодо роботи вчителя з учнями під час вивчення тем з вишивання у початкових класах

Вивчення тем з вишивання у початкових класах має визначені труднощі у порівнянні з вивченням інших тем на уроках трудового навчання.

Учні значно легше засвоюють знання з обробки паперу ,пластиліну та інших матеріалів, так як з ними вони зустрічаються з раннього віку. До школи дуже мала кількість дітей уміє шити чи вишивати. Навчання цим видам діяльності відсутнє у дитячих садках. Рідко вчать дітей-дошкільнят шиттю у сім’ях. Тому уроки з шиття у початкових класах, особливо в І класі, викликають у дітей значні труднощі.

Труднощі виникають також через специфіку технологічних операцій. Дрібні м’язи рук дітей 7-8 років ще слабо розвинені. Координація рухів не відпрацьована, а при шитті, вишиванні саме потрібна плавність і послідовність рухів. Технологія найелементарніших швів вимагає виконання точних, ледь помітних, але цілком визначених рухів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: