Сторінка
10

Шляхи формування гуманних якостей у молодших школярів у процесі позаурочної діяльності

Розглянемо приклади використання гри у виховному процесі.

Спостерігаючи за учнями у класах, ми виявили, що деякі діти неохайні, не прибирають своє робоче місце. Щоб заохотити дітей до виконання їхніх обов’язків, ми використали гру «Черепашки Ніндзя», яка, до речі, лише за формою є грою. Вона – хороший засіб розвитку зібраності, обов’язковості, бережливого ставлення до навколишнього середовища, уважності, поваги до товариша та інших гуманних якостей особистості (табл. 2.1). Для участі у грі клас поділяється на групи по 4 чоловіки, але так, щоб діти сиділи поруч та у разі необхідності могли надати один-одному допомогу. Під час уроку з образотворчого мистецтва кожен учень виготовляє собі маску – Ніндзя.

Оголошується попередній відбір: це група учнів, яка найбільш старанно підготується до уроків (береться до уваги не оцінка, а рівень затрачених особистих і колективних зусиль, взаємовідносини, взаємовиручка, взаємодопомога під час уроків і на перервах). А потім по черзі кожна група чергує у класі і стежить за, порядком, чистотою, вчиться ввічливо і тактовно робити зауваження порушникам на перервах. Результати гри вивішуються у таблиці.

Таблиця 2.1. Динаміка формування гуманних якостей особистості молодших школярів у процесі ігор

Група А

Перед грою (у%)

Після гри (у%)

Рівні

В

Д

С

П

В

Д

С

П

Гуманістичні знання

3,1

9,4

62,5

26,6

3,1

9,4

62,5

26,6

Гуманні мотиви

6,2

15,6

31,2

39,1

6,2

26,6

28,1

39,1

Вміння і навички гуманної поведінки

1,5

4,7

15,6

87,5

6,2

9,4

26,6

57,8

Гуманна поведінка

1,5

3,1

12,5

82,8

6,2

6,2

21,8

65,8

Як показали результати дослідження, рівень вихованості гуманних якостей особистості, особливо таких її складових, як вміння і навички гуманної поведінки та гуманна поведінка, значно зросли.

Так, серед учнів експериментальної групи, після проведення гри високого рівня сформованості вмінь і навичок гуманної діяльності досягло на 4,7%, достатнього на 4,7%, середнього на 11% більше, ніж спостерігалося до даного етапу експерименту. Кількість учнів з низьким рівнем зменшилася на 29,7%. І, якщо до експерименту вона становила 87,5%, то після його проведення знизилася до 57,8%. Відповідно, покращилася і набула гуманного забарвлення поведінка учнів. Якщо до проведення експерименту високий її рівень спостерігався лише у 1,5% учнів, то після проведення, він став характерним для 6,2% учнів. Значно покращилися міжособові стосунки між учнями у класі. Однак, довелося спостерігати й таке: діти охоче допомагали тільки членам своєї маленької бригади і не поспішали пропонувати послуги комусь іншому. Дух змагання міг послабити дружні зв'язки між дітьми. Тому, був введений додатковий стимул у роботу. На зборах учнів усім класом були вибрані кращі групи, які, крім допомоги членам своєї групи, надавали її й іншим учням.

На уроці ми зацікавлювали учнів успіхами товаришів. За панування у колективі атмосфери дружнього змагання між учнями, цьому сприяє коментування їхніх відповідей однокласниками. Зауваження педагога з приводу об'єктивності мотивування, заохочення точних рецензій, доброзичливої критики виховує здорове ставлення до успіхів і невдач друзів. Але співпереживання на уроці не можна викликати тільки таким чином. Воно має бути результатом загальної зацікавленості кожного учня в успіхах класу. Тому особливу увагу, ми приділяли організації взаємодопомоги у позаурочний час.

Для надання допомоги у навчанні дітям, які хворіють, ми використовували рейди «козачків», які є хорошим засобом перевірки поведінки учнів удома. Результати відвідувань продемонстрували підвищення вихованості гуманних якостей учнів. Головним об'єктом «козачків» було відвідування дітей з особливими потребами, співпраця з інвалідами. Спілкуючись з такими людьми, дитина відчуває свою силу, відповідальність.

Отже, учням молодшого шкільного віку для гуманного зростання необхідні серйозні справи, за яких би почуття задовольнялися змістом діяльності, допомагали усвідомленню власної гідності й гідності ровесників. У той же час у молодших школярів ще досить міцні звички й традиції дитинства, тому поставлені перед ними цілі, завдання були суспільно значущі за змістом, але конкретно-образні за формою.

Спираючись на такий комплекс, ми знайшли природні шляхи задоволення потреби у самоствердженні, які спрямували дитину в русло гуманної діяльності. Школярі, звичайно, хотіли б допомагати інвалідам, однак досвіду спілкування, терпіння й розуміння в роботі з ними у дітей ще немає. Тому невдовзі така повсякденна турбота виявляється непосильною для учнів: вони нервують, вдають з себе дорослих, але становище їхнє дуже неприродне. Зовсім по-іншому поводять себе ці учні в іграх та спільному навчанні, коли вони займають позицію друга, самі грають із захопленням і тут же встигають заспокоїти інших, допомогти їм. Це вони роблять із великим задоволенням. Покращує результати проведення таких ігор введення вчителем у гру мотивів важливості і незамінності («Крім вас, цього зробити зараз нікому»).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: