Сторінка
7

Аспекти дослідження особливостей дидактичних ігор у розвитку особистості учнів

Для виявлення рівня самостійності учнів молодшої та основної школи загальноосвітнього закладу було проведено декілька дидактичних ігор.

Порівняльний аналіз результатів педагогічного експерименту

Перевірка навичок самостійності проводилась методом спостереження за роботою учнів на заняттях. Під час фронтальної роботи у контрольному класі чимало учнів не завжди адекватно реагували на вказівки вчителя, звернені до групи, а починали працювати лише після особистого звернення. В експериментальному класі школярі швидко включалися у навчання, діяли цілеспрямовано, орієнтувалися в часі, заздалегідь обдумували послідовність і способи самостійного виконання завдання.

Порівняльний аналіз одержаних даних показав, що в результаті експериментального навчання найкраще сформувалося уміння виконувати дії самостійно. Близько 70% учнів самостійно готуються до заняття, правильно добирають необхідний навчальний матеріал, виконують вправи. У контрольному класі такий показник на 24% нижчий.

Кількість учнів, що досягли високого рівня, зросла, порівняно з конторольною групою, майже на 13% і становить близько 60%, що на 13,4% більше, ніж у контрольній групі. І, навпаки, спостерігається різке зменшення кількості учнів, які перебувають на низькому рівні (більше, ніж у 5 разів порівняно з контрольною групою). Таким чином, в результаті експериментального навчання спостерігається помітно вищий рівень оволодіння дітьми уміннями і навичками самостійності.

При цьому застосовувався такий підхід: учень самостійно і правильно виконує завдання – високий рівень; допускає незначні помилки – достатній; виправляє помилки з допомогою вчителя – задовільний; не може виконати завдання навіть з допомогою вчителя – низький.

Дидактична гра як засіб формування загальнонавчальних умінь і навичок

Рис.2.3

Аналіз діаграм показує, що в результаті експериментального навчання спостерігається помітно вищий рівень самостійності учнів Понад 50% учнів експериментального класу відповідають показникам високого рівня сформованості самостійності, що майже на 13% більше порівняно з контрольним. Майже у 3 рази зменшилась кількість дітей, які залишились на низькому рівні сформованості самостійності.

Експериментальне навчання позитивно вплинуло на загальний розвиток учнів, бажання і уміння вчитися та на оволодіння предметними уміннями самостійно.

Гра є одним з найцікавіших видів людської діяльності, провідною діяльністю школяра, засобом його всебічного розвитку, важливим методом виховання, її назвали “супутником дитинства”, хоч у житті граються не тільки діти, а й дорослі. Удосконалення процесу навчання засобами навчальних ігор дозволяє дітям ефективно і якісно засвоювати програмний матеріал з іноземної мови.

У ході написання курсової роботи докладно вивчено проблему використання ігрової діяльності на уроках англійської мови у молодшій школі, виявлено її позитивний вплив на засвоєння, відпрацювання і повторення навчального матеріалу. Розглянуто різні вимоги до ігор, виявлено необхідність урахування віку дітей, їхніх інтересів, а також правильність підходу щодо залучення кожної дитини в гру, визначено та проаналізовано вплив дидактичних ігор на дітей молодшого шкільного віку на уроках іноземної мови

Визначено, що для роботи з формування самостійності учнів потрібно пропонувати такі дидактичні ігри, виконання яких не допускає дії за готовими шаблонами, а вимагає вживання знань у новій ситуації. В організації дидактичних ігор для самостійної роботи необхідно враховувати, що для оволодіння знаннями, уміннями і навичками різним учням потрібен різний час. Завдання, пропоновані для самостійної роботи, повинні викликати інтерес учнів При організації самостійної роботи необхідно здійснювати розумне поєднання викладу матеріалу вчителем із самостійною роботою учнів щодо оволодінню знаннями, вміннями і навичками.

Експериментально перевірено вплив дидактичних ігор на формування самостійності учнів на уроках англійської мови. Визначено, що дидактичні ігри виконують функції активізації інтересу та уваги дітей, розвитку пізнавальних здібностей, кмітливості, уяви, закріплення знань, вмінь і навичок. Правильно побудована цікава дидактична гра збагачує процес мислення індивідуальними почуттями, розвиває самостійність, тренує розум.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: