Сторінка
8

Нетрадиційні уроки як засіб виховання молодших школярів до української мови

Рівень навчальних досягнень з української мови учнів 2-х класів було встановлено за результатами поточної роботи. Його було внесено до таблиці:

Таблиця 2.2

Показники рівня навчальних досягнень з української мови учнів 2-х класів (%) (констатувальний експеримент)

Рівні

класи

Високий

(10-12 балів)

Достатній

(9-7 балів)

Середній

(6-4 бали)

Низький

(3-1 бал)

2-А

(30 учнів)

-

26,7 % (8)

50,0 % (15)

23,3 % (7)

2-Б

(29 учнів)

-

27,6 % (8)

58,6 % (17)

13,8 % (4)

Результати ранжування навчальних дисциплін та рівень навчальних досягнень учнів 2-х класів з української мови були враховані при визначенні експериментального класу. Ним було обрано 2-А клас далі – 2-А (Е), а контрольним – 2-Б (далі – 2-Б (К)).

Щоб покращити отримані показники, нам необхідно було створити програму експериментального навчання.

Подамо її для зручності сприйняття у вигляді таблиці:

Таблиця 2.3

Програма дослідно-експериментального навчання

№ п/п

Тема, що вивчається на уроці української мови

Тип уроку

Частини мови (1 год)

1.

Загальне поняття про частини мови.

Урок –подорож

Іменник (5 год)

2.

Загальне поняття про іменник.

Урок-казка

3.

Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.

Урок-гра

4.

Рід іменників (чоловічий, жіночий, середній).

Урок засвоєння нових знань

5.

Змінювання іменників за числами (однина і множина).

Комбінований урок

6.

Змінювання іменників за питаннями.

Урок формування

практичних умінь,

навичок

Прикметник (3 год)

7.

Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.

Інтегрований урок-по-

дорож (природознавст-

по, рідна мова, читання)

8.

Зв’язок прикметників з іменниками.

Урок-віночок

9.

Змінювання прикметників за родами. Родові закінчення прикметників.

Урок - «Поле чудес»

Із таблиці 2.3 видно, що наша програма охоплювала 9 уроків, переважна більшість з яких 6 уроків (66,7 %) – нетрадиційні: урок-подорож, урок-казка, урок-гра, урок-віночок, урок– «Поле чудес». Лише 3 уроки планувалося провести за традиційною типологією за відповідною до неї структурою.

Організація експериментального навчання

На ІІ етапі – формувальний експеримент – передбачалася організація експериментального навчання у 2-А (експериментальному) класі.

Його мета: перевірити ефективність нашої програми.

Слід зазначити, що вивчення теми « Частини мови » у 2-А (Е) класі передбачалося за допомогою використання досить великої кількості різних нетрадиційних уроків; у 2-Б (контрольному) класі ця тема вивчалася у звичайному режимі (класовод спланувала провести урок-подорож як узагальнення після вивчення всіх частин мови: іменника (5 год), прикметника (3 год), дієслова (4 год)).

На початку вивчення теми « Частини мови » ми запропонували учням 2-А (експериментального) класу послухати лінгвістичну казку:

Вчитель: За високими горами, за дрімучими лісами, за синіми морями живе собі стара королева Мова. В країні, де вона живе, все цікаве і зовсім незвичне. Вона живе не сама. Поряд з Мовою мешкають її вірні сини. Для кожного з них матуся спорудила величезні замки. На воротах цих замків є імена. Прочитати їх ми зможемо, якщо виконаємо завдання:

Прочитайте текст. Дайте йому назву. Випишіть з тексту за групами:

а). слова – назви предметів;

б). слова, що означають дію;

в). слова, що вказують на ознаки предметів.

Стоїть на узліссі замріяний багряний клен, ніби сумує, що надійшов жовтень. Часом тихо зронить вирізьблений свій лист. Ось налетить вітер і почне безжально зривати осінню красу зажуреного клена, оголить його і гулятиме серед голого гілля.

Спостереження за мовним матеріалом з метою виділення різних частин мови завершилося читанням вірша Дмитра Білоуса:

Як намистини диво калинове –

Частини мови !

Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі ….

Ну а візьмемо назву дієслово,

Саме підказує, що діє слово!

Прикметник дасть іменнику-предмету

Якусь ознаку чи прикмету….

Відчути другокласникам важливість кожної частини мови в нашому мовленні допомогло виконання творчого завдання:

Прочитайте твір, написаний Незнайком. Чи все вам у ньому сподобалося? Спробуйте доповнити його, використавши необхідні частини мови.

Осінь.

Тихо в лісі. Червоніють клени. Пожовкли берези і дуби. Стало тихо. Зрідка заспіває синичка чи застукає дятел.

Осінь. Сонячна Задумана. Небо голубе. Повітря прозоре.

Цікавим, на нашу думку, виявився і урок-гра:

Тема: Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменах.

Мета: поглибити учнівські знання про різноманіття українських імен; розвивати мислення; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: таблиця «Велика буква пишеться»; демонстраційна таблиця букв, індивідуальні листи, моделі слів, плакат, малюнок, конверти зі скоромовками, карточки-листки, призи.

Хід уроку

Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми будемо разом гратися, логічно мислити, обмінюватися враженнями, висловлювати свої думки, пропонувати допомогу слабшому, міркувати, заперечувати і змагатися! Вас чекає нагородження переможців, учасників гри.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: