Сторінка
10

Формування комунікативної сфери дітей дошкільного віку із дизартрією при ДЦП

Поїзд

Мета: Розвивати логічне мислення.

Матеріал: 10 картинок однакового розміру. Кожна картинка – це вагончик. Всі картинки повинні бути різними.

Хід гри: Дорослий і дитина беруть по 5 картинок. Педагог каже дитині: "Ми будемо грати в поїзд. Я кладу першу картинку. Потім ти кладеш свою картинку, і так будемо класти по черзі.

Виходять вагончики у поїзді. Та у справжньому поїзді вагончики скріплюються один за одним, щоб не відчепитися на ходу. Наші вагончики-картинки повинні теж бути скріпленими. Ось як це робиться. Кладеш картинку, на якій намальована ложка. За нею можна покласти будь-яку картинку, на якій намальована тарілка. Ми скріпили тарілку і ложку тому, що і ложка, і тарілка – посуд. Після тарілки і ложки кладемо картинку, на якій намальована ваза для квітів. Ми скріпили тарілку і вазу, тому, що вони зроблені з однакового матеріалу – фарфору. А тепер кладемо картинку з машиною, в якій возять воду (намальована машина). Ми скріпили вазу для квітів і намальовану машину тому. Що в вазу наливають воду і в поливальну машину теж набирають воду.

А тепер ми по черзі будемо класти свої картинки і роз’яснювати, як їх скріпляти.

Коли поїзд буде готовий, слід перевірити разом з дитиною, як кріплені вагони, щоб вони не відчепилися під час руху. Потім картинки перемішуються і гра повторюється. Гру можна повторювати неодноразово, змінюючи картинки.

Секрет

Мета: Розвивати просторове мислення, увагу.

Матеріалі: План невеликої ділянки.

Хід гри: Дорослий пояснює: "На нашому плані умовно зображено: "Ігровий павільйон (1), іграшкова ракета (2), гойдалка (3), лавки (4), столик (5), пісочниця (б), будиночок (7), гірка (8), альтанка (9)".

Потім педагог непомітно для дитини заховує на ділянці яку-небудь іграшку. Відмітить на плані місце, де захована іграшка, а дитина пробує знайти її. Можна зробити і навпаки: попросити дитину заховати предмет і відмітити на плані, де він знаходиться.

Завдання стане складнішим, якщо знаходити секрети, знаходячись у різних місцях майданчика. Для цього дитина повинна навчитися відрізняти, де вона стоїть сама.

Поради вихователю:

У грі може брати участь декілька дітей, тоді можна, наприклад, влаштувати між ними змагання: хто швидше знайде захований предмет.

Можна водночас заховати декілька предметів, тоді кожна дитина буде шукати за планом свій секрет".

Гра "Азбука настрою"

Мета: зняття напруги, розширення поведінкового репертуару; розуміння та визначення емоційного стану за мімікою – страх, радість, гнів, смуток тощо.

Хід заняття: На початку гри експериментатор пропонує дітям вгадати, за виразом обличчя, в якому він настрої. Потім кожна дитина по черзі виступає в ролі ведучого, інші вгадують, який настрій дитина показує.

Напередодні батькам пропонується відвідати з дітьми Цирк. Особливу увагу вони мають приділити клоунам та провести, після відвідування цирку, з дітьми бесіду: "Як спілкуються клоуни", який у них вираз обличчя, які використовують рухи.

Гра-вправа "Відгадай"

Мета: закріплення розуміння емоційних станів за графічними малюнками; розвиток уяви, уваги.

Устаткування: графічне зображення емоцій (сонечко, краплинка) за, кількістю дітей. Зображення обличчя клоунів з різними емоціями.

Хід заняття: Дітям пропонується пригадати, як спілкувались клоуни у цирку, який був вираз обличчя. Демонструється обличчя клоуна по-черзі з запитаннями:

– Який настрій у цього клоуна?

– Чому він у такому настрої?

– Як ви здогадались?

– Чи є серед ваших малюнків ще такі зображення? Діти повинні знайти та показати відповідні малюнки.

Гра-етюд "На кого я схожий"

Мета: зняття напруги, розширення поведінкового репертуару, розуміння пантоміміки; розвиток модуляції голосу.

Хід заняття: Проведення рольової гімнастики. Вихователь показує рухи і коментує:

– У мене довгі вушка (показує руками біля голови), я маленький, у мене малі лапки (відповідна поза). На кого я схожий?

Потім дітям пропонується:

– бути схожим на: лева, чаплю, жабку;

– заспівати відому пісню на інший мотив, пошепки, прокукурікати, з різною швидкістю, пронявчати.

Гра-етюд "Змалюй ситуацію"

Мета: формування вміння проявляти емоції та почуття; формування адекватних способів поведінки в конфліктних ситуаціях; розвиток невербальних способів комунікативної поведінки; подолання емоційно-особистісного егоцентризму.

Хід гри.

Дітям пропонується розділитись на пари та відтворити ситуацію:

– помирися з другом;

– попроси вибачення;

– приголубити, пожалій маленьке кинуте кошеня;

– дитина не бере участь у загальній грі – треба її запросити, зацікавити;

– одна дитина не допомагає в прибиранні – треба залучити до спільної дії, вмовити.

Гра "Що я вмію робити"

Мета: формування вміння визначати дію оточення за руховими комбінаціями, емоціями; зняття м'язового тонусу; розвиток уваги.

Хід заняття.

Вихователь запитує дітей, що потрібно зробити, якщо впав олівець? (очікувана відповідь – Підняти).

– А що саме треба зробити, щоб підняти олівець? Яка поза у людини?

Якщо діти не можуть відповісти на запитання, експериментатор показує рух – нахиляється. Після цього проводиться бесіда з поясненням, що під час виконання різної дії, роботи, люди приймають відповідні пози: якщо пишуть чи читають за столом – сидять; якщо треба спати – лежать.

Потім пропонується дітям уявити, що вони несуть великий кавун і відтворити за наслідуванням позу, міміку, ходу.

Далі експериментатор читає речення, а дітям пропонується показувати дію, або приймати відповідну позу і закінчувати речення:

Я вмію зубки (чистити) – відповідна поза і рухи.

Я вмію посуд (мити).

Я вмію підлогу (підметати).

Я вмію квіти (поливати).

Проводиться бесіда, хто і як допомагає вдома, з обов'язковим показом способу дії.

Гра-вправа "Хто що робить"

Мета: формування вміння визначати дію оточення за руховими комбінаціями, емоціями; зняття м'язового тонусу; розвиток уваги.

Обладнання: картки з малюнками предметів та малюнками людей у русі.

Хід заняття: Вихователь роздає дітям картки і нагадує про різні дії людей та їх призначення, пропонується поєднати у відповідності предмету до картки із зображенням людини так, щоб її поза відповідала дії із предметом.

Гра-етюд "Живий малюнок"

Мета: Розвиток сприймання, уявлення, мислення; вміння знаходити головне в предметі; закріплення розуміння міміки, пантоміміки як елементів не мовленнєвої комунікації.

Хід гри: кожній дитині пропонуються малюнки звірів, машин, літака. Обравши один малюнок, дитина має "оживити" його, показати якусь позу, рух, вираз обличчя. Інші діти відгадують, що це таке, кого відтворила дитина.

Тема: Класифікація предметів за темами

Мета: назвати предмет, що зображено, узагальнювати предмети. Наприклад, огірок, помідор, буряк, капуста. Це овочі.

Хід гри: продемонструвати дітям 15 – 20 малюнків різних груп, їх потрібно назвати і підібрати узагальнююче слово до кожної з груп.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: