Сторінка
3

Музика як засіб естетичного виховання дитини

Отже, всі поняття, якими ми звикли описувати індивідуальні прояви музичних здібностей, акцентують різні їх психологічні сторони і прояви. Музичність немислима без основних музичних здібностей, але й не зводиться до них.

Музичність прямо не залежить від сенсорних здібностей, наприклад від чутливості слуху. Але бідність сенсорних здібностей людини становить серйозну перешкоду для розвитку музикальності. Емоційна реактивність на звуки прямо пов'язана з тонкістю емоційного переживання музики. Разом з тим емоційна реактивність на звуки може виявлятися і без чіткого усвідомлення звукоотношеній. Така реактивність - психологічний феномен, зумовлений діяльністю вегетативної нервової системи, і тому зустрічається не тільки у людини, але й у вищих тварин.

У деяких випадках музикальність навіть може вуалювати або заповнювати обмежені професійні дані музиканта-виконавця. Музичність піддається розвитку, але на основі вже проявилися в тій чи іншій формі її ознак. Вона формується і розвивається тільки в конкретній діяльності конкретної людини, тому в різних людей музикальність різна, як розрізняється вона і у музикантів різних спеціальностей.

Проблема діагностики музичності містить в собі цікаве протиріччя. У практичних заняттях з учнем порівняно неважко виділити дітей з яскраво вираженою музикальністю. Але домогтися точної відповіді на всі виникаючі тут питання дослідникам не вдається. У зарубіжній музичної тестології пошуки критеріїв музикальності ведуться на основі вивчення здатності створювати звукові структури. Вважають, що здібності тонко переживати музику і виражати себе за допомогою музики (тобто звукових структур) повинні бути тісно взаємопов'язані. Серед характерних ознак музикальності називають також ранній прояв музичного слуху, наявність стійкої потреби і вибірковості в музичних враження, музичну активність (прагнення слухати, співати, складати музику), природну (тобто не щеплену педагогами) виразність виконання.

Однак тісний взаємозв'язок якості музичного сприйняття та відтворення, мабуть, важлива для діагностики музикальності тільки на ранніх щаблях музичного розвитку. Багато музикантів проводили розмежувальну лінію між здатністю розуміти і глибоко переживати музику і здатністю виразно виконувати її, "говорити" на її мовою, тобто здатністю вільно виражати себе в музиці.

Іншими словами, музикальність сприйняття і переживання музики не зумовлює для професійного музиканта практичного музично-художнього мислення, яке спирається на виконавський талант і професійну майстерність.

Прямо протилежним за змістом музичності є поняття "амузия" (від гр. Amusia - некультурність, неосвіченість, нехудожньо) - вкрай низький ступінь музичних здібностей або патологічне їх порушення, відхилення від нормального музичного розвитку людини, відповідногоцій культурі. Амузия зустрічається приблизно у 2 - 3% людей. Її слід відрізняти від відставань у музичному розвитку або музичної нерозвиненості (таких людей може бути до 30%), які можуть бути виправлені індивідуальної педагогічною роботою.

У патопсихології Амузия називають повну втрату або часткове порушення музичного сприйняття, впізнавання, відтворення і переживання музики або окремих її елементів (часто на тлі збережених в цілому мовних функцій). В основі Амузия лежить порушення сприйняття і переживання звукоотношеній - послідовності звуків як смислового єдності.

У залежності від первинного механізму виникнення розрізняють кілька типів Амузия. Сенсорні Амузия викликані частіше аномаліями або ушкодженнями фізіологічного апарату слуху або ураженнями правої скроневої ділянки мозку. При сенсорних Амузия відзначаються грубі порушення сприйняття висоти звуків, тембру, співзвуч, мелодій (глухота на мелодії), ритму (аритмія). Людина не дізнається добре знайомих мелодій (наприклад, державний гімн), не помічає звуковисотного спотворень мелодії, не може сказати, схожі короткі мотиви або різні, не відрізняє звуки по висоті; музиканти перестають дізнаватися інтервали, втрачають абсолютний слух. Іноді розрізнення висоти звуків може зберігатися, але здатність сприймати і пізнавати інтервали, мотиви і мелодії втрачається. При сенсорних Амузия часто порушується мовний слух, страждає інтонаційна сторона мови.

Питання про мозкову локалізації Амузия до кінця не з'ясовано, хоча є дані про зв'язки сенсорної Амузия з ураженнями лівої півкулі, а моторної - правого. Суперечливість даних пов'язана з індивідуальною варіативністю мозку, а також з професією хворих (у музикантів мозкова локалізація Амузия інша, ніж у немузикантов).

Часто нездатність до музики пояснюють відсутністю або вкрай низьким ступенем вираженості музичних здібностей. З психологічної точки зору це не зовсім вірно. Нездатність до музики не можна плутати з Амузия (патологічними порушеннями психічних функцій) і з музичною нерозвиненістю, викликаної відсутністю виховного музичного впливу. Нездатність - характеристика людини, якому перш за все, має властивості, що суперечать музичної діяльності, що перешкоджають оволодінню нею (наприклад, сповільненість або стагнація емоційної реакції або підвищена спонтанність реагування, переважна формування "внутрішнього плану дій" - активності внутрішнього слуху та ін.) Але при цьому необхідні для музичної діяльності властивості (наприклад, здатність слухового контролю руху або слухове уяву) слабко виражені. Нездатність виражається у стійкості помилок, в систематичному їх повторенні без помітного поліпшення якості дій, без видимого розвитку при наполегливій роботі і бажанні добитися результату. Остання принципово важливо. Нездатність не можна діагностувати тільки на основі того, що учень лінується, не любить чи не хоче займатися (у такій ситуації може бути безліч різних психологічних причин, не пов'язаних з наявністю або відсутністю музичних здібностей). Якраз навпаки, певний скромний рівень музичних здібностей часто може спонукати до занять музикою і недієздатного, але процес навчання активізує не тільки наявні можливості, а й непереборні психологічні перешкоди.

Задатками в психології називають вроджені анатомо-фізіологічні, нейрофізіологічні особливості людини (наприклад, властивості органів почуттів, руху, вищої нервової діяльності та ін.), які мають важливе значення для розвитку здібностей. Задатки багатозначні: на основі одних і тих самих задатків можуть розвиватися різні здібності, у залежності від характеру вимог, які пред'являються до людини в процесі освоєння будь-якої діяльності. Задатки - природна основа відмінностей людей за здібностями.

У задатках завжди поєднуються фактори спадкові (генетично обумовлені), вроджені (пов'язані з умовами внутрішньоутробного розвитку), вікові (психологічні особливості, притаманні кожній віковій ступені розвитку) і соціально-культурні. Відокремити їх один від одного дуже важко. У розвитку задатків взаємодіють процеси біологічного дозрівання, вплив середовища (навчання і виховання) і особливості роботи органів почуттів і руху при виконанні діяльності.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: