Сторінка
8

Соціально-педагогічна робота в умовах літнього оздоровчого табору

мотивації цієї діяльності;

змістових теоретичних знаннях у заданій галузі;

професійно-практичних уміннях та навичках щодо її виконання;

контролі за реалізацією майбутніми педагогами виховної діяльності з дітьми під час табірної зміни.

Отже, готовність майбутніх педагогів до виховної роботи в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку передбачає єдність чотирьох компонентів: мотиваційного, змістового, процесуального, регулятивного. Дамо їм коротку характеристику.

Мотиваційний (спонукальний) компонент виявляється в характері ставлення до взаємодії з дитячим колективом; полягає в усвідомлені студентами особистісної та суспільної значущості виховної роботи, переведення зовнішньої мотивації у внутрішню.

Змістовий (інтелектуальний) передбачає наявність необхідного обсягу науково-теоретичних знань у галузі педагогіки та психології, досконале знання складових виховної роботи, а саме: особливостей, завдань, функцій, видів, форм, методів та усвідомлення їхнього конкретного впливу на дітей, що перебувають у тимчасовому колективі дитячого закладу оздоровлення й відпочинку, необхідності вдосконалення цих знань.

Процесуальний (виконавський) має на меті застосування практичних умінь проектувати й самостійно організовувати виховний процес з дітьми під час “табірної зміни”.

Регулятивний (контрольний) передбачає моніторинг знань, аналіз результатів виховної діяльності, а також самооцінку (рефлексію) власного рівня готовності до вирішення професійних завдань у галузі виховної діяльності.

Науковці-практики вважають, що під час проходження організаційно-дозвіллєвої практики в літніх таборах студенти повинні оволодіти такими вміннями: визначати цілі та завдання оздоровчої й виховної роботи з дітьми та підлітками в таборі, специфіку виховної роботи в період канікул, відпочинку; складати план оздоровчої й виховної роботи на табірну зміну та на кожен день з урахуванням інтересів, вікових й індивідуальних особливостей дітей; здійснювати профілактичну, інформаційну, корекційну діяльності; організовувати та проводити дозвіллєву, оздоровчу, просвітницьку роботи з дітьми й підлітками, спрямовану на розвиток творчості, ініціативності, самостійності, відповідальності; організовувати самоуправління в дитячому колективі, різноманітну діяльність дітей і підлітків, створювати умови для розвитку самодіяльності дітей і підлітків; педагогічно осмислювати та аналізувати досвід своєї педагогічної діяльності.

Головним завданням підготовки соціальних педагогів до роботи в літніх оздоровчих таборах є усвідомлення ними основних виховних ситуацій таборової зміни .

Таборова зміна - це концентрований в часі період інтенсивного соціально-педагогічного впливу на вихованця засобами тимчасового творчого колективу та специфічного таборового виховного середовища.

Визначають такі періоди таборової зміни:

підготовчий ( до заїзду),

організаційний ( 1-3 дні),

основний (10-16 днів)

підсумковий (1-3 дні).

Основними завданнями підготовчого періоду є:

створення методичної „скриньки”, підготовка розробок конкурсів, свят;

ознайомлення з територією табору, підготовка території табору, загону до заїзду;

підготовка методичного забезпечення перших днів роботи.

Основними завданнями організаційного періоду є:

організація прийому вихованців, забезпечення іх потреб, організація виконання режиму денного;

ознайомлення вихованців з територією табору, корпусом, кімнатами;

знайомство в колективі;

проведення організаційних зборів, створення органів самоврядування;

проведення Свята відкриття табору.

Завданнями основного періоду роботи табору є створення комфортного психологічного мікроклімату та трох основних виховних ситуацій.

Ситуація "друга" повинна забезпечити наявність в колективі хоча б однієї людини, з якою вихованця пов’язували б близькі міжособистісні стосунки. Власним прикладом, створенням штучних педагогічних ситуацій соціальний педагог має сприяти розвитку товариськості, емпатійності, здатності до долання конфліктних ситуацій.

Ситуація "Справи" забезпечує наповненість кожного дня роботи табору цікавими творчими справами. Більшість оздоровчих таборів будують виховну систему роботи на засадах колективної творчої діяльності. Цей підхід є не лише найбільш сприятливим щодо забезпечення творчого становлення вихованців, а й гарантує розкриття особистісного потенціалу керівника дитячого чи юнацького колективу.

Ситуація "Відповідальності" передбачає відчуття морального обов’язку дитини перед колективом, друзями, педагогом; турботи про успіх загальної справи, відповідальності за кожний день життя колективу. Дана ситуація виникає, коли вихованці відчувають відповідальність за дотримання правил поведінки в таборі, режиму денного, внутрішніх правил окремого колективу.

Основними завданнями підсумкового періоду є: проведення ретроспективи кращих форм роботи, нагородження учасників заїзду в різних номінаціях; передача традицій колективам – наступникам, проведення Свята прощання з табором, Карнавалу, прибирання території табору та корпусів, передача дітей батькам.

Соціальний педагог має визначити перелік організаційних форм роботи відповідно до завдань зміни. Добір завдань буде визначатися рівнем сформованості певних показників розвитку особистості вихованця. Зрозуміло, що кожна таборова зміна буде визначати свої виховні пріоритети, завдання. Проте, важливо уявляти, як завдання певного етапу таборової зміни може вплинути на розвиток вихованця чи колективу.

Таблиця 2.1. Результати аналізу етапів таборової зміни подано в таблиці 2.1.

Етап

Назва форми роботи

Завдання

Організаційний

Організаційні збори колективу

Розробка переліку творчих завдань для бригад, екіпажів

Експрес талантів

Розробка маршрутів, критеріїв оцінок, завдань для станцій

„Розвідка корисних справ"

Розробка маршрутів та завдань для проведення

Основний

Тематичні дні-свята

Розробка плану, методики проведення, переліку творчих завдань для проведення тематичних Днів (Здоров’я, Фантастики, Театру, Кіно, Гри та Іграшки, Давньої Греції)

Свято природи

Розробка переліку та змісту завдань для проведення туристської естафети; маршруту, плану проведення, переліку обладнання для проведення одноденного походу

Свято веселих майстрів

Розробка змісту проведення конкурсів, що знайомлять вихованців з новими формами економічного життя (конкурс кооперативів, аукціон поробок, таборовий ярмарок)

Підсумковий

Таборовий Літопис

Розробка форми заповнення, змісту сторінок

Свято прощання

Розробка змісту та методики проведення творчих оглядів, концерту-прощання. Визначення переможців, розробка та вручення винагород, призів, подарунків

Акція „Пакет”

Розробка унаочнення та змісту сюрпризу-заповіту для наступних змін

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: