Сторінка
5

Головні вимоги до виконання практичних робіт з географії

Обов’язковою умовою ефективної практичної діяльності виступає організація роботи з навчально-методичним комплектом курсу (підручники, атласи, робочі зошити з друкованою основою, зошити-тренажери тощо), оскільки засвоєні прийоми роботи учні переносять на інші джерела знань. Сучасні НМК містять системи завдань (вправ), складність яких наростає поступово.

Якісне формування географічних умінь школярів неможливо без їх відпрацювання в умовах реальної місцевості. Це вимагає організації спостережень, практичних робіт на місцевості, в умовах «зеленого» класу.

З метою становлення суб‘єктності учнів до процесу практичної діяльності слід адаптувати сучасні педагогічні технології (диференційованого навчання, проектної діяльності тощо), інформаційні та комунікаційні технології, використовувати ігрові елементи, творчі завдання з метою активізації самостійної пізнавальної діяльності учнів. Після проведення ряду практичних робіт доцільно організувати виставку варіантів творчого вирішення поставлених завдань.

Правила техніки безпеки під час виконання практичних робіт

1. Загальні положення:

Щоб запобігти травмуванню і виникненню травмонебезпечних ситуацій, слід дотримуватися таких вимог:

працювати безпечними інструментами;

виявивши несправності, повідомити безпосередньо керівника, вчителя;

дотримуватися технологічної дисципліни, порядку на робочому місці;

дбайливо ставиться до інструментів, матеріалів, обладнання;

не користуватися відкритим вогнем;

дотримуватися вимог особистої гігієни.

Виконувати тільки ту роботу, що доручена вчителем.

Вимоги безпеки до початку роботи

вивчити правила безпечної праці під час-виконання лабораторної чи практичної робіт, послідовність їх виконання.

Розкласти інструменти, обладнання для виконання роботи у порядку, встановленому вчителем, або згідно з інструктивною карткою-завданням.

На робочому місці не повинно бути нічого зайвого.

Не приступати до виконання завдання, якщо щось незрозуміло.

про помічені недоліки, несправності повідомити вчителя.

Вимоги безпеки під час виконання робіт

Виконувати роботу у вказаній в інструкції послідовності:

ознайомитися з теоретичним матеріалом;

приступити до виконання робота.

Користуватися інструментом за призначенням.

Не допускати захаращеності робочого місця.

Не відволікатися під час роботи, виконувати її правильно.

Дбайливо ставитися до обладнання, інструментів, матеріалів.

Зробити письмовий звіт про виконану роботу в робочому зошиті.

Вимоги до безпеки після закінчення роботи

Матеріали, інструменти, обладнання здати черговому або вчителю.

Перевірити стан інструментів і покласти їх на місце, визначене вчителем.

Прибрати робоче місце, користуючись щіткою.

Закінчити виконання письмового звіту і здати вчителеві.

Про всі помічені несправності у роботі повідомити вчителя.

При необхідності вимити руки.

Вимоги безпеки в надзвичайних ситуаціях

У випадку травмування чи виникнення пожежі негайно повідомити вчителя.

У разі нещасного випадку надати першу допомогу потерпілому і вжити заходів з надання йому медичної допомоги.

Критерії оцінювання практичних робіт з географії

Обов‘язковою умовою є перевірка та оцінювання результатів практичних робіт, оскільки оцінка виконує мотиваційну, контролюючу і коригуючу функції. Значна кількість практичних робіт не потребують письмової перевірки, так як проводяться у формі семінарських занять, представлення (захисту) групових проектів, конференцій, «круглих столів», дискусій (25%). Оцінювання навчальних досягнень учнів відбувається на уроці.

Всі програмні практичні роботи підсумкового характеру повинні бути оцінені і виставлені в журнал (приблизно 8-10 робіт в семестр). Роботи навчального і тренувального характеру є моніторинговою формою атестації учнів, їх результати діагностичні.

Вчителю необхідно визначити критерії оцінок для кожної практичної роботи, оскільки зміст робіт різна і не може бути підпорядкована загальним вимогам оцінювання. Неможливо оцінювати рівень оволодіння прогностичних умінь і вмінь, складати географічні описи за одними і тими ж нормами. Важливо враховувати, наскільки кожен учень опанував уміння, тобто здійснювати індивідуальний підхід не тільки до організації навчання, а й до визначення його результатів.

Табл.3.1.1.

Критерії оцінювання практичних робіт.

Рівні навчальних

досягнень

Бали

Критерії оцінювання практичних робіт

Початковий

1-2-3

Учень не підготувався до виконання цієї практичної роботи. Отримані результати не дозволяють зробити правильні висновки, повністю не відповідають вказаній меті. Виявив низький рівень знань теоретичного матеріалу та відсутність необхідних практичних умінь. Керівництво й допомога зі сторони вчителя або добре підготовлених однокласників неефективні через погану підготовку учня.

Середній

4-5-6

Практична робота виконана й оформлена учнем з допомогою учителя або добре підготовлених однокласників, які вже виконали успішно дану роботу. На виконання роботи витрачено багато часу (закінчена

робота дома). Учень показав знання теоретичного матеріалу, але виявив труднощі при практичному використанні карт атласу, статистичних матеріалів, географічних приладів тощо. Допустив неточності та

неохайність при оформленні результатів роботи.

Достатній

7-8-9

Практична робота виконана учнем у повному об’ємі й самостійно. Допустив відхилення від необхідної послідовності виконання, які не впливають на правильність кінцевого результату (переставив місцями пункти типового плану характеристики географічного об’єкта тощо). Використав названі вчителем джерела знань (сторінку атласу, підручника, статистичного довідника та ін.). Показав знання основного теоретичного матеріалу й оволодіння вміннями, необхідними для самостійного виконання практичної роботи. Допустив неточності в оформленні результатів роботи.

Високий

10-11-12

Практична робота виконана в повному об’ємі з дотриманням необхідної послідовності та інструктивних рекомендацій. Учень працює самостійно: підібрав необхідні джерела знань, виявив необхідні теоретичні знання, практичні уміння й навички. Робота оформлена акуратно, з дотриманням усіх вимог. В ході виконання роботи та оформленні її результатів виявив творчий, оригінальний підхід.

Початковий рівень навчальних досягнень характеризується фрагментарним володінням учнем навчальним матеріалом. Учень може розпізнавати окремі географічні об’єкти, шмагається давати їм визначення, за допомогою вчителя знаходить їх на карті.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: