Сторінка
3

Методика викладання орнаменту на уроках образотворчого мистецтва в початковій школі

Властивості орнаменту залежать від призначення, форми, структури і матеріалу тієї речі, яку він прикрашає. Орнамент допомагає підкреслити пластичні і конструктивні особливості предмета, посилити його образне рішення, краще виявити природну красу матеріалу. Все це можливо за умови гармонійного поєднання орнаменту і форми предмета.

Види і структура орнаментів

Мистецтво орнаменту - складне, багатозначне явище, яке вимагає глибокого вивчення, теоретичного осмислення і практичного освоєння. Знайомство з цим мистецтвом передбачає вивчення орнаментальних мотивів і композиційних схем побудови орнаментів.

Орнамент - це узор, побудований на ритмічному чергуванні і організованому розташуванні елементів. Термін орнамент пов'язаний із словом «прикраса».

Залежно від характеру мотивів розрізняють наступні види орнаментів:

- геометричний,

- рослинний,

- зооморфний,

- антропоморфний,

- комбінований.

1. Геометричний орнамент може складатися з крапок, ліній (прямих, ламаних, зигзагоподібних, сітчасто-пересічних), кругів, ромбів, многогранників, зірок, хрестів, спіралей та ін. Складні орнаменти типу меандр, що зустрічаються в мистецтві Стародавньої Греції, теж можна віднести до геометричного орнаменту.

Геометричний орнамент є одним з самих стародавніх. З його допомогою первісна людина виражала своє уявлення про світ. Спочатку це були прості, легко запам'ятовуючі знаки-символи: круг позначав сонце, пряма горизонтальна лінія - землю, квадрат або ромб - поле, хвильова лінія - воду. Їх ритмічне розташування на предметі, можливість складання більш складних узорів спонукали до творчості, розвивали естетичні почуття людини і його мислення. Поступово люди стали збагатити орнамент реальними спостереженнями і фантастичними мотивами, дотримуючи при цьому ритмічний початок узору, ускладнюючи його зміст і естетичну значущість. Особливою різноманітністю відрізнявся геометричний орнамент в країнах сходу. Наприклад, орнамент «гирих» в мусульманському мистецтві представляє багатообразні складні переплетення.

2. Рослинний орнамент складається із стилізованого листя, квітів, плодів, гілок і т. д. Найбільш часто зустрічається у всіх народів мотив «древо життя» - це рослинний орнамент. Його зображають і як квітучий кущ, і більш декоративно-узагальнено. В старогрецьких рослинних орнаментах часто використовували зображення аканта, лотоса, папірусу, пальми та ін. А у східних народів популярним рослинним мотивом був орнамент іслими - спіральна березка, що звивається. Композиції такого орнаменту вельми різноманітні.

3. Зооморфний орнамент зображає стилізовані фігури або частини фігур реальних і фантастичних тварин. Іноді подібний орнамент називають звіриним стилем. Декоративні зображення птахів і риб також відносяться до цього виду орнаменту.

4. Антропоморфний орнамент як мотиви використовує чоловічі і жіночі стилізовані фігури або частини лиця і тіла людини. Сюди ж можна віднести різних фантастичних істот типу діва-птах, людина-кінь та ін.

Нерідко в узорах зустрічаються поєднання самих різних мотивів: геометричних і рослинних, антропоморфних і зооморфних. Такий орнамент можна назвати комбінованим.

Не всякий узор можна вважати орнаментом. Узор, що вільно заповнює площину, таким не є. Для орнаменту важливий певний ритм елементів, що повторюються. Дуже важливий в орнаменті ритм. Він може бути зростаючим і спадаючим.

Ритм в орнаменті - це чергування елементів узору в певній послідовності.

Якщо елементи орнаменту - мотиви, що повторюються, легко виділяються, то можна розвивати композиційну побудову орнаменту відповідно до лінійних або сітчастих структур в будь-яку сторону. Але бувають такі випадки, коли мотив виділити важко, наприклад в орнаментах типу меандрќ, які можуть нескінченно повторюватися вліво або вправо. У цьому разі треба вибрати будь-яку довільну крапку в орнаменті і прослідити вліво або вправо, де буде наступна точно така ж крапка. Елемент узору, заключний між цими крапками, і буде складати мотив орнаменту. Ритмічна побудова в орнаментальній композиції може досягатися за рахунок різних прийомів. Рапортне повторення мотиву створює різноманітний ритм.

Рапортом називаються елементи орнаменту, що повторюються. Рапортною називають композицію, в якій орнаментальний мотив ритмічно повторюється через однакові інтервали. Існують різні типи рапортних композицій. Звичайно мотив на довгих полотнищах розташовують за принципами побудови сітчастих орнаментів. Для замкнутих текстильних композицій, наприклад для хусток, можна використовувати такий прийом: рапортне заповнення середини і чітка облямівка. Можливо і багато інших варіантів.

Симетрією в мистецтві називається точна закономірність розташування предметів або частин художнього цілого.

Найбільш простим її виглядом є дзеркальна симетрія. Якщо узор можна розділити прямою лінією на дві рівні частини, кожна з яких як би повторює відображення іншої в дзеркалі, то цей узор має дзеркальну симетрію.

Площиною симетрії є лінія, що розділяє суміжні рапорти.

Віссю симетрії називається лінія, при повному обороті навколо якої відбувається неодноразове поєднання орнаменту. Вісь симетрії проходить через центр композиції узору перпендикулярно до його площини.

Орнамент, створений в крузі розподілом його на рівні частини діаметрами, називається розеттой, або розеткою. Розетка, побудована на основі дзеркальної симетрії, створює враження нерухомості. Ті розетки, у яких відсутня симетрія, викликають відчуття руху. Симетрія допомагає створити певний ритм в орнаменті. Не тільки симетричні, але і асиметричні орнаментальні композиції вельми різноманітні.

По характеру композиційних схем можна виділити такі типи орнаменту:

1. Стрічковий – візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд з відкритим двобічним рухом, що вписується в стрічку. Широко використовується у різних видах декоративно-прикладного мистецтва – одяг, килим, посуд, меблі (фриз, бордюр, облямівка), і має сім різних видів симетрії.

2. Замкнутий – візерунок, декоративні елементи якого згруповано так, що утворюється замкнутий рух – у колі, квадраті, прямокутнику, трикутнику та інших формах

3. Сітчастий – візерунок, елементи якого розташовуються впродовж багатьох вісей перенесення, створюють рух у всіх напрямках. Цей орнамент використовують для оформлення приміщень та декоративно-оформлювальних матеріалів: лінолеум, шпалери, килимові покриття тощо (квадратна, прямокутна, ромбічна, трикутна, паралелограмна)

Петриківський розпис як один із видів діяльності на уроках образотворчого мистецтва в початковій школі

Характерною рисою Петриківського розпису є те, що весь малюнок розпису, начебто розгорнутий на площині стіни, листа чи паперу декоративної тарілки, має поверхневе зображення. При цьому лінії стебел і галузок не перетинаються між собою, а багато елементів розпису (квіти, листи, ягоди і т.д.) мають силуетне зображення, що саме собою підкреслює декоративне зображення розпису. Фігури птахів, звірів, людей мають здебільшого контурне зображення. Тварин малюють у профіль, а квіти - в анфас.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: