Сторінка
2

Освітня система Німеччини

Коледжі Німеччини.

Після старшої школи (Hauptschule) 16-річні випускники, що взяли курс одержання спеціальності і якнайшвидше працевлаштування, вступають у дворічні професійні школи (Berufsschule). Випускники реальної школи мають можливість вступити у ПТУ (умовно їх можна вважати коледжами) двох типів: Berufsfachschule й Fachoberschule. У будь - яком з них навчання триває два роки, але в першому випадку видається диплом про одержання професії (Berufsqalifizierender Abschluss), а в другому-атестат про закінчену середню освіту, що дає змогу вступати у ВНЗ (Fachhochulreife).

Окрім цього існують спеціальні школи (Fachschulen), де випускники старших і реальних шкіл можуть підготуватися до складання іспитів на атестат зрілості й забезпечити гарантований вступ до університету. Ті самі можливості дає навчання у вечірній гімназії або на підготовчих курсах (Studienkolleg).

Здобути професію можна і у приватній школі. Показово, що близько 40% учнів ПТУ, які навчаються, обрали для себе саме приватний сектор. Так, у школах професійного навчання (Berufsbildende Schulen) можна опанувати, наприклад, основи низки професії для роботи в галузі економіки, готельної та ресторанної справи, техніки, соціального забезпечення, охорони здоров’я, косметології.

Університети Німеччини

ВНЗ Німеччини – це університети, зокрема й технічні, вищі спеціальні школи, різні спеціалізовані ВНЗ, а також педагогічні, теологічні, музичні, художні, кінематографічні тощо. Спортсменів, журналістів і лікарів навчають як на відповідних факультетах університетів, так і в декількох спеціалізованих навчальних закладах ,наприклад, у Ганновері й Любеці діють два профільних медичних ВНЗ.

Більшість ВНЗ у Німеччині державні, але останнім часом почали з’являтися й приватні. Навчання в них платне. Активно розвивається система бізнес - освіти.

26січня 2005 р. Федеральний конституційний суд Німеччини оголосив положення Рамкового закону про ВНЗ щодо безкоштовного навчання неприпустимим і дозволив федеральним землям самим приймати рішення щодо встановлення плати за навчання. Зараз кожна федеральна земля переглядає це питання;планується, що плата за навчання в середньому буде становити 500євро на семестр, хоча точна сума буде встановлюватися як на рівні федеральних земель так і ВНЗ зокрема.

Серед усієї цієї розмаїтості особливе місце займають університети. Насамперед, тому що з ними пов’язано багато століть німецької історії, наукових відкриттів, імен геніальних людей. У Німеччині налічується 118 університетів і прирівняних до них ВНЗ. Першим по праву можна назвати Гейдельберзький університет, заснований у 1386р. 600-літню історію мають і деякі інші альма-матер - Лейпцігський, Ростовський. У ВНЗ Німеччини можна одержати вищу освіту з більш ніж 400 спеціальностей. Іноземні студенти віддають перевагу вивченню в Німеччині економічних наук, машинобудування, німецької філології. 54% іноземців навчаються у ВНЗ земель Баден-Вюртембергу, Баварії та Північної Рейн Вестфалії.

Старі німецькі університети сповідують класичний підхід до вищої освіти, що передбачає серйозну теоретичну підготовку. Більш орієнтований на практику різновид освіти пропонують вищі спеціальні школи. Там навчаються 3-4роки, передбачений рік стажування. У цих ВНЗ а їх більше 150-можна здобути професії в таких галузях, як економіка, сільське господарство, менеджмент, інженерна справа та ін. На частку Fachhochschulen припадає багато іноземних студентів-більше 22 тис.

Академічні ступені, що присвоюються німецькими університетами, відрізняються від усталених в англомовних країнах. У Німеччині прийнято видавати диплом про вищу освіту. Його одержують випускники більшості математичних, природничих, економічних і соціально - наукових факультетів. Найпоширеніший ступінь, присуджений після закінчення навчання на гуманітарних факультетах - магістр. Відучившись в аспірантурі, можна здобути ступінь Doktor, що рівноцінно нашому кандидатові наук. При цьому в німецькому університеті вам можуть зарахувати підсумкові іспити, які ви складали вдома.

Багато вищих шкіл в останні кілька років організували платні магістерські програми, що передбачають можливість навчання англійською мовою. Тривалість навчання становить 3-5 семестрів. Уведення навчальних програм англійською мовою істотно розширило коло людей, які вибирають Німеччину для продовження освіти.

Німецька вища школа має свою структуру: спочатку дворічний базовий курс, потім-дворічний професійний курс. Grundstudium завершується складанням проміжних іспитів. Буває ще так званий переддипломний іспит. Випускники низки спеціалізації складають замість випускного державний іспит.

Вступу в німецький університет, зазвичай, передує завершення 1-2 курсів навчання в українському ВНЗ та відмінне володіння німецькою, яке потрібно підтвердити під час складання іспитів. Також є можливість пройти мовний тест DSH безпосередньо в тому ВНЗ, у який ви вступаєте. Іноді потрібно складати кваліфікаційний іспит, що охоплює і перевірку мовних знань.

Що б діяти напевно, рекомендується вступити на підготовче відділення університету-у так званий Studienkolleg . Такі відділення є при багатьох університетах. Мовна й навчальна підготовка в Studienkolleg орієнтована на обрану вами спеціальність і підрозділяється на такі напрями: T-Kurs (технічні дисципліни, математика, природничі науки), M-Kurs (медицина, фармацевтика, біологія тощо), W-Kurs(економіка й соціологія), G-Kurs (гуманітарні й суспільні науки, мистецтво, германістика), S-Kurs (усі мовні дисципліни, крім германістики). Навчання триває два семестри. Наприкінці складається кваліфікаційний іспит.

Мовні школи Німеччини

У Німеччини функціонує кілька сотень мовних шкіл і курсів навчання іноземців німецькій мові. Всі вони пропонують на вибір різноманітні програми, зокрема й базовій курс, курс ділової німецької, підготовку до складання мовних іспитів, індивідуальні заняття. Є й спеціалізовані курси: «Німецька для юристів», «Німецька для журналістів», «Німецька для вчителів», «Німецька для істориків» тощо.

Мовні курси існують також при кожному університеті. У тих випадках, коли студенти проходять програму англійською мовою, одночасно вони освоюють і німецьку. Зазвичай, за це не стягується плата.

Безперечний лідер у навчанні німецької як іноземної-Інститут ім. Гете, що має безліч відділень і в усій Німеччині, та за її межами. Заслуженим авторитетом користуються німецька мережива школа Carl Duisberg Centren (CDC), філії якої існують у Кельні, Мюнхені, Берліні, Саарбрюккені, Дортмунді, Ганновері й Радольфцеллі.

Стипендії Німеччини

Через те, що навчання у ВНЗ Німеччини безкоштовне, самі вони, як правило, жодних стипендій не дають. Проте низку стипендіальних програм для студентів, випускників ВНЗ й аспірантів з України має DAAD. Також стипендії та гарантії для аспірантів пропонують і різні фонди, зокрема фонд ім. Гумбольдта, Товариство ім. К. Дуйсберга, фонди політичних партій. Ознайомитися з цими можливостями можна за допомогою довідника Durch Stipendien studieren, що перевидається щороку, і брошури DAAD «Стипендії ФРН для громадян України».

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: