Сторінка
6

Комп’ютеризація навчального процесу

Особистісно-орієнтовна педагогічна взаємодія вчителя й учнів при комп'ютерному навчанні

Мінлива роль учителя.

Педагогіка співробітництва, діяльнісний підхід до навчального процесу, активація учнів, індивідуалізація навчання - всі ці тенденції сучасної педагогіки змушують задуматися про кардинальне переосмислення ролі вчителі в навчальному процесі. Авторитарна схема синхронного керування класом з декількох десятків людин, при всій її економічності й гаданій ефективності, поступово й неухильно губить свою універсальність.

Як альтернатива педагогами-новаторами пропонувалося багато різних схем організації занять із учнями різних вікових груп. Незважаючи на високу ефективність таких новацій, всі вони базувалися на існуючій матеріальній базі навчального процесу й мали надзвичайно яскраво виражений особистісний характер. У силу названих причин жодна з них не змогла здійнятися до рівня універсальності. Зміна матеріальної основи, що намітилася з появою комп'ютерів, відкрила нові обрії для глибинних педагогічних пошуків, у тому числі - і пошуків принципово нових структур навчального процесу. Однак поруч із позитивними судженнями відразу ж сформувалися й негативні, найчастіше - недостатньо аргументовані.

Насамперед, хотілося б застерегти від помилкового й досить розповсюдженого погляду на комп'ютер як на перешкоду в педагогічному спілкуванні, що обмежує можливість прямих контактів учителі з учнем і значимість цих контактів.

Комп'ютер надає вчителеві великий резерв технічної й технологічної підтримки, що вивільняє значну частину його часу саме для живого спілкування з учнями, і дає можливість зробити це спілкування навіть більше близьким і людяним, чим раніше.

Комп'ютер замикає на собі більшу частину контрольних функцій й оперативних реакцій на помилки учня. Всі помилки негайно фіксуються комп'ютером, але стають у значній мірі приватною справою учнів, а не приводом для одержання ними негативних емоцій. Учитель стає більше вільний і позитивний у своєму відношенні до дітей.

Комп'ютер, вступаючи з учнем у партнерські відносини, дозволяє кожному учневі встановлювати найбільш сприятливий для себе темп і ритм навчальної діяльності, і звільняє вчителя від необхідності постійно контролювати й активізувати цей процес.

Звільнившись від завдань безперервної дріб'язкової опіки, учитель одержує більшу можливість бачити обстановку в цілому й приділяти індивідуальну увагу кожному окремому учневі.

Таким чином, ПК не тільки не перешкоджає педагогічному спілкуванню, а навпаки - відкриває для нього значно більші можливості; потрібно тільки їх бачити й правильно користуватися.

На тлі загального позитивного відношення до комп'ютера нерідко лунають і голосу супротивників його широкого впровадження в практику шкільного навчання: він, нібито,

"не завжди підвищує ефективність навчального процесу;

нераціонально використається;

його роль зводиться до «перекидання сторінок»;

комп'ютер не стимулює школярів до інтелектуальної діяльності, знижує ефективність роботи пам'яті й мислення й загальний творчий потенціал (особливо в молодшому шкільному віці);

надає розважальний характер навчанню на шкоду систематичному й послідовному засвоєнню необхідних знань."

У наведеній цитаті жодне з висловлень не витримує ніякої критики. Як правило, такі висловлення робляться людьми, які або просто не працювали із ПК і всерйоз не знають предмета дискусії, або тими, хто просто не хоче або не може вкласти в підготовку комп'ютерних матеріалів належну міру власної праці й таланта. Щоб сховати власну бездіяльність, вони намагаються "науково" довести, що цього взагалі не слід робити.

Крім сказаного, у число функцій, що змінилися, педагога входить надзвичайно складне завдання - у нових умовах зберегти за собою роль "ідейного наставника", "лоцмана у світі знань", старшого товариша й авторитетного порадника. Педагогові буде необхідно враховувати той факт, що учні, завдяки можливостям комп'ютерних комунікацій, знають не те й не тільки те, що їм звичайно задавалося на уроках, а іноді й взагалі знайомі з такими речами, про які педагог не має подання. Це - нормальна, природна ситуація нової педагогіки, прямий результат комп'ютеризації й характерна риса нової парадигми навчання. Від педагога в таких умовах буде потрібно не абсолютне "всезнайство" (його не може бути!), а мудре розуміння зв'язку явищ, їх наукової й життєвої значимості. До такого розуміння своєї ролі в цей час готовий далеко не кожен учитель, і вузівська система підготовки вчителів поки ще прямо на це не орієнтується.

Природно, що все це реалізується при гарному технічному, програмному й методичному забезпеченні уроку, а сам учитель повинен досить невимушено володіти загальними навичками роботи з комп'ютером і правильно усвідомлювати свою роль, що змінилася.

Особливості функцій викладача в навчальному процесі із застосуванням ПК

Основними функціями викладача в навчальному процесі із застосуванням ПК є: відбір навчального матеріалу й завдань, планування процесу навчання, розробка форм пред'явлення інформації тим, яких навчають,, контроль навчання матеріалу, корекція процесу навчання. Розглянемо коротко особливості реалізації цих функцій.

Функція відбору матеріалу й завдань є найбільш складною й творчою. Тут чільну роль грає досвід викладача, глибина знання їм предмета. Основними вимогами при реалізації цієї функції є необхідність чіткого виділення головних і другорядних моментів у дисципліні, і диференціація матеріалу по ступені складності.

Планування процесу навчання із застосуванням ПК повинне здійснюватися, як відзначалося вище, у напрямку його максимальної індивідуалізації. Індивідуалізація навчального процесу може вироблятися: «по послідовності подання досліджуваних понять, по методу викладу матеріалу (індукція, дедукція), за рівнем науковості матеріалу, глибині матеріалу, за часом навчання, по пропонованих роз'ясненнях і довідкових матеріалах». Необхідно звернути увагу на те, що індивідуалізація навчального процесу є останнім часом однієї із провідних ідей шкільного навчання. Стає усе більше очевидним, що школа повинна, "опираючись на індивідуальні особливості учнів, підготовляти їх до тієї сфери життєдіяльності, до якої вони найбільш розташовані, і в якій зможуть принести найбільшу користь суспільству".

Психолог Е. И. Машбиц вважає за доцільне розділити поняття "індивідуальне " й "індивідуалізоване" навчання.

Індивідуальним він пропонує вважати навчання, що здійснюється за принципом: один той, якого навчають, - один комп'ютер. Оскільки комп'ютер частіше використається при груповому навчанні й колективній діяльності учнів, він далеко не завжди виступає як засіб індивідуального навчання.

Індивідуалізоване навчання - це навчання, при якому передбачається в максимальному ступені враховувати особливості даного учня. Індивідуалізованим у повному розумінні слова варто вважати навчання школяра не по усередненому стандарті, а відповідно до деякої моделі, у якій відбиті його психологічні особливості. Причому ці моделі попередньо повинні бути уведені в навчальну систему й у процесі навчання можуть уточнюватися й видозмінюватися.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: