Сторінка
7

Впровадження міжпредметних зв’язків при підготовці трактористів-машиністів

задачі і сутність технологічного процесу конкретної машини (фізичні та хімічні явища);

робочі органи машини для реалізації певного технологічного процесу (фізичні процеси);

розміщення і кріплення робочих органів (креслення і читання робочих і складальних креслень);

принципові схеми будови пристрою і для окремих робочих органів і машини в цілому (креслення: схематичні зображення);

технологічне регулювання;

можливі технологічні і технічні несправності, їх ознаки і методи виявлення; способи усунення несправностей та причини, що їх викликали;

правила технічного обслуговування і умови довготривалої і безпечної роботи машини;

економічні та екологічні характеристики машини і технологічного процесу (економіка, екологія);

9) вимоги безпечної праці (ергономіка).

Послідовність може бути іншою, але учні повинні отримати повні і глибокі знання навчального матеріалу і уяснити сутність технологічного процесу конкретної машини і функції техніки, що вивчається у зв’язку з іншими дисциплінами.

На теоретичних заняттях повинні використовуватись деталі, складальні одиниці, прилади і агрегати. Вивчення їх роботи потрібно супроводжувати показом діючих моделей і агрегатів. При необхідності треба використовувати схеми, плакати, слайди, кінофільми, комп’ютерні програми.

В процесі навчання доцільно залучати учнів до самостійної роботи: з науково-технічною і довідниковою літературою, практикувати проведення занять і семінарів, розширювати перелік робіт розрахункового характеру з використанням комп’ютерних програм, що буде сприяти поглибленню їх міжпредметних знань.

Лабораторно-практичні заняття з предметів “Трактори і автомобілі”, “Сільгоспмашини”, “Системи технічного обслуговування і ремонту машин” проводяться у спеціально обладнаних лабораторіях, де є комплекти тракторів, автомобілів, сільгоспмашин та технологічного обладнання, а також складальні одиниці в кількості достатній для організації трьох робочих місць.

При організації і проведенні лабораторних робіт по предметам “Трактори і автомобілі”, “Сільгоспмашини” треба виконувати певну послідовність виконання завдань:

повне або часткове розбирання машин чи складальної одиниці;

вивчення взаємодії деталей, умови роботи частин і складальних одиниць машин, їх мащення та охолодження;

вивчення технологічних і експлуатаційних регулювань;

вивчення змісту технічного обслуговування, що забезпечує нормальну роботу складальних одиниць в процесі експлуатації;

вивчення можливих несправностей та засобів їх усунення;

складання складових часин і машин в цілому.

Лабораторно-практичні заняття з предмету “Організація і технологія виконання механізованих робіт” проводяться в навчальному господарстві викладачем разом з декількома майстрами. При навчанні потрібно використовувати міжпредметні зв’язки, сучасну техніку і новітні технології, досвід відомих механізаторів.

Заняття з предмету “Система технічного обслуговування і ремонту машин” проводять в пункті технічного обслуговування по ланцюговій системі під керівництвом викладача і майстрів виробничого навчання.

Таким чином, програмою передбачено 5 етапів виробничого навчання: у лабораторних, навчальних майстернях, на учбовому полігоні, в учбовому господарстві і на виробництві, які будуть сприяти кращому взаємозв’язку дисциплін теоретичного навчання з практичним.

Міжпредметні зв’язки при виконанні різних видів робіт при підготовці трактористів-машиністів

При підготовці трактористів-машиністів у ПТУ передбачено програмою такі види робіт: слюсарні; установка техніки на зберігання; ремонтні; індивідуального водіння тракторів, автомобілів, комбайнів; підготовка машинотракторних агрегатів до роботи.

Слюсарні роботи виконуються у слюсарній майстерні училища під керівництвом майстра виробничого навчання. Слюсарні роботи передбачають виготовлення слюсарно-монтажного інструменту, запасних деталей до машини, пристосувань для розбирання та складання тракторів і сільгоспмашин, ремонту обладнання і машин, виготовлення розрізів, макетів, моделей машин та т.ін. На всі ці роботи повинна бути розроблена інструкційно-технологічна документація. Для виконання цих робіт учні повинні вміти читати креслення: робочі, складальні, знати технічні вимоги до тих чи інших деталей і виробів. У цьому їм допоможе тісний зв’язок з кресленням .

При виготовленні інструментів учні повинні знати, які матеріали використовуються для виготовлення тих чи інших інструментів, їх властивості, тому без знань основ виробництва (технології конструкційних матеріалів) буде важко при виконанні цього виду робіт.

Виготовлення макетів моделей передбачає знання учнями цих понять, способів їх виготовлення і матеріалів, які будуть використані в процесі моделювання чи макетування. У цьому їм допоможуть знання основ моделювання, процесу конструювання виробів.

Становлення техніки на зберігання. Ці завдання виконуються в учбовому господарстві і пункті технічного обслуговування машини під керівництвом майстрів виробничого навчання.

Заняття по темі “Діагностування технічного стану тракторів та автомобілів”. Слід проводити в училищі при наявності відповідної учбово-методичної бази або на базі відповідних підприємств. При виконанні даної роботи треба враховувати чинники, які впливають на стан і зберігання автотракторного парку. Для цього учням потрібно знати, як впливають природні явища (дощ, сніг, вітер, сонце, тепло, холод) на метали. Тобто тут є широке поле для міжпредметних зв’язків із фізикою, хімією, технологією конструкційних матеріалів, екологією, ергономікою.

Ремонтні роботи виконуються в ремонтній майстерні училища або с/г підприємства під керівництвом майстрів виробничого навчання. При ремонті, який передбачає виготовлення, заміну деталей, мащення вузлів та деталей, налагодження механізмів і заміну їх частин. Без вміння читати креслення виготовити деталі буде важко, тому і тут можна показати значення вміння учнів читати креслення: робочі і складальні. Водіння тракторів, автомобілів і комбайнів виконується на спеціальних трактородромах та автодромах індивідуально під керівництвом майстра виробничого навчання. Для цього учні повинні знати правила дорожнього руху, вміти читати умовні позначення на дорожніх знаках. При проведенні занять майстер виробничого навчання особливо приділяє увагу вимогам безпечної роботи і пожежній безпеці, раціональній організації робочих місць, де показує значення вимог ергономіки до робочого місця. Виховує в учнів культуру праці, бережливе ставлення до техніки, технологічного обладнання, інструментам, дисципліну.

Все це пов’язано з предметами “Гігієна праці, виробнича санітарія і профілактика травматизму”, “Охорона оточуючого середовища”.

Таблиця 2.1. – Теоретичне навчання.

Дисципліни необхідні для підготовки тракториста-машиніста

Міжпредметні зв’язки

Професійно-технічний цикл

1.

Основи агрономії

Географія (грунт, зрошення, обробка грунтів), біологія (захист рослин, рослинництво, обробка рослин), хімія (добрива, хімічна обробка рослин)

2.

Організація і технологія виконання механізованих робіт

Фізика (фізичні явища), хімія (реакція згорання), креслення (складальні креслення, читання креслень)

3.

Трактори і автомобілі

Фізика (фізичні явища), хімія (реакція згорання), креслення (складальні креслення, читання)

4.

Сільгоспмашини

Хімія (добрива), креслення (читання креслень)

5.

Система технічного обслуговування і ремонту машин

Креслення (робочі, складальні креслення, читання і виконання), слюсарна, токарна справа

6.

Охорона праці

Ергономіка (психофізіологічні вимоги до інструментів знарядь праці)

7.

Основи керування автомобілем і безпека руху

Комп’ютерні програми

8.

Правила дорожнього руху

Комп’ютерні програми

9.

Електротехніка

Фізика (розділ “Електрика”)

10.

Автоматизація виробництва на основі ЕОМ

Інформатика, “програма Auto CAD”

11.

Технічне креслення

Креслення (читання креслень)

12.

Основи економічних знань

Основи економіки (бізнес-плани)

Виробниче навчання

1.

Навчання в учбових майстернях

Трудове навчання; профільне навчання: слюсар, ремонтник.

2.

Трактори

Фізика, хімія

3.

Сільськогосподарські машини

Агрономія  

Дисципліни необхідні для підготовки тракториста-машиніста

Міжпредметні зв’язки

Професійно-технічний цикл

4.

Слюсарно-ремонтна справа

Трудове навчання; профільне навчання: слюсар, ремонтник; креслення (читання складальних і робочих креслень)

5.

Система технічного обслуговування сільгосптехніки

Деталі машин, ергономіка, вплив оточуючого середовища та конкретних умов на роботу і зберігання техніки

6.

Креслення

Основи проекційного креслення, види, розрізи, перерізи, складальні креслення, виготовлення деталей за кресленням і складних виробів

7.

Охорона праці

Ергономіка

8.

Основи ринкової економіки

Економіка

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: