Сторінка
8

Форми організації процесу навчання в загальноосвітній школі

У масовій позакласній роботі важливу роль відіграють масові заходи, які проводяться в окремих класах або в загальношкільному масштабі. Вони зближують школярів, розвивають у них почуття колективізму, згуртовують дитячий колектив.

Широко проводилася позакласна робота в Павлиській школі, коли директором в ній був Сухомлинський. Він разом з дітьми заклав "Сад вдячності" на честь тих, хто відпрацював для суспільства 40-50 років. Також у Павлиші склалася традиція садити в присадибному садку дерева, кущі, виноградну лозу, присвячені матері, батькові, бабусі, дідусеві. Дбаючи про посаджене, діти створювали красу й цим дарували радість людям. Традицією в школі було на осіннє свято Матері приносити матусі перші грона винограду, перші яблука, квіти, колоски пшениці та інші плоди своєї праці, а в день народження батьків дарувати їм квіти, вирощені вдома або в шкільній теплиці. В Павлиській школі часто проводилися свята, присвячені квітам, пісням, пташкам.

Уроки – екскурсії

Екскурсія - це така форма організації навчання, яка об'єднує навчальний процес в школі з реальним життям і забезпечує учням через їх безпосередні спостереження знайомство з предметами і явищами в їх природному оточенні.

В системі уроків екскурсія виконує ряд важливих дидактичних функцій:

- реалізує принцип наочності навчання;

- підвищує науковість навчання і закріплює його зв'язок із життям, практикою;

- розширює технологічний кругозір учнів; їм надається можливість спостерігати реальне виробництво і знайомитися з використанням наукових знань в промисловому і сільськогосподарському виробництві;

- відіграють значну роль у профорієнтаційній роботі школи.

В залежності від дидактичної мети екскурсії бувають:

ввідні при вивченні нового матеріалу;

які супроводжують його вивчення;

заключні при закріпленні вивченого.

Ввідні екскурсії призначені для попереднього набуття відповідних знань, необхідних для вивчення нової теми. Заключні екскурсії використовуються для закріплення, поглиблення і розширення набутих знань.

Часто буває і так, що одна екскурсія одночасно в собі поєднує кілька навчальних предметів. Такі екскурсії називаються комплексними. На таких екскурсіях учні отримують можливість знайомитися і вивчати об'єкти в їх цілісності.

Великого значення надавав екскурсіям В.О. Сухомлинський, вважаючи кожну подорож у природу уроком розвитку розуму, почуттів, моралі .

Екскурсії мають велике навчально-виховне значення. Вахтеров вважав, що екскурсії зближують школу з життям,збуджують інтерес до рідного краю, до своєї країни. Екскурсії цінні тим,що на відміну від уроків в класі,учні можуть сприймати речі безпосередньо різними органами чуттів.

Екскурсії розширюють кругозір учнів, розвивають спостережливість, уміння бачити те, що раніше відбувалося поза їх увагою, виробляють практичні навички і вміння .

Екскурсії викликають у дітей інтерес і любов до природи, сприяють вихованню естетичних почуттів, бережливого ставлення до наслідків людської праці.

Підготовка до екскурсій:

Розробка річного календарного плану, де намічаються екскурсії з кожної теми.

Визначення навчально-виховної мети кожної екскурсії.

Вибір місця екскурсії і попереднє ознайомлення з ним.

Ознайомлення дітей з метою і завданнями екскурсії, з правилами поведінки на екскурсії.

Підбір екскурсійного спорядження та інвентарю.

Визначення маршруту екскурсії.

Розробка розгорнутого плану екскурсії за схемою:

дата, клас;

тема;

мета;

маршрут;

обладнання;

проведення екскурсії;

опрацювання матеріалів екскурсії.

На місці екскурсії вчитель нагадує мету і завдання.

Під час екскурсії учні повинні добре розглянути об’єкти вивчення, зробити записи . Вчитель дає вичерпні відповіді на запитання, докладно розповідає про об’єкт, що вивчається, пояснює причини виникнення явищ.

Після екскурсії обов’язково треба закріпити набуті знання, опрацювати зібраний матеріал. На наступному уроці вчитель підбиває підсумки екскурсії і пропонує учням зробити записи про свої враження від екскурсії.

Дослідно-експериментальна робота з використання форм організації навчання в загальноосвітній школі

Конспект уроку англійської мови, проведеного в 3-му класі.

Тема: My friend. My toys. Питальні слова.

Мета: закріпити лексику з теми; повторити вживання питальних слів; розвивати діалогічне мовлення, навички письма, увагу, спостережливість, пам'ять; виховувати бажання вивчати англійську мову; відповідальність, комунікативність.

Обладнання: картки зі словами, тексти диктанту, ілюстрації. (на перерві клас ділиться на 2 групи по 6 учнів )

Тип уроку: інтерактивний (технологія роботи в групах).

Хід уроку

I Greeting. (фронтально)

Good afternoon, pupils!

Today you will work in groups. It means that you must do your tasks all together. You may consult each other. В групах повинні бути лідери, які керуватимуть, слідкуватимуть за виконанням завдань.

Разом вирішіть, хто у вашій групі буде лідером.

Отже, завдання лідерів – керувати роботою групи, на моє прохання швидко визначати учнів, що виконуватимуть певне завдання.

Яку назву ви дасте своїй групі? Вона повинна бути на англійській мові.

II Speaking training. (кооперативна форма навчання)

- Do you know any English poems? Let’s remember them. (кожна група розповідає по черзі). You must recite each poem all together. Do it in turn.

III Lexical work. (кооперативна форма навчання)

You can see two houses on the blackboard. One house has the name "School", and other is "Toys". Each group must inhabit one house with the word which you can see on the blackboard.

Зараз протягом 1 хвилини ви можете поспілкуватись в групі і вирішити, які ж слова "живуть" у вашому будиночку. Потім виходите по одному з групи і вписуєте кожен по одному слову. Зрозуміли? У вас є хвилина для спілкування.

Your time is over. Go to the blackboard and write down the words in corresponding house. Then you must translate each wor

IV Розвиток діалогічного мовлення.

1) Робота з підстановчою карткою.

- Now, you will get cards with questions, but they are not complete. The first interrogative word is missed. You must put the right word at the beginning of the sentence. First of all, let’s translate these words, then translate the sentances. Після цього визначіть, які слова слід вписати в речення, і призначений учень виконує це. (робота в групі)

2)"Діалог між групами".

- Now, you must ask each other these questions and answer them.

(робота в групі)

- Зараз групи по черзі ставитимуть питання представникам іншої групи. Той учень, якому адресували питання, відповідає і ставить питання члену іншої групи і т. д.

P 1( g.1 ) – Oxana, what is your friend’s name?

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: