Сторінка
4

Особливості використання історичних документів в старших класах

В 11-му, випускному класі, ситуація стає більш напруженою. Частина старшокласників зберігає « оптимістичну » самооцінку. У деяких, навпаки, переважає невпевненість у собі. Їх самооцінка низька і конфліктна (в основному в цю групу потрапляють дівчатка).

У зв'язку із змінами в самооцінці, в XI класі підвищується тривожність. Але, незважаючи на різноманітність варіантів особистісного розвитку, можна говорити про загальну стабілізації особистості в цей період. Самоповага старшокласників у цілому вище підліткового, інтенсивно розвивається саморегуляція, підвищується контроль за своєю поведінкою, проявом емоцій. Настрій в ранній юності стає більш стійким і усвідомленим.

Таким чином, старшокласник дійсно прощається з дитинством, зі старою і звичним життям. Він опиняється на порозі справжньої дорослості, він весь спрямований в майбутнє, яке притягує і одночасно тривожить його. У цей період молода людина вирішує, яким він буде в своєму дорослому житті.

Методичні основи використання документів в 10 -11 класах

Можливості управління якістю навчання на прикладі оволодіння методами роботи з письмовими історичними джерелами (10-11 класи)

Концепція модернізації освіти на період до 2010 року припускає перехід шкільної освіти від формально - знанієвої до особистісно - діяльної парадигмі. Вона визначає і нова якість навчання: формування практичних навичок отримання, аналізу інформації ; здатність до самонавчання ; самостійну роботу і можливість самоорганізації учнів. При такому підході важливу роль набуває проблема управління якістю освіти, вирішення якої дозволило б оптимізувати процес навчання, виявити педагогічні упущення, знайти більш ефективні способи співпраці учня і вчителя.

Форми діяльності з управління якістю освіти можуть бути різні: діагностико - аналітична ; корекційно- розвиваюча ; консультативна ; практична (реалізація підвищення якості через активні прийоми і методи роботи педагога і учнів).

Детальніше зупинимося на останній.

Одним з важливих напрямків практичного управління якістю суспільствознавчої освіти є процес освоєння учнями загальнонавчальних і спеціальних умінь. Перехід до концентричної структурі суспільствознавчої освіти привів, на жаль, до браку навчального часу для формування інформаційних та інтелектуальних освітніх умінь як в основній, так і в середній школі. А за їх відсутності в учнів важко говорити про якість навчання історії. Тим часом учитель здатний управляти цим важливим процесом. Спочатку необхідно визначити послідовність робіт над формуванням суспільствознавчих вмінь учнів. Вона може бути побудована наступним чином:

Створення в учнів мотиваційної бази для оволодіння вміннями, постановка учня в таку ситуацію, коли він сам усвідомлено захоче освоїти конкретний спосіб навчальної діяльності (наприклад, навчитися складати опорний конспект).

Отримання від викладача відомостей про способи навчальної діяльності: правил, пам'яток, алгоритмів, що описують процедуру роботи над формуванням того чи іншого вміння ( наприклад, Пам'ятка для характеристики та оцінки історичного діяча).

Показ самим учителем зразка виконання завдання, в ході якого формується той чи інший навчальний навик (наприклад, складання схеми "Система вищих органів влади та управління в Османськіій імперії).

Виконання дій самими учнями з опорою на наявний зразок під керівництвом викладача, повторення їх у перебігу декількох уроків, поки вміння повністю не закріпиться.

Самостійна робота учнів з виконання завдання на основі сформованих умінь.

Перенесення вміння із стандартної навчальної ситуації в нову, що вимагає творчого розвитку сформованих навичок ( від складання тематичної таблиці перехід до заповнення порівняльної ).

Джерельна база історичної та суспільствознавчої освіти дуже різноманітна, але в шкільній практиці найбільш затребувані бувають письмові джерела. Дослідження таких джерел має бути багаторівневим : від визначення датування, автора і його політичної орієнтації, сутності самого представленого явища до порівняння, узагальнення, інтерпретації.

Для управління якістю оволодіння учнями навичками роботи з джерелами вчителю перш за все необхідно відібрати ті прийоми діяльності, які потрібно буде сформувати. Зазвичай виділяються наступні:

1 ) уважне читання тексту джерела ;

2 ) визначення його головної ідеї ;

3 ) виявлення основних понять, фактів, імен, дат;

4 ) розбір тексту з метою конкретизації описуваного явища;

5 ) аналіз аргументації автора;

6 ) постановка власних питань до тексту ;

7 ) зіставлення змісту тексту з наявними в учнів знаннями, а також з іншими джерелами ;

8 ) формулювання узагальнених висновків, причинно -наслідкових зв'язків, логічного ланцюга суджень і умовиводів ;

9 ) презентація аналізу документа у вигляді повідомлення, відповіді на питання, схеми, таблиці, реферату та т.д.

Потім розташовуються головні способи роботи з документами за ступенем складності її організації.

По-перше, це використання документа в процесі викладу навчального матеріалу вчителем - його переказ або цитування.

По-друге, це коментоване читання з роз'ясненням викладачем сенсу, термінів, змісту. На цьому етапі в роботу починають втягуватися учні.

Наступною сходинкою може бути колективний розбір джерела на основі системи питань, поставлених учителем. Відповіді вислуховуються і уточнюються як самими учнями, так і викладачем.

Всі зазначені вище методи є хорошою базою для переходу до ще більш високого ступеня роботи учнів з документальним матеріалом - самостійною. На цьому етапі ми виділяємо і формуємо три рівня пізнавальної активності.

I. Відтворює рівень передбачає виписки основних понять, відповіді на поставлені питання, впізнавання в тексті вивчених фактів, подій, явищ ; складання простого плану.

II. Перетворюючий рівень передбачає розбір документа, виділення в ньому головної ідеї ; порівняння положень джерела з іншим теоретичним матеріалом; самостійний відбір, угрупування фактів ; складання розгорнутого плану. На цьому етапі ми пропонуємо навчання складання тез. Для цього доцільно : а) уважно прочитати текст джерела, стежачи за розвитком головної думки, б) скласти план досліджуваного документа, виходячи з його змісту; в) розгорнути кожен пункт плану у вигляді одного- двох речень, що містять основні положення та обгрунтовують його факти ; г ) перевірити правильність виконання роботи : чи всі основні положення джерела розкриті в тезах, чи немає розбіжностей між формулюванням теми та її розкриттям в тезах.

Далі вчителю доцільно навчити ще одній формі перетворення тексту джерела - складання конспекту. Конспектування письмового джерела - це не просто його короткий переказ, а серйозне інтелектуальне заняття, головними елементами якого, на наш погляд, є:

1 ) виявлення в тексті основних положень, постановка до них питань для з'ясування їх сутності, формулювання і запис відповідей на них ;

2 ) розбір авторських текстових питань і фіксування своїх варіантів відповіді на них ;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: