Сторінка
16

Аналіз художнього твору на уроках читання у початкових класах

Як правило діти з 1-им і ІІ-им рівнем сприймання мають низький рівень словникового запасу, їм важко пояснити слова, фразеологізми. В основному проблеми із відповідями на запитання мали діти 1-го рівня сприймання. Це стосується як експериментального, так і контрольного класів.

Крім того, було запропоновано скласти план до даного тексту усно. У дітей, які мали III-ій рівень сприймання при складанні плану, спостерігалися незначні труднощі. При наявності IV-ого рівня - труднощів не було. А в учнів з 1-им і ІІ-им рівнем сприймання були помітні значні труднощі: довго думали, часто змінювали назву, переставляли слова місцями або мовчали. Це було виявлено у двох класах.

Поряд із цим дітям було запропоновано переказати оповідання. Результати експериментального й контрольного класів були такими:

• дітям з 1-им рівнем сприймання важко переказувати зміст твору;

• діти з II-им рівнем - поряд з переказуванням змісту твору починали згадувати свої життєві історії, тобто виникають уявлення, які конкретизуються особистим згадуванням;

• діти з III-ім рівнем - поряд із спогадами свого життя, учні могли проаналізувати образи твору реалістично, визначити їх цінність порівняно із своїми спогадами;

• діти з ІV-им рівнем - переказують твір "бачать" образи і картини, змальовані письменником, без опосередкованих спогадів.

Таким чином, щоб дибитися сформованості у дітей ІV-го рівня сприймання потрібно, щоб вчителі на уроках читання орієнтувалися не на засвоєння просто знань, а на розвиток любові до читання як виду мистецтва, що повинно впливати на розвиток емоційної і інтелектуальної сфер. А для цього робота вчителя повинна бути зосереджена на формування ІV-го рівня сприймання через розуміння твору, через роботу з словами, через виразне читання тексту, розгляд твору на емоційному рівні, враховуючи особливості молодших школярів.

Для цього ми розробили ряд вправ, які можна використовувати на уроці читання згідно "Програми середньої загальноосвітньої школи 1-4 класи" на основі "Читання для 4(3) класу".

Дані вправи вчителька експериментального класу використовувала на уроці. У контрольному класі такі вправи не використовувались, а аналіз твору здійснювався за стандартною методикою: прочитати твір, переказати, скласти план, дати відповіді на запитання, які подані в кінці тексту, інколи читання в особах.

Щоб виявити ефективність розроблених вправ, було запропоноване невелике оповідання "Дружна сімейка" [Додаток 9]. Опитування і діагностування рівня сприймання здійснювалось як на першому етапі. Отримали такі результати (Таблиця 2).

Таблиця 2 Рівні сприймання Е і К класів після проведення методики

Класи

Кількість учнів  

Рівні

 

І

II

III

IV

 

Репродуктивний

     
 

Фрагментарний підрівень

Сюжетно-логічний підрівень

Емоційно - сюжетний

Інтуїтивно-художній

Елементарний усвідомлено - художній

   

Кількість учнів

%

Кількість учнів

%

Кількість учнів

%

Кількість учнів

%

Кількість учнів

%

4-А Експериментальний

118

- -

 

2 2

111,1

5 5

27,7

44

22,2

77

7  

3

8,8

16,6

1^

4-Б Контрольний

18

" -

 

4 4

222,2

7 7

38,8

44

22,2

3

3  

116,6

1. Експериментальний клас (Е):

• двоє дітей відповіли: "Оповідання гарне, бо там гарна дівчинка і її тато. Красиві дерева . І ще їх садили". Це свідчить наявність 1-го рівня сприймання;

• п'ятеро дітей відповіли: "Дівчинка побачила бідне (нещасне) деревце і посадила його ще раз . Дерева стали знову рости, зеленіти ." Це II-ий рівень сприймання;

• четверо дітей відповіли: "Гарне оповідання, бо коли дівчинка побачила деревце, яке мало загинути, вона вирішила допомогти йому. Посадити. Дерева почали рости . Дівчинка зробила хорошу справу, а тато їй допоміг . Людям це напевне б сподобалось ." Це свідчить наявність ІII-го рівня сприймання;

• семеро дітей відповіли: "Дівчинка і її тато зробили добру справу, бо допомогли деревам знову рости . Спочатку дівчинка засмутилась, побачивши деревце, що могло загинути, а потім була дуже рада, що воно вижило . Ці дерева стали ще кращими і радували людей ." Це ІV-ий рівень сприймання.

2. Контрольний клас (К) — відповіді аналогічні. Зміни тільки у кількості дітей (Таблиця 2).

Порівнюючи результати до проведення методики й результати, отриманні після її проведення, можна побачити значні зміни в рівні сприйняття експериментального класу, у той час як у контрольному класі змін майже не було (Таблиця 3).

Таблиця З

Порівняльна таблиця рівнів сприймання Е і К до і після проведення методики

Етапи

Класи

 

Рівні

   

І

II

ІІІ

IV

   

Репродуктивний

     
   

Фрагментарний підрівень

Сюжетно-логічний підрівень

Емоційно-сюжетний

Інтуїтивно-художній

Елементарний усвідомлено-художній

     

Кількість учнів

%

Кількість учнів

%

Кількість учнів

%  

Кількість учнів

%

Кількість учнів

%

До проведення методики

4-А Експериментальний

18

   

4

22,2

4

22,2

6

33,3

44

22,2

 

4-Е Контрольний

18

   

4

22,2

6

33,3

55

27,7

3

16,6

Після проведення методики

4-А Експериментальний

18

   

4

22,2

4

22,2

6

33,3

4

22,2

 

4-Б Контрольний

18

   

4

22,2

6

33,3

5

27,7

3

16,6

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: