Сторінка
4

Поняття андрагогіки, її об’єкт, предмет, завдання

І, нарешті, роль «консультанта». Рівень компетентності у рамках цієї ролі припускає, що викладач володіє методологією андрагогічного супроводу процесу самоосвіти дорослих. Форми такого супроводу – цільове підвищення кваліфікації, випереджальне навчання основ науково-дослідної роботи, допомога у створенні програм (проектів) професійного, особистісного розвитку (саморозвитку) і т. ін.

Спеціальна підготовка андрагогів (людей дорослого віку ‑ не студентів у прямому значені цього слова) передбачає ґрунтовну методологічну підготовку, оволодіння дидактикою навчання дорослих, технологіями взаємодії, які найбільшою мірою сприяють особистісному професійному розвитку всіх учасників педагогічного процесу. Чинниками, що зумовлюють необхідність спеціальної підготовки андрагога до майбутньої професійної діяльності, є такі: високий освітній рівень студентів (наявність мінімум однієї вищої освіти); різноманітність складу аудиторії за віком, статтю, фахом, стажем професійної діяльності, освітніми та культурними потребами; відмінність завдань, які стоять перед різними категоріями учителів; партнерство як форма взаємодії в навчанні дорослих.

Професійно обумовленні андрагогічні вимоги до вчителя в педагогіці і андрагогіці визначаються термінами «професійна придатність» і «професійна готовність». Під професійною придатністю розуміють сукупність психічних і психофізіологічних особливостей людини, які необхідні для досягнення успіху в обраній професії. Під професійною готовністю – психічну, психофізичну, фізичну готовність (тобто професійну придатність) та науково-теоретичну і практичну підготовку педагога. Професійна придатність та професійна готовність необхідні для виконання ролі андрагога під час викладацької діяльності.

Крім вищесказаного доцільно враховувати особистісні якості студентів, з якими працює педагог. І.А. Колеснікова вважає, що для дорослого учня, що бажає удосконалюватися на рівні професійному, загальнокультурному, виховному, існує ціла низка значущих особистісних характеристик:

вміння орієнтуватися в світі інформації;

освоєння себе як «інструменту», що пізнає;

формування комунікативної культури, що дозволяє вступати у взаємодію з іншими людьми;

освоєння інформаційних освітніх технологій, що роблять продуктивним процес навчання;

організація часу і простору життєдіяльності, в структурі яких постійно повинна залишатися частина для безперервної освіти.

Андрагогу притаманне вміння протистояти інформаційному хаосу через впорядкування. Цьому супроводжують вибірковість джерел, здатність відсікати зайве (цілеспрямований відбір радіо- і телевізійних передач, періодичних видань та ін.); розуміння того, що повнота інформації з окремої проблеми сьогодні не може бути досягнута. Досить сказати, що за останні 30 років, за спостереженнями вчених, обсяг інформаційного поля збільшився рівно на стільки, як за попередні 5000 років. Для того, щоб успішно продовжувати навчання в будь-якому віці, людині необхідно вибирати оптимальні для себе пошукові модулі, що включають систему створення і роботи з базами даних, здійснення інформаційного пошуку в каталогах, глобальних мережах, накопичення, зберігання та інтерпретації потрібних відомостей, що має допомогти зробити викладач.

Російські вчені вважають що до загальних вимог викладача вищої школи доцільно віднести:

професійну компетентність, що базується на спеціальній, практичній та психолого-педагогічній підготовці;

загальнокультурну та гуманітарну компетентності, що включає знання основ світової культури, гуманістичні особистісні якості, відповідальність за результати власної діяльності, мотивацію до самовдосконалення;

креативність, що базується на сформованості нестандартного мислення, володіння інноваційною стратегією і тактикою, гнучкій адаптації до змін місту та умов професійної діяльності;

комунікативної компетенції, що включає розвиток мови, володіння іноземними мовами, сучасними засобами зв’язку та основами комп’ютерної грамотності і т. ін.;

соціально-економічну компетентність, що передбачає володіння основами сучасної економіки, знання законів бізнесу, азів екології і права.

Отже, андрагог шукає форми, які допомагають його дорослим учням впорядковувати їхній життєвий досвід, навчить аналізувати процес і результати саморозвитку, надати допомогу в освоєнні позиції аутодидакта, тобто створити людину, здатну до самонавчання. Набагато легше працювати з людьми, що навчився керувати власним освітнім просуванням. Необхідно пам’ятати, що соціальний розвиток постійно висуває нові вимоги як до особистості педагога, так і до його професійної діяльності, рівня його знань, умінь та навичок.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: