Сторінка
3

Інтерактивні технології навчання української мови

Відгадай (до 20 хвилин). На аркушах паперу написані правила, терміни. Об’єднати клас в групи, причому фуп має бути стільки, скільки правил. Кожна група складає три-п’ять запитань до правила. Групи обмінюються запитаннями, намагаючись відгадати своє правило. Можна звертатися по допомогу до інших груп.

«Дерево рішень» (до 20 хвилин). Обрати проблему літературного твору. На дошці записати суть проблеми. Обговорити з класом розв’язання проблеми. 3—4 ідеї записати на дошці. Кожна група пропонує розв’язання цих проблем.

«Незакінчене речення» (3—5 хвилин). Може бути усним і письмовим. Наприклад: «Для мене сьогодні важливим було .», «Сьогодні я навчився .».

Інтерактивні технології потребують певної зміни життя класу, а також значної кількості часу для підготовки (як учням, так і педагогові). Починайте з поступового застосування цих технологій, якщо ви або учні з ними недостатньо ознайомлені. Як педагогові, так і учням треба звикнути до них.

Можна навіть скласти їх впровадження. Краще старанно підготувати декілька занять у навчальному році, ніж часто проводити поспіхом підготовлені «ігри».

Можна провести з учнями особливе «організаційне заняття», створити разом з ними «правила роботи в класі». Налаштуйте учнів на старанну підготовку до навчальних семінарів. Використовуйте спочатку прості інтерактивні технології — робота в парах, малих групах, «мозковий центр» тощо. Коли у вас і в учнів з’явиться досвід подібної роботи, такі заняття проходитимуть набагато легше, а підготовка не потребуватиме багато часу.

Використання інтерактивних технологій — не самоціль. Це лише засіб для досягнення такої атмосфери в класі, яка найкраще сприяє співробітництву, порозумінню й доброзичливості, дає можливість дійсно реалізувати особиетісно орієнтоване навчання.

Якщо застосування вами інтерактивних технологій у конкретному класі веде до протилежних результатів, треба переглянути вашу стратегію й обережно підходити до використання подібних технологій.

Можливо, варто обговорити цю ситуацію з учнями (чи правильнови розумієте й використовуєте IT, чи готові ви й учні до їх виконання?)

Деяким викладачам буває складно розкривати себе перед школярами, висловлювати особисту думку щодо матеріалу, показувати некомпетентність у деяких питаннях. Безумовно, не всі викладачі «створені» для інтерактивних технологій. Проте їх використання дає можливість для фахового зростання, для зміни себе, навчання разом з учнями.

Зробити перший крок допоможе новий підхід до навчання та його мети, за якого викладач відверто може визнати себе, не спеціалістом й отримати «право» не знати відповіді на ті або інші запитання (до того ж багато запитань з будь-якого предмета не мають однозначної або єдино правильної відповіді).

З іншого боку, після декількох старанно підготовлених уроків викладач зможе відчути, як змінилося ставлення до нього учнів, а також безпосередньо атмосфера в класі — і це послужить додатковим стимулом до роботи з інтерактивними технологіями.

Для ефективного застосування інтерактивних технологій, зокрема щоб охопити весь необхідний обсяг матеріалу й глибоко його вивчити (а не перетворити технології на безглузді «ігри, заради самих ігр»), педагог повинен старанно планувати свою роботу, щоб:

дати завдання учням для попередньої підготовки: прочитати, продумати, виконати самостійні підготовчі завдання;

відібрати для уроку або заняття такі інтерактивні вправи, які дали б учням «ключ» до освоєння теми;

під час власне інтерактивних вправ дати учням час подумати над завданням, щоб вони сприйняли його серйозно, а не механічно або «граючись» виконували його;

на одному занятті можна використовувати одну (максимум — дві) інтерактивних вправи, а не їх калейдоскоп;

дуже важливо провести спокійне глибоке обговорення за підсумками інтерактивної вправи, зокрема акцентуючи увагу й на іншому матеріалі теми, прямо не порушеному в інтерактивній вправі;

проводити швидкі опитування, самостійні домашні роботи з різноманітних матеріалів теми, які не були Пов’язані з інтерактивними завданнями.

Для зміцнення контролю над ходом процесу навчання за умов використання інтерактивних технологій викладач повинен добре підготуватися:

глибоко вивчити та продумати матеріал, у тому числі додатковий, наприклад: різноманітні тексти, зразки документів, приклади, ситуації, завдання для груп тощо;

старанно планувати й розробляти заняття: визначити хронометраж, ролі учасників, підготувати запитання й можливі відповіді, виробити критерії оцінки ефек- тивності-заняття;

мотивувати учнів до вивчення шляхом добору найбільш цікавих для учнів випадків, проблем; оголошувати очікувані результати (мети) заняття й критерії оцінки роботи учнів;

передбачати різноманітні методи для привернення уваги учнів, налаштувати їх на роботу, підтримання дисципліни! необхідної для нормальної роботи аудиторії; цьому, зокрема, можуть сприяти різноманітні вправи-розминки, письмовий розподіл родей у групах тощо. Передбачається, що оцінювання навчальних досягнень учнів за умов застосування інтерактивних технологій відбуватиметься у формі схвалювання будь-яких, навіть щонайменших успіхів та зусиль учнів. Коментарі щодо учнівських дій, навіть такі, що містять критику, мають починатися з позитивних зауважень. Коригування неточних, неправильних відповідей та дій можливе лише у формі пропозицій чинити інакше: «Можлива інша відповідь» ., «Існує інша точка зору» ., «Можна сказати (написати, зробити) інакше» . Передусім необхідно дати право самому учневі переглянути свій початковий варіант дій.

Досягнень учнів має відповідати меті та методиці викладання предмета. Якщо для перевірки знань існують традиційні способи оцінювання, то перевірка навичок потребує набагато більше часу, а переконатися у виховному ефекті навчання безпосередньо на уроці взагалі майже не можливо.

Цінності, особисте ставлення проявлятимуться в реальному житті; завдання ж учителя — дати учням можливість висловлювати й захищати особисту думку в будь-яких навчальних ситуаціях у класі та поза школою.

Оцінюючи результати інтерактивного навчання, необхідно врахувати такі умови:

підтримувати баланс перевірки знань, навичок;

використовувати традиційні та інтерактивні технології оцінювання;

застосовувати групове, змагальне та індивідуальне оцінювання, самооцінку та взаємооцінку учнів;

обговорювати з учнями критерії оцінювання;

враховувати досягнення класу та індивідуальний прогрес учнів.

Передбачається, що оцінювання навчальних досягнень учнів за умов застосування інтерактивних технологій відбувається у формі схвалювання будь-яких, навіть найменших, успіхів учнів, бо більшість людей прихильно ставляться до похвали та нагороди.

Для підтримки та заохочування учнів можна використовувати такі стратегії:

Стратегія І

Вислів «Мені подобається»,

Опис: вислів, що, передає щире захоплення учнем.

Мета: нагадати учням, Що принаймні одна доросла людина цінує їх.

Стратегія 2

Вислів «Я також .»

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: