Сторінка
3

Перспективні напрями розвитку безготівкових розрахунків у платіжному обороті України

Прийняттю згаданої вище Інструкції передувало прийняття цілого ряду законів і законодавчих актів, без яких впровадження новітніх платіжних систем в Україні неможливе. Йдеться, у першу чергу, про прийняття законів України „ Про електронні документи та електронний документообіг ” і „ Про електронний цифровий підпис”, якими закладено законодавчу основу електронного документообігу і правовий статус електронного цифрового підпису (ЕЦП). Прийняття цих законів є логічним продовженням першого прийнятого у травні 2001 року Закону України „Про платіжні системи та переказ грошей в Україні”, яким було визначено загальні засади функціонування платіжних систем в Україні. Крім того, народними депутатами України внесено на розгляд Верховної Ради проект Закону України „ Про електронну торгівлю”.

Ці та багато інших законів та законодавчих актів, розроблених і запропонованих останнім часом, говорять про намагання Національного банку України тримати „руку на пульсі” у зв’язку з постійним розширенням так званої „електронної комерції” або “електронної торгівлі” (е-commerce) та „емісією електронних грошей”, які будуть обслуговувати таку торгівлю. Цей досить молодий та новий вид розрахунків і напрям розвитку торгівлі несе неабияку небезпеку не тільки на мікрорівні, де задіяні окремі підприємства та банки, а й на макроекономічному рівні. На перший погляд може здатися, що для України ще проблема такого розширення не існує. Але навіть у даний час, коли в Україні електронна комерція (торгівля) не зовсім розвинена, така думка є досить хибною. Інтеграція нашої країни у Європейське співтовариство неминуче призведе до збільшення товарно-грошового обороту. Існуюча платіжна система, форми та інструменти безготівкових розрахунків навряд чи зможуть задовольнити нові реалії. Адже Україні, яка як стратегічні орієнтири визначила вступ до СОТ та ЄС і безперечно з часом буде признана країною з ринковою економікою, не можна відрізнятися і відставати в цих питаннях від провідних країн світу.

Сучасні світові тенденції розвитку електронної комерції (торгівлі) в провідних країнах світу свідчать про їх значний обсяг, що вже сьогодні неможливо не враховувати. Безперечним лідером такої торгівлі і розрахунків можна без перебільшення назвати одну із наймогутніших економічно-розвинених країн світу – Сполучені Штати Америки. Спеціалісти стверджують, що оборот електронної торгівлі вже становить майже 2 відсотки від загального товарообігу США. У таблиці 1 наведено дані, що свідчать про стан розвитку такої торгівлі в окремих країнах світу на початку XX століття.

Таблиця 1

Обсяги електронної комерції в окремих країнах світу в 2000 р.

Країна

Електронна комерція

ВВП у цінах 1999 р.

Частка електронної комерції до національ-ного ВВП, %

млрд. дол. США

частка світового обсягу, %

млрд. дол. США

частка світового обсягу, %

США

488,7

74,4

8350,1

21,5

5,8

Японія

31,9

4,9

3042,9

7,8

1,04

ФРН

20,6

3,1

1837,8

4,7

1,12

Канада

17,4

2,6

726,1

1,9

2,4

Великобританія

17,2

2,6

1234,4

3,2

1,4

Франція

9,9

1,5

1293,8

3,3

0,76

Італія

7,3

1,1

1196,3

3,1

0,61

Всього у світі

657,2

100,0

38804,9

100,0

1,7

Статистика електронної комерції провідних країн світу говорить про стрімке зростання такої торгівлі. Як видно з таблиці 1, у країнах з розвиненою інфраструктурою оборот електронної комерції (торгівлі) у відсотках до національного ВВП становить у: США – 5,8 %; Японії – 1,04 %; ФРН – 1,12 %; Канаді – 2,4 %; Великобританії – 1,4 %; Франції – 0,76 %; Італії – 0,61 %. І це тільки початок.

Уже сьогодні можна прогнозувати, що з розвитком телекомунікаційних мереж і каналів зв’язку, підвищення рівня надійності захищеності таких трансакцій, комп’ютерної оснащеності українських громадян і підприємств відбудеться значне розширення електронної торгівлі, а відповідно і сумарних розрахунків цій торгівлі. Це є тільки питання часу. Тому робота, яка проводиться НБУ в цьому напрямі, вбачається дуже вчасною і необхідною. Щодо цього можна повністю погодитися з думкою директора департаменту інформатизації НБУ А.С. Савченко про те, що “система електронних платежів (СЕП) – колиска електронних платежів в Україні, але не можна все життя залишатися в колисці” [4]. Іншими словами, можна вважати роботу в напрямку впровадження нових видів, форм, інструментів і платіжних систем безготівкових розрахунках в епоху тотальної „електронізації” грошових розрахунків тільки початком великої роботи в цьому напрямі.

Разом з тим уже сьогодні завантаженість Системи електронних платежів (СЕП) швидко збільшується. Так, в Україні за 2004 рік через СЕП виконано 225 623 тисячі початкових платежів, що на 18 % більше, ніж за попередній 2003 рік, а в сумарному виразі такий приріст складає 33%. Обсяг електронних платежів досягнув у 2004 ріці 2 353 766 млн грн. Така тенденція спостерігається і Чернігівському регіоні. Дані про завантаженість регіональної розрахункової палати Чернігівської області, при обробці початкових і відповідних платежів наведені на рис. 1 і 2.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Фінанси»: