Сторінка
4

Дитині, як носію мови, необхідна зона мовного розвитку

Сказавши ці слова, хтось з дітей легким рухом будить собаку. Пес прокидається, незадоволено гарчить, гавкає, потім схоплюється і намагається наздогнати хлопців.

Якщо гра повторюється, на роль собаки можна вибрати за допомогою лічилки дитини з числа тих, що перемогли.

«Мовчанка»

«Мета гри. Учити дітей утворювати дієслова за допомогою приставок.

Організація заняття.

Перед початком гри діти хором вимовляють:

Первенчики, червінчики

Задзвеніли бубонці.

По свіжій росі

По чужій смузі.

Там чашки, горішки

Медок, цукор.

Мовчок!

Із словом «мовчок» всі замовкають і не рухаються. Ведучий (вихователь) спостерігає за дітьми. Якщо хтось розсміється, або заговорить, або поворушиться, він дає йому фант. В кінці гри діти викупляють фанти — виконують дії по команді: залізають під стіл і вилазять, підстрибують на місці два—три рази; виходять в роздягальню і входять в групову кімнату; відсовують стілець і засувають на місце; виглядають у віконце; сідають, встають, підкидають м'яч; перестрибують через мотузочок і т.д.

Гра ця захоплює звичайно дітей всіх вікових груп.

Примітка. В групі малюків розігрувати фант краще відразу, як тільки хтось з граючих порушить правило. Завдання придумує вихователь. В старших групах завдання придумують самі діти.

«Сова»«Сова»

Казахська народна гра

Мета гри. Учити дітей утворювати дієслова звуконаслідуванням.

Організація заняття.

Вихователь (звертається до дітей). Пограємо в «Сову». Це весела гра казахських хлопців. Думаю, вона і вам сподобається.

Той, кого виберуть совою, сідає в кубло і до певного часу спить. Інші бігають навкруги сови, стрибають. Одні можуть квакати, як жабенята, інші — бекати, як козенята, треті — зображати лошат. По сигналу ведуще­го «Ніч!» сова розплющує очі і відправляється на полювання. (Вихователь пояснює: сови вдень завжди сплять, а полюють вночі.) Всі ви, хто стрибав, скакав, завмираєте. Хто поворушиться або засміється, — платить фант.

Які можна розігрувати фанти: хай пошипе, як змійка; закукурікає, як півень; загавкає, як собака; затрубить, як слон; задзижчить, як муха; задзвене, як комар; занявкає, як кішка; заквакає, як жаба; закрякає, як качка; завиє, як вовк; заричить, як тигр; заірже, як кінь; запирхає, як їжак; замукав, як корова, і т.д.

«Смешинка»»

Мета гри. Навчити дітей співвідносити з рухом дієслова, утворені з а допомогою приставок.

Організація заняття.

За допомогою лічилки:

Жили-Були

Чи я, чи ти.

Між нами вийшла суперечка.

Хто затіяв, забули

І не дружимо дотепер.

Раптом гра цього разу

Помирити зуміє нас?

діти вибирають «смішинку», задача якої — розсмішити граючих. Можливості невичерпні: копіюються рухи незграбного ведмедя, хитрої лисиці, боязкого зайця; можна несподівано чхнути, заспівати, прочитати смішну лічилку (вірш) і т.д. Той, хто засміється, платить фант. Якщо фантів наберуться близько десять, їх розігрують. Вихова­тель сідає лицем до дітей, а хто-небудь з переможців допомагає йому: бере фант, ховає за спину і питає: «Що вважається фанту, який у мене за спиною ховається?» Вихователь придумує рухи: пройти прямо, навпочіпки, влізти на стілець, пролізти під столом, зістрибнути, нахилитися, выпря­миться, переступити, перестрибнути, сісти і ін. Той, хто неправильно виконує задану дію, не одержує фант; його розігрують повторно, або на допомогу приходить хто-небудь з дітей, який зуміє виконати завдання.

"Пальчикові ігри" - це інсценування будь-яких римованих історій, казок за допомогою пальців. Багато ігор вимагають участі обох рук, що дає можливість дітям орієнтуватися в поняттях "управо", "вліво", "вгору", "вниз" і т.д.

Діти від року до двох добре сприймають "пальчикові ігри", виконувані однією рукою.

Трьохлітні малюки освоюють вже ігри, які проводяться двома руками, наприклад, одна рука зображає будиночок, а інша - кішку, що вбігає в цей будиночок.

Чотирилітні дошкільники можуть грати в ці ігри, використовуючи декілька подій, що зміняли один одного. Більш старшим дітям можна запропонувати оформити ігри різноманітним реквізитом - дрібними предметами, будиночками, кульками, кубиками і т.д.

Моя сім'я

Цей пальчик - дідусь, Цей пальчик - бабуся

Цей пальчик - татусь, Цей пальчик - матуся

Цей пальчик - я, Ось і вся моя сім'я!

Почергове згинання пальців, починаючи з великим. По закінченні покрутити кулачком.

Пальчик-хлопчик

- Пальчик-хлопчик, де ти був?

- З цим братиком в ліс ходив

З цим братиком щі варив

З цим братиком кашу їв

З цим братиком пісні співав.

На першу строчку показати великі пальці на обох руках. Потім по черзі сполучати їх з рештою пальців.

Вулик

Ось маленький вулик, де бджоли сховалися

Ніхто їх не побачить.

Ось вони показалися з вулика.

Одна, дві, три, чотири, п'ять!

Ззззз!

Пальці стиснути в кулак, потім відгортати їх поодинці. На останню строчку різко підняти руки вгору з розчепіреними пальчиками - бджоли відлетіли.

Робота з батьками (консультації)

Як розказувати казки дітям

Психологи і методисти відзначають, що дитина засвоює рідну мову, перш за все, наслідуючи розмовній мові оточуючих (Д.Б. Ельконін, Р.Е. Льовіна, А.П. Усова, Е.І.Тіхєєва і ін.). На жаль, батьки у наш час через складні соціальні умови, через зайнятість часто забувають про це і процес розвитку мови своєї дитини пускають на самоплив. Дитина більше часу проводить за комп'ютером, ніж в живому оточенні. Внаслідок цього, твори народної творчості (колискові пісні, пестушки, потішки, казки) практично не використовуються навіть в молодшому віці, не говорячи вже про дітей п'яти - шести років.

Казка – найдивніший жанр усної народної творчості. В ній все незвичайно і все можливо. Через казку дитина одержує уявлення про добро і зло, про цінності матеріальних і духовних, про життя як звершенні найвідважніших мріянь в ім'я любові і правди. Казка - велика сила, але дитину потрібно учити вдумливо слухати і читати її.

Знайомство з варіантами. Корисно знайомити дитину з варіантами казок. Діти тонко помічають відтінки в сюжетах, в характерах і поведінці персонажів. Йде переоцінка почутого раніше. Уважніше діти починають слухати і інші казки, вникати в події, характери. У них можуть з'явитися і свої власні придумані варіанти казок.

Повторне читання. Читати і розказувати казки треба неодноразово. При першому прослуховуванні враження часто бувають неточними. Під час повторних прослуховувань враження заглиблюються, сила емоційних переживань наростає, оскільки дитина все більш вникає в хід подій, ясніше стають для нього образи казкових персонажів, їх взаємовідношення, вчинки.

Як читати книги дитині.

Читання вголос. Повнота сприйняття багато в чому залежить від того, наскільки глибоким виявиться проникнення в текст, наскільки виразно ви донесете образи персонажів, передасте і моральну спрямованість, і гостроту ситуацій, і своє відношення до подій. Діти чуйно реагують на інтонацію, міміку, жест.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: