Сторінка
17

Формування навичок здорового способу життя у дітей та молоді

Записуючи твердження на аркушах, використовуйте метод мозкового штурму (не критикуючи). Потім кожна група по черзі коментує свої записи. Записи груп не повинні співпадати і повторюватись.

3. Вправа "Правила" (5хв.)

Використовуючи метод мозкового штурму учасники груп обговорюють та записують "Основні правила роботи в групі". Презентувати іншим групам можливий варіант закріплення "Правил роботи в групі" на подальших заняттях тренінгового циклу.

Вправи тематичної частини: Вправа виконується в малих тематичних групах. Тренер наголошує, що будь-яке інформаційне повідомлення стане цікавіше для слухача, якщо воно буде містити: статистичні дані, афоризми, гумор.

1. Інформаційне повідомлення (20хв.)

Використовуючи подані статистичні дані, афоризми, гумор, підготувати і презентувати у великій тематичній групі вступне інформаційне повідомлення відповідно до теми. Презентує тренер.

2. Причини проблеми (10хв.)

Вправа виконується у великій групі. Наголосити учасникам тренінгу, що причини, які змушують учнів вживати алкоголь, наркотики, курити, починати раннє статеве життя-дуже схожі між собою!

Увагу учасників тренінгу акцентують лиш на тому, що визначення причин проблеми на занятті можливе за використання методик "сходинки до проблеми", "мозкового штурму", "роботи в малих, а потім - у великих групах".

Вправа виконується у малих групах

3. Наслідки проблеми (7хв.)

Вправа "Терези"

На плакаті з зображенням терезів тренер записує позитивні і негативні наслідки вживання алкогольних напоїв. Після цього учасникам першої групи пропонується зважити чи на рівних позиціях чаші терезів.

Вправа "Галерея наслідків куріння"

Учасникам другої групи пропонується проілюструвати і презентувати наслідки куріння.

Вправа "Павутина"

Учасникам третьої групи на індивідуальних аркушах пропонується визначити на які сфери життя дітей впливає ранній початок статевих стосунків. Потім результати переносять на загальний плакат на який також заносять конкретні наслідки, що визначаються у великій групі.

Вправа проводиться у великій групі: Таблиця. Робота з діаграмою.

На діаграмі кольоровими позначками визначаються ділянки органів людини, уражені різними видами наркотиків.

Вправа виконується у малих групах

Тренер наголошує учасникам на тому, що особливістю тренінгу є те, що під час такого заняття відбувається взаємний обмін досвідом. Саме для цього на оглядових тематичних заняттях, рекомендується як постскриптум проводити вправи обміну досвідом (розробка порад, пам'яток, кишенькових порадників, визначення шляхів вирішення проблеми).

А. Вправи на обмін досвідом (7хв.)

Учасникам малої групи пропонується розробити і презентувати "Пам'ятку для батьків із профілактики алкоголізму " (перший стіл).

Учасникам малої групи пропонується розробити і презентувати "Поради батькам, діти яких курять" (другий стіл).

Учасникам малої групи пропонується розробити і презентувати "Пам'ятку батькам зі статевого виховання" (третій стіл).

"Пам'ятка батькам із профілактики наркоманії"" пропонується як роздатковий матеріал.

5. Вправи для завершення тренінгу:

Тренер наголошує на тому, що наприкінці тематичної частини заняття проводиться підбиття підсумків роботи. Визначаються нові поняття, які було введено, проговорюється, що саме на занятті було визначено, розроблено (за приклад можна взяти профілактику наркоманії).

5.1 Визначення реалізації очікувань (5хв.)

Усі групи отримують завдання: презентувати іншим групам можливий оригінальний варіант проведення структурної вправи: "Визначення реалізації очікувань" із батьками. Після обговорення в групі представити (показати, прокоментувати методику проведення його у великій групі), якщо можна, врахувати проблемну тему групи.

5.2 Вправа "Прощання" (5хв.)

Усі групи отримують завдання: презентувати іншим групам можливий оригінальний варіант проведення структурної вправи: "Прощання з батьками". Можна провести прощання у вигляді кола. Після обговорення в групі представити (показати, прокоментувати методику проведення його у великій групі), якщо можна, врахувати проблемну тему групи.

Куріння та діти: що може зробити школа

4. Позитивний підхід до профілактики

Усі ми прагнемо, щоб наші діти радували нас, а їхні вчинки були лише хорошими. На жаль, так буває не завжди, але у хороших батьків та вчителів діти завжди хороші. Проте під час профілактичних занять увага акцентується на поганих вчинках, діти хороші стають непомітними. Нижче наведено приклад того, як можна подолати цей парадокс виховання.

Головна таємниця профілактики

Дорослі частенько вважають, що сьогодні підлітки лише курять, вживають наркотики та зазирають до пляшки. Це хибна думка - більшість підлітків мають інші цінності у житті. Проте ті, хто проводить профілактичні програми, опускають ці факти. Деякі експерти дійшли думки, що від такого замовчування фактів більше шкоди, ніж користі. Вони поклали початок новому напряму у профілактиці, який отримав назву "соціальне нормування".

Зміст його надзвичайно простий, проте він кардинально відрізняється від загальновизнаної практики залякування підлітків небезпеками вживання тютюну, алкоголю та наркотиків. Соціальне нормування виходить із наступних спостережень: якщо загальновизнано, що більшість підлітків не вживає алкоголь, то ті, хто все ж таки випиває, стануть пити менше, а серед тих, хто не п'є, набагато менше буде бажаючих потоваришувати з пляшкою. Головна домінанта - не надмірний опис випадків п'янства, а наголос на тому, що більшість підлітків п'є мало або взагалі не вживає алкоголь, таким чином тверезість постане як норма. Такий підхід цілком можна застосувати до куріння та інших різновидів ризикованої поведінки. Школи та університети постають перед фактом, що профілактичні програми, на які було витрачено шалені гроші, не мають ніякого ефекту. Соціальне нормування вже дає результати, тому що воно пропагує здоров'я, а не смерть та руйнування. Щодо алкоголю, то цей підхід був надзвичайно дієвий серед дівчат, котрі, найімовірніше, мають більшу схильність орієнтуватися на вподобання більшості. Основний метод соціального нормування надзвичайно простий. Зазвичай, під час опису статистичних даних чільне місце посідає невеликий відсоток підлітків, які вживають алкоголь та тютюн. Замість цього пропонується наголошувати на більшості підлітків, які цього не роблять. Найпростіше це втілити у життя, якщо проводити опитування серед учнів, а потім докладно розповідати їм про результати, акцентуючи увагу на тому, що більшість із них не курять та не п'ють. Несподіванка криється в тому, що учні щиро дивуються, оскільки самі вони (а також їхні батьки) переконані, що переважна кількість підлітків уживають і алкоголь, і тютюн. Наприклад, у 1999 році 100 навчальних закладів Києва стали базою для проведення опитування на тему куріння. Учням, зокрема, запропонували відповісти на питання, який відсоток підлітків у школі курить. 60% відповіли, що переважна більшість, у той час, як їхні ж відповіді переконливо продемонстрували, що упродовж останнього місяця хоча б раз закурювали тільки 40%, а систематично курили лише 20%.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: