Сторінка
4

Панас Мирний: нарис життя і творчості

Які вчинки Варениченка викликають у вас осуд?

В яких випадках він чинить переступи, порушує найголовніші правила народної моралі й етики?

А в яких епізодах Чіпка проявляє кращі риси свого людського єства - розсудливість, мудрість, доброту, прагнення послужити громаді?

Як через страждання свого героя автори розкривають несправедливість, цинізм суспільства, в якому він жив?

Дайте оцінку вчинкам Нечипора після вигнання із земства.

Яке прислів'я із згаданих на початку уроку могло б стати коротким підсумком його безславного кінця?

Пристрасть Чіпки до чарки, невміння правильно оцінити свої вчинки викликають осуд. Тверезіючи, він розумів, що чинить Щось жахливе, але знову в горілці топив біль, а разом з ним і все те добре, що залишилося в його душі. Селяни розуміли страждання скривдженого парубка, проте не прощали йому злочинного життя, зневажливого ставлення до матері. Не прощає йому й автор. То чи не повторює Чіпка своїм життям той логічний ряд, про який уже йшлося: неволя - приниження - пияцтво - злочин?

У хвилини розпачу з вуст Чіпки прозвучали зболені слова: "Де ж правда?" Так і не знайшов він відповіді на це питання в суспільстві, серед якого жив. А вибори до земства, які стали підлим обманом і наругою над темними, безграмотними селянами, остаточно вбили віру в справедливість. Аморальність пореформеної Росії автор показав через підкупи, хабарництво, відвертий і вражаючий цинізм чиновників. Але й сам Чіпка виявився не гідним поваги людей. Озлобленість і мстивість керують його вчинками. Грабежі на шляхах він називає "відбиранням свого", зрівнюванням багатих з бідними. Отже, відплата за особисту кривду стає потворною, злочинною стосовно інших. Коли ж Чіпка остаточно знавіснів, розтоптав надії коханої дружини Галі на щасливе родинне життя, втопив рештки своєї честі в безневинній крові родини Хоменків, вироком прозвучали Галині слова: "Так оце та правда?! Оце вона!!!"

Які почуття вкладено в слова Галі?

Що рухало вчинками Чіпки: розум чи почуття?

У народі кажуть: ніколи не приймай рішення у гніві. Чіпка ж не замислювався, перш ніж зробити якийсь крок. Його серце ніколи не радилося з розумом, ставало сліпим у злобі і часто вело на слизьку дорогу. Тому всі його добрі наміри й помисли були перекреслені жахливими вчинками, кривавими злочинами. Народ, иайсправедливіший суддя, каже: "Добро довго пам'ятається, а лихо ще довше". Про це варто знати кожному.

План образу Чіпки

1. Обікрадене дитинство:

А - батьки Чіпки,

Б - роль баби Оришки у вихованні,

В - допитливий розум,

Г - у наймах.

2. На своєму хазяйстві:

А - портрет Чіпки,

Б - знайомство з Галею,

В - "Нема землі" - трагедія родини.

3. Слизька дорога:

А - Чіпка у шинку і дома,

Б - нові товариші,

В - перша крадіжка,

Г - участь у бунті кріпаків.

4. Чіпка багатіє

5. Нова кривда і дика помста

Чому Чіпка - "пропаща сила"?

Чіпка - "безбатченко". З дитинства виникають незвичайні запитання:

ви казали, бабусю, що бог нас хлібом годує

він, дитино, нас годує…

а чого ж мама хліб заробляє - ось досі з роботи немає? Каже, якби не робила, то нічого б було їсти…"

"виростав у голоді та в холоді", "сам по собі, як палець". Безстрашність: "Не було тоді нічого, перед чим би він оступився; яка б страховина перед ним не вставала - не злякати їй його відважного духу, упертої думки, палкого серця… Такому нема на світі нічого такого, чого б він злякався".

Бунтарство: "Ні! Недобре зробив батько, - глухо якось, з протягом, почав Чіпка… - Ні… не гаразд!. Чому він їх не вирізав, не випалив?

Кого сину? (дід Улас)

Панів! - сказав твердо Чіпка. "

Портрет: "дуже палкий погляд, бистрий, як блискавка. Ним світилася якась незвичайна сміливість і духовна міць, разом з якоюсь хижою тугою…"

"Скрізь неправда… скрізь! - шепотів він. - Куди не глянь, де не кинь - усюди кривда та й кривда!"

Галя до Чіпки: "Ти думаєш легко мені дивитись на життя батькове побік з життям добрих людей. Бачиш, вони щиро працюють, чесно хліб заробляють, з людьми поводяться… і встають і лягають тихі, спокійні… А тут?"

7. Запис плану лекції: (тези або конспект лекції)

7.1 Знайомство з біографією письменника

7.2 Запис хронологічної таблиці

7.3 Теорія літератури: особливості роману, соціально-психологічний роман

7.4 Творча історія роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"

7.5 Тема та ідея.

7.6 Композиція. Сюжет

7.7 Образ Чіпки

8. Закріплення знань студентів: усне фронтальне опитування

Особливості роману

Історія написання роману

Тема та ідея

центральна проблема

9. Коментар роботи студентів

Аналіз відповідей, виставлення оцінок

10. Підсумок заняття

Про що ж цей роман Панаса Мирного та Івана Білика? Про нищення історичної пам'яті, про важке ярмо на шиї українського народу, про несправедливість і жорстокість суспільства, яке нехтує всіма нормами моралі, породжує моральних калік - "пропащу силу". Роман викликає а нас роздуми не тільки над питаннями, пов'язаними з нашою історією, а й над загальнолюдськими, вічними: гріх і спокута, зло і добро, жорстокість і милосердя. Хто ж такий Чіпка Варениченко? Чи можна його назвати бунтарем проти соціального ладу, протестантом?

Чіпка не був настільки обізнаним, а про освіту й говорити нічого, щоб розуміти вади суспільного ладу. В його душі жила злість на особистих кривдників, і вона рухала ним. Навіть після бунту, коли він поміняв спосіб життя, то зробив це лише з однією метою - мстити дошкульніше. Його можна назвати протестантом, але стихійним, неусвідомленим. Радше всього, Чіпка - жахливо трагічна, морально роздвоєна особливість, яку обставини зробили стихійним бунтарем.

Безперечно, зіграло свою роль те, що Чіпка прийшов у світ з тавром неволі. У "Подорожі від Полтави до Гадячого" Панас Мирний, розкриваючи образ "злющого зарізяки" Гнидки (прототипу Чіпки), писав, що Гнидка - "безталанна дитина свого віку, скалічений виводок свого побиту, пригніченого усяким панством.; "

Чого навчає гіркий досвід Чіпки Варениченка?

Він примушує нас замислитись над моральними цінностями, над суттю людського буття, над історією свого народу.

11. Домашнє завдання

Лекція, аналіз творчості, читати "Хіба ревуть воли, як ясла повні?", виписати цитати до образу Чіпки. Підготуватися до розгляду проблеми "Що зробило Чіпку Варениченка пропащою силою?", використовуючи текст твору і матеріал підручника.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: