Сторінка
9

Емпіричне дослідження морального розвитку молодших школярів

2. Діагностичний метод «Робота над помилками».

3. Метод діагностичної ситуації «Експеримент»

Для порівняння сформованості морального виховання у учнів, I вимір роблять в 1 класі, а II завмер - в 2 класі.

Перший метод - метод ранжирування. Учні одержують анкету із завданням: «Пронумеруй по порядку ті якості людини, які ти оцінюєш вище: веселий, модний, нарядний, чесний, справедливий, розумний, культурний».

Другий метод - «Робота над помилками». Сенс цієї діагностики полягає в наступному: дітям читають текст, в якому міститься 5 помилок. Діти повинні відшукати ці помилки і записати їх кількість.

Текст: « Олена Миколаївна пояснює хлоп'ятам правило складання. В цей час відкриваються двері. У клас вбігає задиханий, розпалений Федя.

- Я зустрів Вітю. Ми разом ходили в дитячий сад. Вітя вчиться в 1 «Б». А я і не знав. Ось здорово!

-Сідай, Федя, - сказала Олена Миколаївна і спохмурніла. - Зараз ти допустив декілька помилок». Скільки?

Помилок ми виділили 5:

1. Саме запізнення. Спізнюватися неввічливо.

2. Треба постукати і спокійно увійти.

3. Вибачитися і попросити дозволу сісти на місце .

4. Тихо приготуватися і почати займатися.

5. Про зустріч друга розповідати на зміні.

Третій метод - «Діагностична ситуація». Перед учнями ставиться проблема морального вибору. Перед кожною дитиною розіграється сценка.

«По дорозі в їдальню учень знаходить 2 банкноти по 5 гривень. Задоволена знахідкою дитина підходить до буфета, але помічає однолітка (учень 2 класи), що плаче, який питає його, чи не знаходив він монет, одержаних їм від мами на морозиво і втрачених десь поблизу.»

Варіанти відповідей (вчинків дітей):

1. Що знайшов гроші сказав: «Гроші не втрачатимеш!»- і не віддав гроші - 0 балів.

2. Перший учень віддав другому 1 банкнот, а інший залишив собі - 1 бал.

3. Перший учень віддав обидві банкноти, але сказав: «Скажи всім, що це я знайшов і повернув тобі гроші» - 2 бали.

4. Перший учень віддав банкноти і сказав: «Не плач! Ось твої банкноти, ти упустив їх на сходах» - 3 бали.

Для чистоти експерименту розігруються сценки під час уроку, виключивши при цьому можливість знаходження банкнот іншими учнями школи. Спостерігають за реакцією дітей і збирають дані учні 11 класу, щоб діти не відчували «морального тиску» дорослих, оскільки поява дорослого може вплинути на вибір учня.

Проблему морального виховання досліджували і філософи, і психологи, і педагоги. Але і зараз вона актуальна.

Педагогічний сенс роботи по моральному становленню особи молодшого школяра полягає в тому, щоб допомагати йому просуватися від елементарних навиків поведінки до вищого рівня, де потрібна самостійність ухвалення рішення і етичний вибір. Успішність даного виду діяльності у формуванні моральних якостей школяра залежить від письменності педагога, різноманітності вживаних ним методів і емоційному відгуку дітей. Метою морального виховання є формування цілісної, довершеної особи в її гуманістичному аспекті. Перш за все, молодшому школяру необхідні знання про те, що добре, а що погано, як поступати в тому або іншому випадку. Знання мертві без емоцій, але і емоції неповноцінні без знань. Дуже важливо, щоб дитина проявляла адекватні емоції і відчуття, щоб йому хотілося плакати від того, що іншому боляче; щоб хотілося радіти, а не злитися від того, що сусід по парті одержав десятку. Коли знання про норми і правила моральності будуть відчуті, усвідомлено сприйняті, сформується етична спрямованість як сукупність провідних мотивів особи, яка і забезпечить стабільність лінії поведінки. Без знань немає моральної спрямованості особи, не може бути стабільної лінії поведінки, вчинки носитимуть інтуїтивний, ситуативний характер.

Формування у початкових класів знань про норми і правила моральності — перша сходинка на шляху до моральної стійкості. Моральна стійкість особи виявляється в умінні взаємодіяти з представниками тваринного і рослинного світу, в діях з предметами побуту — з об'єктами живої і неживої природи. Молодший школяр повинен усвідомити необхідність дбайливого, дбайливого відношення до всього, що його оточує, будь то людина або старенька, пошарпана книга. Коли дитина усвідомлює зв'язок, що існує в природі між всіма об'єктами і явищами, він зможе будувати лінію поведінки відповідно до принципу “не нашкодь”, а значить, стане моральне стійким.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: