Сторінка
7

Підвищення якості знань учнів засобами проблемних ситуацій на уроках трудового навчання з варіативної частини "Технологія оздоблення виробів бісером 7 клас"

Як видно з таблиці, переважаючими рівнями учбових досягнень є: достатній(7-А – 27%; 7-Б – 24%), середній(7-А – 41%; 7-Б – 43%), низький(7А – 19%; 7-Б – 23%). При цьому учні частково відтворюють текст підручника, дають нечіткі визначення основних технологічних понять. Але частина учнів, які показали високий (7-А – 13%; 7-Б – 10%) рівень навчальних досягнень, таких прорахунків в своїх роботах і відповідях уникали.

Результати дослідження показали, що більшість вчителів вважають впровадження проблемні ситуацій на уроці необхідною умовою, але на практиці застосовують не дуже часто.

Зібрані дані свідчать про те, що існує проблема у вивченні курсу обслуговуючої праці з використанням техніки бісер, виявити цю проблему нами були проведені бесіда й анкетування вчителів технології. Метою виявлення яких служило визначення якими формами, засобами вони користуються при викладанні дисципліни. Отримані дані були занесені в таблицю 2.2.

Таблиця 2.2 - Використання активних методів навчання на уроків обслуговуючої праці

Різні завдання

6 кл.

7кл.

8 кл.

1. Проблемні завдання

24

38

37

2. Вправи оздоблення бісером

20

34

39

3. Робота за

31

38

38

4. Проблемні ситуаціям

25

30

45

Отримані дані свідчать про те, що вчителі технології 7-х класах, дуже мало усього 45% часу, приділяють проблемні ситуаціям. Насторожує той факт, що проблемним завданням з елементами бісероплетіння приділяється теж мало /37%/ уваги. Лише роботі з оздобленням бісером приділяється належний час 38%. Можна зробити висновок, що вчителі технології недостатньо багато часу приділяють такій формі навчання як проблемні ситуації з елементами особистісного підходу у навчанні, а звідси учні випробують різних труднощів при виконанні завдань з виконанням оздоблення виробу бісером; у них низький рівень пізнавальної активності до предмету уроків обслуговуючої праці.

Такі результати зумовлені шкільною програмою, що зовсім не включає в себе розвиток творчих здібностей, а як наслідок, підручник не містить в собі такого роду завдань. Матеріал не містить цікавої інформації, а завдання, які пропонує вчитель вимагають лише репродуктивних вмінь. Учні не володіють технікою створення виробу з бісеру, не знають історію виникнення цього жанру мистецтва. У наступному параграфі ми спробуємо вирішити цю проблему.

Аналіз результатів констатуючого експерименту дозволяє засвідчити той факт, що підвищення якості знань учнів перебуває у прямій залежності від використання проблемного підходу на уроці. Зібрані нами факти говорять про те, що недооцінка використання проблемних ситуацій на уроках обслуговуючої праці значною мірою знижує інтерес в учнів до навчання, а значить знижується і якість знань.

Методика використання проблемних ситуацій на уроках трудового навчання як засобу підвищення якості знань учнів

Результати констатуючого експерименту стали основою для проведення формувального експерименту, мета якого - експериментально перевірити педагогічні умови підвищення якості знань учнів з обслуговуючої праці засобам проблемних ситуацій.

В ході формувального експерименту ми прагнули:

забезпечити зв'язок теорії зі шкільною практикою;

залучити школярів до активного співробітництва;

підвищити зацікавленість учнів в отриманні глибоких знань

з обслуговуючої праці.

З цією метою нами було проведена серія уроків у сьомому класі з використанням проблемних ситуацій.

Протягом вивчення теми «Технологія оздоблення виробу бісером» здійснювався постійний контроль над рівнем якості знань учнів.

Варіативна програма з технології бісероплетіння

І. Матеріали. Основні й додаткові матеріали. Особливості матеріалів різних виробників. Особливості роботи з "рубанням" і стеклярусом.

1. Види основ, використовуваних для бісероплетіння. Нитка, дріт, нитка гумова (гумка), нитка металева (тонкий дріт). Особливості використання кожного виду основ.

2. Робоче місце. Інструменти.

3. Необхідні базові технічні прийоми. Закладення нитки. Нарощування нитки. Закріплення фурнітури. Закріплення нитки "без вузла". Закріплення різних видів основ для бісероплетіння.

ІІ. Ланцюжки й стрічки.

1. Ланцюжок "квадратик" ("хрестик"). Плетиво 2-мя голками, плетиво 1-ої голкою. Варіанти ланцюжків "квадратик". З'єднання двох і більше ланцюжків у єдине полотно. Плетиво ланцюжків "квадратик" у два прийоми. Виконання ланцюжка з накладенням.

2. Ланцюжок "квітка". Плетиво в 1 прийом. Плетиво в 2 прийоми. З'єднання ланцюжків у єдине полотно.

3. Ланцюжок "вісімка".

4. Ланцюжка, використовувані для обробки одяги.

- Ланцюжок "змійка".

- Ланцюжок "зиґзаґ"

5. Ускладнені варіанти ланцюжків.

- Ланцюжок "ускладнений квадрат" ("ускладнений хрест"). Варіант використання. З'єднання ланцюжків у єдине полотно.

- Ланцюжок "ажурна".

- Ланцюжок "ялинка".

- Ланцюжок" колосок"

ІІІ. Моделювання й виконання виробів на основі ланцюжків.

1. Використання техніки накладення.

- Ажурне накладення. Петельна техніка. Петельне одноярусне накладення. Петельне багатоярусне накладення.

- Щільне накладення.

- "Коралове" підплетення ("корали", "гілочки" і т.п.).

2. Комбінування різних технік в одному виробі.

ІV. Техніки щільного плетива.

1. Монастирське плетиво. Плетиво 2-мя голками. Плетиво 1-ої голкою. Варіанти використання. Моделювання форми й візерунка виробу.

2. Мозаїчне плетиво. Пряме мозаїчне плетиво. Косе мозаїчне плетиво. Варіанти виробів.

3. Цегельний стібок.

V. Ажурне плетиво.

1. Види плетива: "Стільники", "Сітка", "Ліхтарик", "Поднизи".

2. Використання видів ажурного плетива на практиці:

- виробу "прямій" форми (пояса, браслети, коміра-стійки);

- виконання виробів з округленим краєм (коміри). Сітка вертикального плетива. Сітка горизонтального плетива;

- виконання окремих ажурних елементів.

VІ. Деякі (додаткові) складні техніки.

1. "Фрі-форм".

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: