Сторінка
1

Особливості використання комп'ютера під час вивчення теми "Рід, родина, рідня" на прикладі курсу "Навколишній світ" у початковій школі

Курс "Я і Україна" – глибоко національний, не тільки за змістом (значну частину його обсягу складають українознавчі знання), а і за формами навчання – до. навчальної діяльності дітей заплановані програмою систематичні "уроки серед природи", які доцільно проводити у визначні дати народного календаря, адже звичаї, пов’язані з народними святами, формувалися протягом століть під впливом біоритмів землі.

"Уроки серед природи" можуть тривати 10–20 хвилин, тобто бути фрагментом уроку, інша частина якого проводиться в шкільному приміщенні. На "уроках серед природи" діти спостерігають, досліджують середовище, в якому живуть, перевіряють народні прикмети, пов’язані з погодою, змінами у тваринному і рослинному світі. Духовна спадщина народу сприймається не на словах, а в дії, у взаємодії з природою рідної землі. У дітей виховується потреба у необхідності оберігати і любити Батьківщину, рідний край. Водночас формуються екологічне мислення, екологічна поведінка, культура.

Через систематичне проведення «уроків серед природи» у курсі реалізується методологія сучасної освіти – філософія екологічного реалізму, основна ідея якої полягає в тому, що істинність наших знань про дійсність ми пізнаємо лише в безпосередній взаємодії з довкіллям.

Наскрізними для всього курсу (1–4 кл.) є інтерактивні методи навчання, види діяльності учнів, що задовольняють природні потяги дитини до дослідництва і висновків, конструювання, комунікації, вияву своїх творчих здібностей. Вони реалізовуватимуться у підручниках через систему методів навчання: "прочитай з дорослими", "робота в групах", "поміркуй", "зверни увагу", "змоделюй", "проведи дослід", "склади казку", "намалюй", "пограйтеся в гру".

Також проводиться велика робота у напрямку родинного виховання в процесі навчання природознавству. Відповідно підібрані теми ще більше сприяють цьому.

Відповідно до вікових особливостей розвитку свідомості дитини початкової школи курс "Я і Україна" у кожному класі має підназви: "Моє довкілля" (1 кл.), "Я і довкілля" (2 кл.), "Спостерігаю довкілля" (3 кл.), "Я і Україна" (4 кл).

Вивчення тем у кожному класі курсу "Я і Україна" закінчується узагальненням знань. Така структура навчального матеріалу сприяє його цілісному засвоєнню у межах як теми, так і курсу загалом. Система методів навчання дає змогу дитині реалізувати свої прагнення до дослідництва (уроки серед природи), виявити себе в конструюванні та творчості (малюємо, моделюємо), зробити висновки (узагальнення знань), комунікації (робота в групах).

Зміст навчального матеріалу курсу "Я і Україна. Довкілля", методи і форми занять обумовлені базовими потребами дитини (органічними і ментальними); структура навчального матеріалу, кількість тем у кожному класі базуються на психологічних закономірностях формування цілісності знань.

На одному з етапів вивчення курсу "Я і Україна. Довкілля" (раніше – «Навколишній світ»), вивчається тема «Рід, родина, рідня». Ми вважаємо, що весь курс спрямований на виховання як патріота своєї держави, так і доброго члена родини, сім’ї. Тому специфіку даної теми сильно конкретно не має сенсу, тому що її основи викладаються майже на всіх уроках курсу.

Психолого-педагогічний аспект використання ППЗ для створення дидактичних засобів для теми «Рід, родина, рідня» на прикладі курсу «Навколишній світ» у початковій школі

Навчання курсу «Навколишній світ» в школі допускає вирішення багатьох завдань предметного характеру.

Різні навчально-методичні комплекси з цього предмета і різноманітні системи навчання розрізняються перш за все постановкою пріоритетів і, відповідно, підходами до вирішення другорядних задач.

Тим часом пріоритет одного із завдань у жодному випадку не означає, що інші можна не приймати до уваги.

Єдність кількох завдань навчання Навколишньому світу призводить до того, що урок з цього предмету за визначенням включає різноманітність видів навчальних дій, необхідних для розвитку знань з суспільного ладу.

Актуальність використання ІКТ

Помічником вчителя в структуруванні діяльності школяра, оптимізації навчання поступово стають інформаційно-комунікаційні технології:

· різноманітність комп’ютерних тестів і тренажерів,

· мультимедійні презентації при обговоренні чи закріпленні нового матеріалу.

Актуальність використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках Навколишнього світу в даному випадку обумовлена методичним чинником.

Ще один аргумент — умовно позначимо його як дидактичний — на користь застосування ІКТ вчителем визначається тим фактом, що насиченість сучасних підручників теорією ставить перед вчителем додаткові завдання при підготовці до уроку:

· встановити основні поняття і їх трактування;

· з’ясувати значущість даного поняття для дитини;

· визначити адекватне дитячому досвіду трактування суспільних понять;

· підготувати матеріал для постановки навчальних завдань з урахуванням компетенції учнів і специфіки їх суспільного досвіду;

· оцінити представлений в підручнику матеріал з погляду відповідності, по-перше, вибраному трактуванню основних понять; по-друге, дитячому суспільному досвіду.

Без успішного вирішення цих задач неможливе орієнтування в методичній діяльності. Неоцінимим джерелом дидактичного матеріалу стає мережа Інтернет, в якій можна знайти поурочні плани, мультимедійні презентації, відеозаписи уроків і майстер-класи.

Нарешті, сучасні інформаційно-комунікаційні технології надають великі можливості для підтримки школяра в процесі оволодіння знаннями про суспільство. Зокрема, мультимедійна презентація допомагає структурувати матеріал і активізувати увагу; комп’ютерні тренажери і тести вносять різноманітність в засвоєння матеріалу.

Опис ППЗ для розробки дидактичних засобів

В цій частині роботи ми охарактеризуємо певні програми, що можуть бути використані на уроках Навколишнього світу, зокрема при вивчення теми «Рід, родина, рідня» в початковій школі.

Вітчизняний ринок програмного забезпечення нині пропонує поки що небагатий вибір авторських засобів мультимедіа з урахуванням прийнятної для користувача їх підтримки.

Для розроблення презентацій мультимедіа найпоширенішою в Україні є російськомовна версія PowerPoint, яка входить до складу інтегрованого пакета MS Office. За допомогою цього додатка розроблюють презентації, що складаються з наборів слайдів, у яких текст поєднується з графічними об’єктами, фотокартками, звуком, відео- та мультиплікаційними ефектами.

Слайди можна подати як у суворій чорно-білій гамі, так і у вигляді кольорових зображень. Для цього використовують шаблони оформлення, створені професійними дизайнерами. Шаблони можна придумати і самотужки.

Слайди можуть містити:

• текст;

• таблиці;

• діаграми, у тому числі організаційні;

• рисунки;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: