Сторінка
4

Методика викладання українського народознавства в школі: зміст та завдання

Світилки з вінчальними свічками, обвитими барвінком, дружки, бояри, пісні, народні музики, танці, духмяний коровай і подарунки - справжнє свято. А головне - привабити молодь вічною красою народної культури.

Згодом "відсвяткували" народини, хрестини, показавши обряди не лише учням, а й батькам.

З особливим натхненням готую завжди зимові свята. Наприклад, пишу сценарій вертепного дійства, інсценуємо його з учнями на уроці, на заняттях гуртка. Готую не сцену величезне живописне полотно із зображенням вертепу-печери, де схилились над малям Марія, Йосиф та Іван Хреститель. Панно малюю у своїй маленькій однокімнатній квартирі частинами, потім склеюю ці частини на сцені актового залу школи. Дивуються учні, колеги: "Як можна було намалювати в маленькій кімнатці таке величезне панно?" Дивуюсь і я сама. Але всі труднощі позаду. А попереду цікаве різдвяне свято, з царем Іродом і Рахіллю, з Воїнами й Чортом, з Циганами, Хвеською, Козаком-Запорожцем, Поляками, Угорцями, Росіянами, які вітають Українців з Різдвом Христовим.

Вважаю, що вчитель народознавства не може взагалі працювати нетворчо. Як можна показати учням "Календар грудневих свят", не продумавши сцену кусання калити, чи гадання на Катерини, Варвари, не приготувавши подарунки "від святого Миколи"?

Сама позакласна робота спонукає до творчості. Театралізовані дійства, виховні заходи, народні свята є частиною творчої лабораторії вчителя. Я ніколи не користуюсь чужими сценаріями, завжди пишу їх сама. Це мій принцип. Мабуть, так і треба: творчий учитель або, скажемо так, учитель народознавства має бути принциповим. Ця риса є надійним помічником у педагогічній діяльності. Учитель повинен бути принциповим у ставленні до самого себе, у ставленні до роботи й до учнів. Це - позитивна принциповість. Вона сприяє успішній діяльності вчителя. Наведу приклад. Коли я дізналася, що викладатиму народознавство, а це було за два тижні до початку навчального року, то вирішила, що в мене має бути кабінет народознавства, світлиця, в якій я першого вересня зустріну дітей. За цей короткий час за допомогою шкільного столяра, художника В.І.Криги, в кабінеті з’явився інтер’єр української хати в натуральну величину, вітрини експозицій, двір із "травичкою" /мохом, нарізаним у лісі/, перелаз, господарське начиння в хаті й у дворі, рушники на віконницях, ікона та ін. Першого вересня прийшли учні в клас, а там на перелазі в’ється червонувате листя й зелені шишечки хмелю, ростуть у дворі "соняшники", лежать на столі в старовинній тарілці з надписом "Дай, Боже, щастя" пахучі яблука, а біля них - хліб. "Ось так, любі мої учні, вас зустрічає школа!" Запах засушених лікарських трав на комині печі забивав дух . Діти озираються, розглядають світлицю: "Де це ми?" Це ж шматочок рідної землі, оселя їхніх предків. Чи треба тут багато позводитись про патріотизм? Може, просто поговорити про літо, про їхнє дитинство, про те, як вони святили квіти на Маковея та яблука на Спаса? Повернімо дітей обличчям до народу, адже вони - його частина, його майбутня доля! Як хочеться мені писати про них вірші! Діти - це найсвітліша поезія!

Учитель народознавства повинен скласти такий план факультативних занять, щоб бажаючих відвідувати їх було більше, ніж того вимагає положення про факультатив. Тематику цих занять учитель вибирає самостійно. Які ж знання слід давати на факультативі? Цьому питанню буде присвячений окремий розділ методики викладання українського народознавства. Однак, коли йдеться про творчу лабораторію вчителя народознавства, то не можна не згадати про факультативи. Вони тісно пов’язані з позакласною виховною роботою. Наприклад, я готую протягом півріччя показ "Українського весілля". Коли ж я можу ознайомити учнів з кожним обрядом весілля? Звичайно, на факультативі. Саме тут діти вчаться говорити з батьками про своє одруження, свататись, ходити на оглядини, культурно проводити домовлини, вити вильце, пекти коровай і співати пісень коровайниць, запрошувати на весілля, бути ввічливим з тещею, тестем, свекрухою, свекром, невісткою, зятем. Вони вивчають традиційні етапи весілля: викуп коня, пов’язування дружків, старостів рушниками, щедрування й пригощання короваєм. Ці звичаї настільки красиві, самобутні й близькі нашим дітям, що й після школи вони тримають їх у своїй пам’яті.

Готуючи виховний захід на тему "Календар весняних свят", учні на факультативних заняттях вивчають звичаї та обряди кожного свята весни, вчаться закликати весну, ворожити на Благовіщення, замовляти щастя на Великдень, урожай на літо, отримують знання про життя святих, на честь яких заведено свята.

А яка цікава сімейна тематика факультативів! Дівчата навчаються передпологової культури жінки, як вибирати ім’я дитині, юнаки вчаться поважати жінку-матір, дружину, відповідати за життя та здоров'я і її , і їхньої дитини. Вони із задоволенням беруть на себе роль батька, хрещеного батька в різних інсценізаціях. Хіба не залишиться слід у пам’яті про обов’язки чоловіка у того, хто виконує роль, і в того, хто дивиться інсценізований обряд?

На факультативі вивчається краєзнавство. Кони заплановано вивчення фольклору Чернігівщини, я поділяю класи на "козацькі курені". Кожен "курінь" отримує завдання записати з уст старожилів чи то прислів’я, чи приказки, чи загадки, чи ігри, чи пісні, чи народні прикмети й оформити відповідні альбоми. Останнє заняття перетворилося на справжнє свято. Учні співали пісень, загадували загадки, змагалася, хто більше знає прислів’їв та приказок. Запросили на свято народних музик, бандуристів, вишивальниць.

Учитель народознавства творить не лише гру, обряд, свято, а й людину з національною гідністю, яка шанує батьків, старших, поважає людей і сама хоче бути шанованою в суспільстві. У кожному суспільстві є люди всілякі - добрі й злі, люди й нелюди. Завданням вчителя народознавства є творення людини доброї, багатої душевною красою.

Найлегше формувати таку особистість тоді, коли вчитель творчо співпрацює з учнями, індивідуально розвиваючи їхні задатки відповідно до характеру, світогляду, здібностей, бажань.

Отже, творча лабораторія вчителя народознавства - це і його слово, і пісня, і поезія, авторські програми, розробки уроків, сценарії виховних заходів, уроки, факультативні заняття, кабінет народознавства, оснащений ТЗН, забезпечений літературою, музичними інструментами. Це частина його вчительської долі, про яку я написала такі рядки:

0 вчительська доле! 0 вчительська доле!

Світанком спішить моє серце до школи.

І вічний неспокій, і вічні тривоги

бере воно завжди з собою в дорогу.

Від теплих вітань і усмішок дитячих

стаю я добріша, а серце гарячим.

І хоч не була ти легкою ніколи,

тебе не картаю я, вчительська доле.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: