Сторінка
3

Механізм та системи забезпечення фінансової безпеки держави

Водночас на фінансову безпеку впливає дія численних внутрішніх і зовнішніх викликів і загроз. Тому забезпечення дієвої системи фінансової безпеки передбачає з’ясування і систематизацію явищ і подій, настання або здійснення яких прямо чи опосередковано може становити загрозу тому чи іншому суб’єкту фінансової безпеки або елементу фінансово-кредитної сфери. Узагальнюючи різні позиції з приводу загроз фінансовій безпеці держави, а також аналізуючи норми вітчизняного законодавства у цій сфері, джерела потенційних і наявних загроз можна поділити на внутрішні і зовнішні. При цьому загрози фінансовій безпеці слід розглядати як наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інте­ре­сам України у фінансовій та економічній сферах.

Наявність внутрішніх загроз слід пов’язувати з організа­цій­но-правовою, адміністративною та інституційною незавершеністю реформу­ван­ня фі­нан­сово-кредитної сфери, політичною не­ста­більністю, проявами сепара­тиз­му. Таким чином, основними внутрішніми загрозами фінансовій безпеці держави можуть бути:

- неефективне регулювання і низький рівень правової культури у фі­нан­совій сфері;

- зниження інвестиційної та інноваційної активності;

- недостатній рівень золотовалютних резервів;

- неефективність податкової системи та масове ухилення від сплати податків;

- низький рівень бюджетної дисципліни і перманентний бюджет­ний дефіцит;

- високий рівень боргової залежності держави, критичний стан ринку державних цінних паперів;

- тінізація і криміналізація економіки, нелегальний відтік капіталів за кордон;

- нереальність (штучність) курсу національної валюти;

- високий рівень корупції у фінансово-кредитній сфері;

- стагнація фондового ринку;

- низький рівень капіталізації банківської сфери;

- низький рівень доходів населення.

Зовнішні виклики фінансовій безпеці можуть бути пов’язані:

- з невизначеністю держави у сучасному геополітичному просторі, непри­четністю до інтеграційних процесів;

- обмеженістю доступу до зарубіжних фінансових ринків, безкон­троль­ністю щодо накопичення зовнішньої заборгованості.

До активних факторів, що можуть формувати загрози фінансовій безпеці держави також належать:

- динаміка сальдо торгового і платіжного балансу та значна залеж­ність України від експортно-імпортної діяльності;

- втручання міжнародних фінансових організацій у внутрішні справи держави;

- вплив світових фінансових криз на фінансову систему України.

Сучасна динаміка суспільних процесів в Україні й світі зумовлює необхідність формування адекватної, ефективної та економічно виправданої системи захисту національних інтересів та забезпечення національної (в тому числі економічної і фінансової) безпеки. Стратегічною метою політики національної безпеки України є забезпечення державного суверенітету та територіальної цілісності, національної єдності на основі демократичного поступу суспільства і держави, дотримання прав і свобод людини й громадянина, створення умов для динамічного зростання економіки, забезпечення європейських соціальних стандартів і добробуту населення. Як зазначається у Стратегії національної безпеки України, забезпечення прийнятного рівня економічної безпеки не можливе без здійснення структурної перебудови і підвищення конкурентоспроможності національної економіки. Для цього необхідно насамперед поліпшити інвестиційний клімат, зокрема шляхом забезпечення дієвого захисту права власності, удосконалення регуляторного і корпоративного законодавства, обмеження монополізму, розвитку фінансового і фондового ринків. Одним із найважливіших завдань у цьому контексті є реформування податкової системи, забезпечення спрямованості фіскальної політики держави на зменшення частки усіх складових матеріальних витрат в економіці. Необхідно підвищити ефективність використання державних коштів, забезпечити дієвий державний контроль за діяльністю суб’єктів природних монополій, прозорість використання ними фінансових ресурсів, ефективність тарифної та регуляторної політики. Заходи економічної політики держави слід спрямовувати також на зміцнення фінансового стану суб’єктів господарювання, забезпечення зростання їх рентабельності та капіталізації. Не менш важливо забезпечити подолання тінізації економіки та припинення відпливу капіталів за кордон; збалан­сований розвиток бюджетної сфери; внутрішню і зовнішню захищеність національної валюти, її стабільність, захист інтересів вкладників; здійснення виваженої політики внутрішніх і зовнішніх запозичень.

Таким чином, створення повноцінного механізму забезпечення фінансової безпеки держави передбачає перш за все вирішення широкого кола проблем, що стосуються формулювання критеріїв та принципів забезпечення фінансової безпеки, визначення пріоритетних національних інтересів у фінансовій сфері, здійснення постійного відстеження факторів, які викликають загрозу фінансовій безпеці країни, а також вживання заходів щодо їх попередження та подолання. Більше того, для створення механізму забезпечення фінансової безпеки необ­хід­но вирішити цілий комплекс правових, структурно-організаційних, процедур­них, кадрових, технологічних та ресурсних питань. Що стосується систем забез­пе­чен­ня фінансової безпеки, то поки що поза належною структурною організацією залишається система відповідних інститутів і організаційно-управ­лінських структур, які мають займатися цією проблемою, концепція їх перспек­тив­ної побудови. Додаткові труднощі у формуванні системи фінансової безпеки України пов’язані з відсутністю в країні координаційного центру, який, отримуючи інформацію з цієї проблематики від різних міністерств і відомств, мав би змогу узагальнити її і зробити відповідні висновки.

Література

Барановський О.І. Фінансова безпека: монографія. Інститут еко­но­міч­но­го прогнозування. – К.: Фенікс, 1999. – 338с.

Экономическая безопасность: Производство – финансы – банки. / Под ред. В.К. Сенчагова. – М.: Финстатинформ, 1998. – 616с.

Мунтіян В.І. Економічна безпека України: монографія. – К.: КВІЦ, 1999. – 461с.

Козаченко Г.В., Пономарьов В.П., Ляшенко О.М. Економічна безпека підприємства: сутність та механізми забезпечення: монографія. – К.: Лібра, 2003. – 280с.

Глобалізація і безпека розвитку: монографія / За ред. О.Г. Білоруса. – К.: КНЕУ, 2001. – 733с.

Міжнародне оподаткування: навчальний посібник. – К.: Центр нав­чаль­ної літератури, 2003. – 550с.

Ведута Е.Н. Государственные экономические стратегии. – М., 1998. – 440с.

Качка Т. Боротьба з відмиванням грошей: Комплексний порівняльно-правовий аналіз відповідності законодавства України acquis Європейського Союзу в сфері боротьби та запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. – К.: Реферат, 2004. – 288с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: