Сторінка
4

Тенденції розвитку освіти на Херсонщині

Але як і для інших бюджетних сфер, 90-ті роки були дуже складними для вітчизняної середньої школи. Такі проблеми, як постійне недофінансування галузі, низький рівень заробітної плати вчителів, брак підручників та іншої навчальної літератури, низький рівень матеріально-технічного забезпечення шкіл залишаються актуальними і на сьогоднішній день.

У 1999 р. в більш ніж 60 % середніх навчальних закладів викладання здійснювалося державною мовою. У системі середньої освіти зникла одноманітність. З'являються авторські школи. Особливий розвиток отримали нові види середніх навчальних закладів з ранньою профілізацією - гімназії, ліцеї. Діє програма державної підтримки обдарованих дітей. В 2000 р. почато перехід на 12-річну середню освіту. Однак соціальне розшарування населення все частіше додає системі освіти по суті становий характер. Державні школи зазнають фінансових труднощів, вчителям нерегулярно виплачується зарплата. Практично зникла система професійного навчання.

Також досить болючим залишається питання закриття шкіл, у першу чергу в сільській місцевості. З одного боку, в цих школах навчається невелика кількість учнів, а це означає, що їх утримання невигідно державі з економічної точки зору. З іншого боку, закриття шкіл у селах сприяє і без того високій міграції молодих сімей з сіл у міста. Плюс виникає питання працевлаштування викладацького складу.

За показники заповнюваності класів у Херсонській області з 57 шкіл заповнюваність складає 14,3%.

На тлі закриття державних шкіл почали з'являтися приватні навчальні заклади. Приватні навчальні заклади активно відкривалися в 1990-х, з початку 2000-х років їх кількість залишається приблизно на тому ж рівні.

Найбільш важливою подією останніх років, яке мало величезне значення для середньої школи, стало впровадження ЗНО, за результатами якого 11-класники мають можливість вступати до вузів. Система тестів викликала бурхливу дискусію у суспільстві, до цього часу багато питань залишається до якості складання тестових завдань. Однак більша частина українців вважає, що тести сприяли зниженню корупції у вузах та дали можливість талановитим дітям вступити у провідні вузи на бюджетну форму навчання. При цьому в профільному міністерстві розглядають можливість повернення іспитів у вузах паралельно з проведенням тестування. Чиновники впевнені, що це дозволить підвищити освітній рівень абітурієнтів.

Загальна середня освіта в Херсонщині має досить розвинуту інституційну мережу, що загалом здатна задовольнити освітні потреби дітей і підлітків шкільного віку. Створюються загальноосвітні заклади нового типу; скорочується кількість шкіл, що працюють у дві-три зміни; набувають поширення приватні школи. Водночас, близьким до критичного є стан середньої освіти на селі; скорочується мережа вечірніх шкіл за одночасного підвищення протягом останніх років числа учнів.

Розвиток загальної середньої освіти були спрямовані такі нормативні документи, як Концептуальні засади гуманітарної освіти в Україні (1995 р.), Концепція виховання дітей та молоді в національній системі освіти, Державна національна програма "Освіта (Україна XXI століття)", у яких визначено основні напрямки й орієнтири розвитку в галузі освіти відповідно до кардинальних змін у суспільному житті країни.

За 90-ті роки XX століття динаміка контингенту першокласників набула стійкої тенденції до зменшення. Відповідно до віку першокласника (6 або 7 років) учні здобували початкову освіту за навчальними програмами чотирирічної або трирічної школи І ступеня. З 1997 року відбувалося значне збільшення кількості першокласників 6-річного віку. А з 2001 року відбувся перехід початкової освіта на 4-річний термін навчання. Разом з тим батьки дітей мали право самостійно вирішувати, з якого віку їхня дитина розпочне навчання в першому класі, враховуючи стан здоров'я та рівень підготовки дитини до школи.

За період з 1996 по 2000 рік відбулися певні зміни в технічному оснащенні загальноосвітніх навчальних закладів. Дещо скоротилася кількість загальноосвітніх закладів, що мали кабінети фізики. У той же час збільшилася кількість навчальних закладів, які мали кабінети біології, української мови та літератури, іноземних мов. Спостерігалася тенденція до збільшення навчальних закладів, оснащених кабінетами основ інформатики та обчислювальної техніки, але це збільшення відбулося лише в містах.

Також ми можемо побачити ось такі зміни, які відбулись за останнє десятиріччя:

посилено практичну складову;

більш чітко визначено вимоги до оцінювання результатів навчання завдяки їх структуруванню на предметні компетентності;

внесено вимоги до формування предметних і міжпредметних ключових компетентностей;

передбачено можливість здійснювати контроль навчальних досягнень за певними критеріями.

Державний стандарт початкової освіти ґрунтується на засадах особистісно зорієнтованого і компетентнісного підходів, що відповідає сучасним вимогам суспільства.

Впровадження сучасних педагогічних технологій в початкову школу

У ході вивчення стану впровадження інформаційно-комунікативних технологій в освітню діяльність навчальних закладів Херсонської області виявилося, що на місцях приділяється увага загальній інформаційній грамотності педагогів. Однак у навчальній діяльності новітні технології використовуються недостатньо. Причин декілька. По-перше, не всі вчителі-предметники мають відповідну підготовку. За власними оцінками тільки 1% педагогічних працівників володіє на високому рівні комп’ютерними технологіями і навчає інших, 10,3% не вбачають потреби у їх застосуванні під час навчального процесу.

По-друге, 41% закладів не мають комп’ютерів у навчальних кабінетах, 16,8% наявної техніки несправні. Недостатня кількість комп’ютерних програмних засобів навчання. Найгірша ситуація склалася у Великоолександрівському районі, де в середньому на 1 школу припадає 4 засоби проти 11 по області, Каховському (5), Нижньосірогозькому (6,7), Скадовському (8,1), Чаплинському (8,7) районах.

Тож, аби стимулювати інтерес до використання сучасних технологій навчання, треба розпочати реалізацію проекту створення інформаційної системи управління освітою в Херсонській області шляхом застосування комплексу програм "КУРС: Освіта".

Особливу цінність має канадський варіант системи "вільний клас” - програма "Крок за кроком”. Її основна відмінність в тому, що вона "виросла" з дошкільного навчання. У нас ця програма найчастіше застосовується, особливо в 3-4 класах, в поєднанні з класно-урочною системою - новий матеріал подається як звичайно, а тоді закріплення відбувається в різнопланових "центрах”.

Так, сучасні педагогічні технології впроваджуються в початкових школах, їх максимально спрощують, через те що в українську освіту дуже важко запровадити щось нове.

Сучасне суспільство потребує докорінного реформування освітньої системи. Світ стрімко розвивається і нині замало йти в ногу з часом, треба передбачати завтрашній день. Окрім засвоєння учнями базових знань, слід навчити їх самостійно оволодівати новими знаннями та інформацією, виробити потребу в самоосвіті протягом усього життя.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: