Сторінка
9

Діяльність соціального педагога з трудового виховання дітей

Зокрема змістова лінія «Сім’я. Родина» орієнтує на формування у дитини бажання допомагати близьким дорослим: полегшення праці рідних, своєчасна й доречна посильна допомога. Змістова лінія «Інші люди» передбачає формування у дітей уявлень про вікові відмінності людей (дитина, людина юнацького віку, доросла людина, стара людина) де критеріями є участь людини в різних видах діяльності (навчанні, праці та ін.), професійне самовизначення, професія (в зрілому віці людина має професію, роботу).

Згідно Базового компоненту дошкільної освіти, на практичному рівні спілкування дитині важливо вміти взаємодіяти в процесі праці з іншими дітьми (молодшими, однолітками) та дорослими. Молодшим передавати свої знання і вміння в процесі трудової діяльності, з однолітками працювати дотримуючись правил і норм спілкування та взаємодії, прагнути до спільної діяльності з дорослими, виявляти інтерес до їхніх дій. Дитина повинна вміти розрізняти людину за статевою належністю, за родом занять, за робочим одягом тощо, розуміти, що стать певною мірою визначає інтереси і професійні уподобання. В цілому ця сфера життєдіяльності ґрунтується на ідеях гуманізму, людського ставлення до інших, що у повній мірі може виявлятися і формуватися в процесі ознайомлення дітей з працею дорослих.

Сфера «Я сам» ґрунтується на ціннісному ставленні дошкільника до самого себе, зокрема на відчутті своєї значущості для інших людей, яке формується на основі набутих вмінь і розвинених здібностей виконувати певні трудові дії, що позитивно оцінюються дорослими і дозволяють дитині відчувати себе комфортно серед оточуючих людей.

Змістова лінія «Фізичне Я» також певною мірою розширює знання дітей про трудову діяльність власну і дорослих, та спрямовує увагу вихователів на формування у дитини цінності праці, яка вкладена, наприклад, в приготування їжі, її естетичного смаку, а також на дотримання дошкільниками режиму раціональної розумової і фізичної праці та відпочинку (гігієни праці), від чого залежатиме висока працездатність дитини, і що передбачає сформованість у них певної культури праці.

Змістова лінія «Психічне Я» перш за все спрямовує увагу вихователів на розвиток альтруїстичних почуттів у дітей, зокрема приязні, щирості, відповідальності, безкорисливості, вдячності, любові у взаєминах з іншими та ін.

На нашу думку, таким соціальним почуттям дитини дає внутрішній поштовх суб’єктивне відчуття значущості своєї праці для інших людей і для себе.

Важливим моментом також є усвідомлення себе у часі, критеріями якого є праця і професійна діяльність особистості. Продовження цієї думки знаходимо у змістовій лінії «Соціальне Я», де акцентується увага педагогів на формуванні у дитини готовності до прийняття моральних і соціальних цінностей, а також можливостей до їх прояву в процесі групової взаємодії, перш за все в спільній трудовій діяльності та грі. Така поведінка керується прагненням дитини зберегти ціннісне ставлення (прихильність) до себе інших, а також супроводжується почуттям гідності та совістю.

Документ орієнтує на досягнення дитиною нижнього вікового, а не індивідуального порогу.

Базовий компонент складено з урахування того, що засвоєння змісту дошкільної освіти розраховано на весь період дошкільного дитинства. Кожна вікова сходинка у цьому процесі відіграє свою особливу роль за умови повної реалізації дитиною своїх потенційних можливостей на попередньому етапі.

Отже, здійснивши аналіз змісту трудового виховання можемо зробити такі висновки: як бачимо, законодавча база. Щодо дошкільної освіти, добре розвинута у наш час, в неї входять: Конституція України, закони України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», Конвенцією ООН про права дитини, вимогами «Базового компонента дошкільної освіти» та програми «Малятко» та «Дитина».

Такий підхід, щодо реалізації дошкільної освіти, на нашу думку, найбільш повно може реалізуватися через призму трудового виховання, зокрема шляхом ознайомлення дітей з працею дорослих, який має вплив на сприймання та засвоєння дітьми моральних і соціальних цінностей суспільства, є основою практичної поведінки. Саме у ДНЗ дитина вперше знайомиться та пізнає праця, як основний вид діяльності.

Отже, познайомившись із законодавчою базою ДНЗ, можна зазначити, що трудовому виховання, як одному із основних видів виховання, надана провідна роль у всій діяльності ДНЗ.

Проведений теоретико-педагогічний аналіз і дослідно-експерементальна робота, дозволяють зробити наступні висновки:

Аналіз літератури, щодо сутності роботи соціального педагога з проблеми трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності, показав, що соціально-педагогічна діяльність з трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах ДНЗ – це комплексна робота, без якої весь навчально-виховний процесу ДНЗ був би не дійсним. Вся діяльність направлена на допомогу вихователям-методистам задля того, щоб створити необхідні умови для розвитку трудових навиків дошкільників, ознайомлення з первинними, а далі основними, видами праці.

Праця − найважливіше засіб виховання, починаючи з дошкільного віку; у виховному процесі формується особистість дитини, складаються колективні взаємовідносини.

Праця дітей дошкільного віку є найважливішим засобом виховання. Весь процес дитячого садка може бути направлений на те, щоб діти навчилися розуміти користь й необхідність праці, як для себе, так і для колективу. Ставитися до роботи з любов'ю, вбачати у ній радість – необхідна умова для прояви творчості особистості, її талантів.

Таким чином, сутність соціально-педагогічної діяльності полягає у цілеспрямованій спільній діяльності соціального педагога, вихователів ДНЗ, з метою повноцінного виховання та навчання дошкільників, у яке входить моральне, естетичне, соціальне, фізичне та трудове виховання. Цей процес має бути взаємопов'язаний, тому що кожний етап у виховання, дуже важливий і має бути реалізованим, а саме за допомогою соціально-педагогічної діяльності.

2. Отже, аналіз досвіду соціально-педагогічної діяльності з трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах ДНЗ дозволяє показує, що під соціально-педагогічою діяльністю з вирішення даної проблеми можна розуміти певні методики та програми, призначені для вирішення проблем виховання, які включають аналіз дитячого колективу. Тому вирішенням проблем трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в ДНЗ займаються вихователі-методисти, які здійснюють соціальну роботу в ДНЗ. Нами розроблена технологія зазначатиме, саме, роботу з трудового виховання дошкільників.

3. Аналіз нормативно-правових актів, щодо роботи соціального педагога з трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах ДНЗ, дає підстави стверджувати про необхідність та актуальність проведення даної роботи. Вищезазначені державні документи показують, що держава зацікавлена у створенні сприятливих умов для всебічного та повноцінного соціального і особистісного розвитку дитини-дошкільника і здійснює свою політику через дошкільні навчальні заклади.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: