Сторінка
4

Оцінка ефективності ведення гуртків з ботаніки у школі

Програма курсу:

Перший навчальний рік.

Розділ 1. Вивчення клітини рослин.

Пристрій мікроскопа, його можливості, мікроскопічна техніка на сучасному етапі. Клітка, основні компоненти. Основні особливості рослинної клітини.

Розділ 2. Морфологія та анатомія вегетативних органів рослин.

Лист, його характерні особливості і різні типи. Походження листка. Листок, як орган фотосинтезу і як орган транспірації. Старіння листка і явище листопаду, біологічний сенс. Стебло, його походження. 3 анатомо-топографічних зони стебла. Стебло як орган проведення речовин. Ксилема і висхідний транспорт. Флоема, транспорт цукрів. Стебло як опора. Розташування механічних тканин в стеблі. Стебла трав’янистих та деревних рослин, діяльність камбію. Типи меристем, їх будова. Поняття про пагін. Брунька – зародковий пагін, який не розгорнувся. Корінь. Характерні особливості коренів. Походження кореня. Зони кореня. Корінь як орган всмоктування. Корінь в зоні проведення. Механічні властивості кореня, розподіл механічних тканин. Метаморфози вегетативних органів вищих рослин. Морфологічні та анатомічні перетворення.

Розділ 3. Основи фізіології рослин.

Пігменти листка. Фотосинтез, світлова і темнова стадії. Пристосування до ксероморфних умов. С4 і CAM фотосинтез, відображення в морфології листка. Регуляція росту і розвитку рослин, гормони рослин.

Розділ 4. Екологія рослин.

Екологічні абіотичні та біотичні фактори, що впливають на рослину. Екологічні групи рослин по відношенню до різних екологічних факторів. Перетворення вегетативних органів рослини як результат пристосування до конкретних екологічних умов.

Розділ 5. Морфологія репродуктивних органів. Квітка і плід.

Квітка, його невід’ємні частини. Запилення та запліднення. Різні типи запилення. Суцвіття. Плід – зріла квітка. Будова і різноманітність плодів. Поширення плодів і насіння.

Розділ 6. Вивчення флори своєї країни.

Введення в номенклатуру рослин. Сезонні спостереження в ході періодично проведених одноденних і багатоденних виїздів.

Другий навчальний рік.

Розділ 1. Історія Землі. Основи палеонтології.

Поняття про історичну геологію. Геоморфологічна та Геохронологічна шкала. Історія поглядів про походження Землі. Докембрійський етап розвитку Землі. Зародження життя. Ранній фанерозой. Зміна атмосфери, поява сучасних груп живих організмів. Палеозой. Трансформація суші. Вихід тварин і рослин на сушу. Основні форми збереження рослинних об’єктів. Мезозой. Трансформація суші, клімат. Виникнення квіткових. Кайнозой. Розселення квіткових, епоха зледенінь.

Розділ 2. Вивчення основних груп рослин.

Прокаріотичні організми. Автотрофи, хемотрофи. Еукаріотичні організми. Походження, теорія симбіотичного походження еукаріотичної клітини. Розподіл еукаріотичної клітини, мітоз, мейоз. Способи розмноження еукаріот. Водорості – нижчі рослини. Особливості організації. Гриби – самостійне царство живих організмів, лишайники. Сучасні погляди на походження групи. Вищі рослини, відмінності від нижчих рослин. Найдавніші викопні вищі рослини. Відділи вищих рослин з переважанням в життєвому циклі гаметофіту - мохоподібні. Відділи вищих рослин з переважанням в життєвому циклі спорофіта. Загальні особливості, характеристика життєвого циклу. Спорові рослини. Плауни. Відділ папоротеподібні. Насіннєві рослини. Голонасінні. Відділ покритонасінні або квіткові рослини. «Огидна таємниця » або питання про походження покритонасінних. Різноманіття покритонасінних рослин. Поділ на класи.

Розділ 3. Ботанічна географія, флористичні області Земної кулі і різноманітність покритонасінних.

Клімат землі. Екваторіальні області. Вологі тропічні ліси. Вічнозелені тропічні ліси, савани, тропічні пустелі. Палеотропічне і Неотропічне царства. Загальна характеристика і відмінності між цими двома царствами, поділ на підцарства та області. Родини орхідні, ароїдні, пальмові, диптерокарпові, цезальпінієві, мімозові, молочайні, кактусові та ін. Бореальне царство, Капське, Австралійське, Голантарктічне царства. Вивчення основних родин квіткових, у них представлених.

Розділ 4. Вивчення флори своєї країни і спостереження за рослинами.

Це продовження флористичних спостережень, що ведуться з першого року.

Методика проведення занять гуртка

У шкільному навчанні поряд з встановленням обсягу змісту навчального предмета і відбирання матеріалу для уроку величезне значення мають методи викладання. Методи, обрані відповідно до змісту та віку учнів, забезпечують високу якість знань. Такі методи сприяють розвитку понять і умінь, міцності і усвідомленості знань і надають виховний вплив. «Метод у найзагальнішому значенні – спосіб досягнення мети, певним чином упорядкована діяльність».

Керуючись суттєвими ознаками методів, слід виділити групу методів, застосовуючи які вчитель передає знання учням головним чином через посередництво слова з ілюстрацією наочних посібників до матеріалу, що викладається в міру потреби. При цьому основним джерелом, з якого учні черпають нові знання, є слово. При застосуванні іншої групи методів основну роль у передачі знань грає показ, демонстрація вчителем предметів і явищ, а слово вчителя набуває іншого значення. Учитель спрямовує хід спостережень і логіку мислення учнів, уточнює правильність їх сприйняття. Учні, спостерігаючи, осмислюють факти, роблять висновки, отримують нові знання, а іноді і нові вміння, наприклад, як самостійно поставити продемонстрований вчителем досвід, приготувати мікропрепарати і т. п

Нарешті, вчитель застосовує такі методи, за яких передача знань відбувається переважно в процесі практичної роботи учнів. Вони за завданням (інструктажу) самостійно розглядають будову насіння, плоду, виробляють посіви на шкільної навчально-дослідній ділянці і, працюючи, здобувають нові знання, вміння, а потім і навички, тобто автоматизовані, звичні вміння.

У педагогіці і методиці довгий час не було єдиних загальноприйнятих визначень методів навчання та їх класифікації. Вже в другій половині 20 ст. мала місце загальна точка зору із цих питань.

Наочні методи не можна змішувати з загальним педагогічним принципом наочності. Ці поняття різні, не тотожні один одному. Наочні методи служать джерелом інформації для учнів. До видів наочних методів відносяться демонстрації: дослідів, натуральних об’єктів, образотворчих посібників. Практичні методи являють собою складну взаємодію слова, наочності та практичної роботи, організоване і направлене вчителем, що ставить за розвиток думки учнів. Застосування практичних методів пов’язані також з активною діяльністю рецепторів та аналізаторів учнів, з розвитком їх загальної трудової активності. До видів практичних методів відносяться: роботи з виявленням і визначенням природних об’єктів; спостереження з наступною реєстрацією явища; проведення експерименту (вирішення питання досвідом).

Експеримент проводиться в штучно створених умовах, причому з складністю комплексу різноманітних природних впливів на організм відбирається і з’ясовується вплив лише окремих ізольованих факторів. Експеримент проводять здебільшого при вивченні фізіологічних процесів. Експеримент може бути короткочасним і тривалим. Кожен вид практичних методів (роботи по розрізненню і визначенню, проведення спостереження, постановка експерименту) проходить ряд етапів:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: