Сторінка
3

Оцінка ефективності ведення гуртків з ботаніки у школі

При організації роботи гуртківців за будь-якої теми багато вчителів дотримуються такого порядку роботи:

Вступне (установче) заняття, зазвичай носить теоретичний характер.

Самостійна робота гуртківців (в основному дослідницької спрямованості).

Звітне заняття.

Випуск стінгазети, оформлення виставки за результатами роботи.

Гурток юних натуралістів – добровільна організація, однак, вступивши в нього, учні повинні виконувати певні правила (статут, заповіді юнната), які розробляють і приймають самі гуртківці на одному з перших зборів.

Напрями роботи гуртка можуть бути різними. Рослинницький напрямок може бути представлений гуртками:

Лікарські рослини;

Кімнатне квітникарство;

Юні квітникарі;

Фітодизайн; та інші.

З розвитком техніки в умовах інтенсивного використання природних ресурсів і забруднення природного навколишнього середовища все більше значення набуває озеленення житла та території. І тут незаперечну роль має квітництво як галузь рослинництва, що займається вирощуванням рослин, які необхідні для озеленення міст і сіл, прикрашання зовнішніх і внутрішніх інтер’єрів. Квітництво дає змогу не тільки озеленити та прикрасити оточуюче нас середовище, не тільки дарує естетичну та душевну насолоду, а й сприяє вихованню шанобливого ставлення до природи, розвитку творчої особистості, формуванню почуття прекрасного.

На навчально-дослідній ділянці школярі знайомляться з садовими і городніми рослинами, польовими і технічними культурами, бур’янами, шкідниками, опановують вміннями і навичками з догляду за рослинами. З цією метою передбачаються ділянки для окремих культур у відкритому ґрунті, парники і теплиці для рослин закритого ґрунту. Важливим завданням є ознайомлення школярів з культурними рослинами і сільськогосподарськими процесами. Для цього на ділянці вирощують колекції різних культурних рослин і проводять досліди з підвищення врожайності, виявлення оптимальних умов вирощування, інтродукції, сортовипробуванню. Учні, які працюють на ділянці, закріплюють свої знання про розвиток рослин, отримують уявлення про головні агрономічні прийоми обробітку культурних рослин і навички роботи з ними в певній системі, за певним планом.

Навчально-дослідницька діяльність з живими об’єктами на пришкільній ділянці (якщо такої немає, то це робиться на станції юннатів, у ботанічному саду та ін.) забезпечує формування моральних якостей учнів, виховання любові та бережливого ставлення до природи; повагу до трудової діяльності. На ділянці проводять уроки та екскурсії з ботаніки, зоології та загальної біології. Крім того, тут здійснюють позаурочну діяльність, позакласні заняття, юннатську, природоохоронну та опитну роботу. Результати проведення дослідів і вирощування колекції рослин протягом осені, весни і літа використовують для заготівлі демонстраційного та роздаткового матеріалів для уроків і лабораторних робіт.

У розробку структури навчально-дослідної ділянки та методики її використання в загальну освіту школярів великий внесок внесли П.І. Боровицький, М.М. Верзилін, Б.В. Всесвятський, В.А. Матісен, І.М. Пономарьова, Н.А. Риков, М.В. Сискова та інші видатні методисти-біологи. За П.І. Боровицьким, на навчально-дослідній ділянці повинно бути два відділи з вирощування рослин: колекційний і опитний. У колекційному вирощують велику різноманітність культурних рослин: зернові, плодові, ягідні, технічні, олійні. Притому кожну з цих культур розміщують на особливих ділянках з дотриманням сівозміни. У опитному відділі розташовують ділянки для типових дослідів на польових і овочевих культурах з дотриманням всіх норм і вимог до дослідів сортовипробування з рослинництва, для визначення впливу зовнішнього середовища або з іншої тематики.

За М.М. Верзиліним, на ділянці повинно бути чітко виділено кілька відділів: польовий, овочевий, плодово-ягідний, декоративний, біологічний і зоологічний. У кожному відводиться місце для колекції культур і дослідів з рослинами цього відділу. Головним для виконання навчальної програми є біологічний відділ, в якому вирощуються певні культури, проводяться досліди, є також живими ілюстраціями найважливіших біологічних процесів і закономірностей. Біологічний відділ має ділянку з ботаніки (відділи морфології, систематики, колекція «Квітковий календар ») і з загальної біології (колекції рослин «Критерії виду», «Методи селекції », «Пристосованість»).

Основними завданнями гуртка є:

• Виховання екологічно грамотної людини.

• Формування відповідального ставлення не тільки до людей, але і до природи.

• Формування усвідомленої відповідальності за долю природи кожною людиною – це ще одна важлива передумова для «укладення миру з природою».

• Розвиток пізнавального інтересу учнів, творчої активності.

• Навчити учнів користуватися науковою літературою.

• Навчити любити природу, правильно її використовувати.

• Всіляко використовувати інтегрований підхід в екологічній роботі.

• Вчити школярів комплексного застосування знань з різних предметів.

• Вивчати рослинний світ рідного краю.

• Навчити учнів використовувати свої знання і вміння для практичного використання.

• Виготовлення виробів з природного матеріалу.

• Виготовлення роздаткового матеріалу для уроків біології.

• Максимально залучати учнів до виконання індивідуальних занять і на цій основі розвивати їхні здібності.

• Навчити виконання навчально-дослідних робіт.

• Навчити гуртківців спостерігати за явищами природи, самостійно ставити мету, знаходити шляхи вирішення і робити висновки.

За зразок роботи ботанічного гуртка можна взяти оригінальну авторську програму «Сучасна ботаніка», що стала в 2004 році лауреатом VI Всеросійського конкурсу авторських освітніх програм додаткової освіти дітей.

На її базі підготовлена типова програма "Ботаніка" для закладів додаткової освіти дітей.

Діяльність гуртка розрахована на поглиблення біологічних знань школярів і на формування усвідомленого інтересу до живої природи. Навчальний курс гуртка орієнтований на учнів 7-9 класів, заняття тривають на протязі 2 навчальних років. Основний упор при проведенні занять ставиться на практичні та експериментальні роботи з рослинами, на вивчення флористичного багатства.

У ході більшості практичних робіт гуртківці самі готують матеріал для вивчення: виготовляють препарати різних частин рослин, вивчають їх з використанням мікроскопа, препарують квітки, частини пагонів і інші структури з використанням оптичної труби, а також ставлять різні експерименти. Вивчення флори, а також фенологічні спостереження проводяться протягом всього курсу. Таким чином, цей вид практичних занять стоїть осібно, обрамляючи собою різні теоретичні розділи протягом всього курсу. Цей розділ, крім безпосередньо польових спостережень, включає в себе також визначення зібраних під час екскурсій рослин у камеральних умовах, складання визначальних ключів та інші творчі завдання. Важлива частина курсу – багатоденні експедиції в різні регіони області, в ході яких поглиблюються знання, отримані протягом навчального року, виконуються різні навчально-наукові завдання та дослідницькі роботи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: