Сторінка
2

Використання інтерактивних методів навчання на уроці

На відміну від звичайних уроків, метою яких є оволодіння знаннями, вміннями та навичками, урок з використанням інтерактивних методів найбільш повно враховує вікові особливості, інтереси, нахили, здібності кожного учня. У ньому поєднуються елементи традиційних уроків – сприйняття нового матеріалу, засвоєння, осмислення, узагальнення – але у незвичайних формах.

Саме такі уроки містять у собі елементи таких технологій, які при згрупуванні їх у певну систему, можуть стати дійсно інноваційними.

Отже, суть інтерактивних методів навчання полягає в тому, що в навчальний процес залучаються всі учні, кожен з них робить індивідуальний внесок, відбувається обмін знаннями, ідеями, способами діяльності. Це відбувається в атмосфері доброзичливості та взаємної підтримки, що сприяє спільному розв’язанню завдань.

Універсальних методів не існує, але превагу варто віддавати залученню учнів до активної творчої діяльності і таких методів навчання, які передбачають високий рівень сумісної взаємопов’язаної діяльності педагога та учня.

Використання інтерактивних методів на уроках викладачами професійного гірничого ліцею

Педагогічний колектив професійного гірничого ліцею третій рік працює за єдиною методичною проблемою: "Активізація роботи учнів на уроці шляхом впровадження інноваційних методів навчання".

Для вивчення інноваційних та інтерактивних методів для працівників ліцею постійно проводилися теоретичні та практичні семінари, тренінги, засідання круглих столів та інше. На даних заняттях викладачі виступали в ролі учнів, були учасниками реалізації інтерактивних методів навчання. Результатом такої роботи було проведення викладачами відкритих уроків, позакласних заходів з використанням інтерактивних методів.

Викладачі показали, що можуть на належному рівні проводити нестандартні уроки з використанням інтерактивних методів навчання, впроваджуючи комп'ютерні технології, ігрові моменти та різні види індивідуальної і самостійної роботи на уроці. Учні на таких уроках проявляють ініціативу, активність, самостійність, підвищується їх емоційність, виховується інтерес до предмету та повага до професії.

Технологій інтерактивного навчання існує величезна кількість. Кожний викладач ліцею самостійно обирає форми роботи із групою. Основними з них є:

1) Робота в парах.

2) Ротаційні (змінні) трійки.

3) Робота в малих групах.

4) Акваріум.

5) Продовж вислів.

6) Мозковий штурм.

7) Коло думок.

8) Займи позицію.

9) Громадські слухання.

10) Інсценізація.

11) Метод проект.

12) Ігри-вправи.

13) Дискусія.

14) Дебати.

Зупинюсь на основних, які найбільш часто використовуються у практиці нашого навчального закладу.

Ігрові методи навчання

Ігровий метод – це спосіб взаємодії викладача та учнів, зумовлений грою, що веде до реалізації дидактичних завдань і мети навчання. Для ігрових методів характерні певні особливості, що відрізняють їх від традиційних:

наявність ігрових моделей об’єкта, процесу або діяльності;

активізація мислення й поведінки учня;

високий ступінь задіяності у навчальному процесі;

обов’язковість взаємодії учнів між собою та викладачем, програмовим матеріалом;

посилення емоційності і творчий характер заняття;

самостійність у прийнятті рішення;

бажання набути уміння та навички за відносно короткий термін.

Крім цього, обираючи ігровий метод, викладач не повинен забувати про його функції, які характерні для будь-яких інших методів:

спонукальну;

освітню;

виховну;

розвиваючу;

інформативну;

контрольно-корекційну.

Ігрові методи багатопланові і кожен з них в той чи інший спосіб сприяє виробленню певної навички, а тому виникає необхідність систематизувати їх для більш диференційованого використання у навчальному процесі.

Ігри – вправи

Досить часто у своїй повсякденній роботі викладач історії нашого ліцею на своїх уроках використовує ігри – вправи, включаючи їх у зміст багатьох уроків історії. Її проект на тему: "Ігрові методи на уроках" другий рік впроваджується у навчально-виховний процес нашого навчального закладу. Особливість використання ігрових методів полягає в тому, що вони не потребують тривалої підготовки і займають значно менше часу в межах урочного навчання. Як правило, це можуть бути вікторини, ребуси, кросворди, лото, графічні диктанти, естафети та інше.

Ігри-вправи позитивно впливають на посилення інтересу до теми, що вивчається, дають можливість виділити з усього фактичного матеріалу найбільш важливі явища і факти.

Аналіз роботи з такими вправами показує, що використання такого методу сприяє закріпленню знань учнів, перевірці їх якості, набуттю навичок.

Приведу приклад деяких з них.

Вправа-гра "Коло думок".

Викладач креслить посередині дошки коло, у центрі якого записує завдання: правопорушення, типові для неповнолітніх. Учні, кожен окремо на своєму аркуші, за 1хв записують свій варіант відповіді, підходять один за одним до дошки і клейкою смужкою прикріпляють аркуші по колу. При цьому слід дотримуватись такого правила: якщо точка зору учня уже викладена кимсь раніше, то однакові варіанти відповідей кріпляться стосом — один на одного. Вправа пожвавлює атмосферу в класі, сприяє взаємозбагаченню знань учнів із цього питання

Гра "Пошук"

Викладач призначає 2 – 3 асистентів для проведення гри. Кожен гравець повинен на чистому аркуші паперу написати своє прізвище, а потім зазначити події і дати, які вивчили у загальній темі: "Україна у Другій світовій війні". Асистенти слідкують за тим, щоб не було списування та підказок, а наприкінці гри збирають аркуші та визначають, хто найбільше написав дат та подій. Після цього асистенти визначають переможців. За кількістю правильних відповідей виставляють бали.

Гра "Естафета"

Змагання починають учні, які сидять на останній парті – саме їм викладач дає чистий аркуш паперу. Учасники гри пишуть на аркуші своє прізвище і будь-яку дату, пов’язану з визначеною темою і передають своєму товаришеві попереду. Гра проводиться як на швидкість так і на правильність відповідей. Якщо учень не пригадав жодної дати він передає аркуш далі.

Викладач визначає команду - переможницю та тих учнів, які не дали жодної правильної відповіді. Головне – не підштовхувати, не викрикувати, не втручатися до роботи іншої людини, інакше ведучий повинен буде зупинити естафету, бо попередня домовленість порушена. " Естафета"- колективна розминка, де у кожного є свої обов’язки, які виконуються вчасно. Оце "вчасно" і є основною складністю. Терпляче ставлення одне до одного у такому простому завданні виявляється зовсім не простою справою для учасників.

"Естафета" освоюється учнями з інтересом, але не легко. І це свідчить про те, що вона точно потрапляє до зони соціальних та організаційних труднощів учнів, а отже, використання такого прийому сприяє загальному розвитку учнів.

Гра "Перестрілка"

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: