Сторінка
9

Засоби реалізації принципу доступності у навчальному процесі початкової школи

Всі принципи навчання зв’язані між собою. Ці вихідні положення визначають діяльність вчителя і характер пізнавальної діяльності учня. Незнання принципів навчання або їх невміле використання пригальмовує успішність навчання, затруднює засвоєння знань, формування якостей особистості школяра.

Принцип доступності розроблявся протягом декількох століть такими видатними педагогами, як Я.А. Коменський, А. Дістервег, К.Д. Ушинський та іншими. Спираючись на даний принцип, вони намагалися досягти високих результатів у навчанні.

Під доступністю розуміють відповідність змісту, характеру і об’єму навчального матеріалу рівня підготовки учнів і розвиток їх пізнавальних здібностей. Вчителю потрібно зветрати більше уваги на вікові та індивідуальні особливості учнів.

Доступно побудувати навчання означає постійно спиратися на найвищу ступінь розумових можливостей учнів в певний момент з метою постійного її підвищення.

Спостерігаючи за вчителями різних шкіл, різних класів можна сказати, що педагоги використовують принцип доступності на уроках. Для того щоб учні змогли краще засвоювати навчальний матеріал, потрібно використовувати різноманітні методи навчання (пояснення, бесіду, демонстрування, проблемні запитання, наочність, ).

Застосувавши на навчально-виховній практиці в школі принцип доступності, я дішла до наступного висновку: якщо правильно застосовувати і використовувати принцип доступності в навчанні, то засвоєння знань, умінь і навичок буде проходити значно швидше і ефективніше.

Тема: Різноманітність живих організмів. Зелене диво планети.

Розпізнавання рослин.

Мета: Знайомити з різноманітністю живих організмів, зі значенням рослин для людини; вчити робити аналіз, висновки; розвивати творчі здібності, вміння працювати в групі, в парі, розвивати загальний кругозір, здатність до самоаналізу; виховувати бажання здобувати знання, розуміння необхідності берегти рослини.

Обладнання: костюм інопланетянина, малюнки „П’ять царств живої природи”, презентація „Зелене диво України”, деформовані речення, таблиці „Доповни речення”, Рослини для дослідів, закладений дослід – проросла насінина.

Хід уроку

І. Вступна частина.

Прекрасно, коли людина вміє фантазувати. Закрийте очі і уявляйте, а я спробую втілити в життя чиюсь фантазію.

Звучить музика. З’являється інопланетянин.

- Привіт. Звідки ти такий?

- Я з планети Кулумкий.

- Дуже раді. Шолом свій

Можеш зняти, друже.

- Стій!

Кисню там у нас немає!

- А тут його вистачає.

- Як же це ви так зробили?

- Землю ми озеленили.

- Бачив я зелене диво!

- Так що дихай тут сміливо!

Шановний жителю планети Кулумкий. Сьогодні ти дізнаєшся, як врятувати свою планету.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

- Що названо зеленим дивом нашої планети?

- І чому ж так назвали рослини? (Вони виробляють кисень).

Якраз про рослини сьогодні у нас і піде мова.

1. Різноманітність живих організмів.

На дошці малюнки.

- Що відрізняє живі організми від неживої природи.

Читання підручника.

2. Сьогодні мова піде про рослини. Без них ми не уявляємо свого життя.

Презентація.

Пошукова робота. Що виготовляють з деревини, бавовнику, льону.

Підручник.

3. Закріплення.

Робота в групах.

3 група: Мозкова атака. Треба дібрати до перших букв слова «Успіх» слова, які б характеризували це слово.

У

С

П

І

Х

4 група: Прочитати прислів’я і зачитати ті, які з них стосуються теми нашого уроку ).

Маленька праця краща за маленьке безділля.

Без охоти нема роботи.

Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Не такий страшний чорт, як його малюють.

То не козак, що боїться собак.

Вовка боятися – в ліс не ходити.

Сумний грудень і в свято, і в будень.

Не мала баба клопоту, купила порося.

Для миші й кішка звір.

10. Гадюку як не грій, вона все одно вкусить.

11. Кожна лисиця свій хвостик хвалить.

12. Який дуб, такий тин; який батько, такий син.

13. Найбільше багатство – здоров’я.

14. Хто людей питає, той і розум має.

15. Не журись, та за діло берись.

16. Без труда нема плода.

17. Кому біда докучить, то і розуму научить.

18. Слово – не горобець, вилетить – не піймаєш.

19. Світ не без добрих людей.

20. Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого.

6 Презентація роботи в групах.

( - Група вирішила, що презентувати роботу буду я…» Учень чітко оголошує питання, дає відповідь ).

VІ. Підсумок уроку.

- Урок добігає кінця. Чи справдилися ваші очікування?

На якому етапі уроку ми розвивали пам’ять?

На якому етапі уроку ми будували діалог?

Зараз кожен із вас подумає над такими питаннями: «Що з сьогоднішнього уроку я знаю, умію, ціную?»

Про працю і лінь

Знаю

Про взаємодопомогу

Виконувати різні види роботи

Умію Давати відповіді на запитання

Давати об’єктивну оцінку подій

Власну думку і думку товаришів

Ціную набуті знання і вміння

Корисні поради та нову інформацію

VІІ. Рефлексія.

Якими враженнями від уроку ви поділитеся вдома?

Завдяки чому вдалося виконати всі завдання?

Що, на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?

Чи виправдалися ваші очікування? ( Учні продовжують фразу «Сьогодні на уроці я…» ).

Хочу сказати, що мої очікування теж виправдалися. Я вдячна вам за продуктивну працю. Ми багато встигли зробити на уроці завдяки вашій старанності.

VІІІ. Оцінювання.

Я пропоную вам оцінити себе. Візьміть личка, які лежать у вас на партах, та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці.

( Якщо личко з посмішкою – працював ефективно, творчо, активно;

Якщо личко серйозне – старався );

Якщо личко зле – працював нижче своїх можливостей ).

Прошу оцінювати себе об’єктивно, чесно.

ІХ. Домашнє завдання.

Вдома я пропоную І варіанту створити творчий індивідуальний проект «Лист Василькові», а ІІ варіанту – підготуватися переказати оповідання від імені Василька.

І як підсумок уроку хочу дати вам таку віршовану пораду:

Прикметам вірити не треба,

А більше, діти, вірте в себе!

Повірте в розум, працю, сили –

І найчорніший кіт – безсилий.

Тема уроку. Поняття про площу. Квадратний сантиметр. Задачі аналогічні до задач на спільну роботу.

Цілі уроку. Ознайомити учнів з терміном «площа фігури» і одиницею

вимірювання «сантиметром квадратним» і його запис в зошиті . Закріплювати знання про перимерт фігури; про перетворення одиниць маси та довжини; працювати над задачами на спільну роботу; розвивати логічне мислення.

Виховувати старанність у роботі.

Обладнання. Геометричні фігури, індтвідуальні картки, короткий запис задачі , таблиця до теми.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка і оцінювання домашнього завдання.

Приклади № 463.

9 х 75 046 = 675 414

200 275 х 4 = 801 100

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: