Сторінка
8

Вплив стилю педагогічного спілкування вчителя на процес формування пізнавальної активності старшокласників на уроках загальної біології

Аналізуючи проведений нами урок, можемо сказати, що загалом урок пройшов вдало. Цьому сприяло те, що с структурі уроку активно проводилося спрямування змісту уроку до думок учнів шляхом створення проблемної ситуації на початку уроку, шляхом бесід з учнями в процесі вивчення нового матеріалу. Також добре пройшла практична робота учнів, чому сприяло попереднє пояснення цілей та завдань уроку, попереднє коментування ходу виконання роботи.

Далі ми проводили уроки також із максимальним залученням учнів впродовж уроку в обговорення матеріалу уроку, зі створенням на уроці активної робочої атмосфери, поясненням матеріалу із використанням цікавих фактів що існують в природі. Це досить добре активізувало пізнавальну активність учнів на уроці. Додатковим засобом активізації слугувало виконання та спостереження за лабораторним дослідом.

Наведемо розробку наступного уроку

Урок з теми «Різноманітність та функції ліпідів»

Мета та завдання: сформувати в учнів поняття про структуру, властивості, різноманітність та біологічну роль ліпідів; розвивати вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки; виховувати науково-матеріалістичний світогляд.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: лабораторний

Базові поняття і терміни: ліпіди, жири, фосфоліпіди, стероїди

Хід уроку

І. Оголошення теми, постановка завдань уроку

Ми продовжуємо з вами вивчати органічні сполуки і сьогодні вивчимо такий клас органічних речовин, як ліпіди, вивчимо їх будову, різноманіття, властивості та біологічну роль

ІІ. Актуалізація опорних знань

Обговорення питань «Яка речовина міститься в насінні соняшника та яке її значення для рослини». «Яка речовина запасається в горбах верблюда і чому він її запасає»

ІІІ. Мотивація нових знань

Отже, як бачите, жири (а точніше скажемо ліпіди) – це також дуже важливі складові живих організмів. Насправді ліпідів значно більше і виконують вони в організмі найрізноманітніші дуже важливі біологічні функції. А які ж саме – це ми і з'ясуємо протягом уроку.

На уроці ми також виконаємо лабораторну, на якій визначимо деякі властивості органічних речовин, які вже нам відомі

ІV. Первинне сприйняття, осмислення і засвоєння нових знань.

Під терміном ліпіди хіміки об’єднують жири і жироподібні речовини. Головний критерій, за яким ці речовини об’єднали в одну групу є те, що вони не розчиняються в полярних розчинниках, але добре розчиняються в неполярних розчинниках: ефірі, бензині, хлороформі, спирті і в інших.

Ця властивість споріднює всі ліпіди. А за своєю структурою вони доволі істотно відрізняються між собою. Таким чином ліпіди – це органічні сполуки з різною структурою, але спільними властивостями: не розчиняються у воді, але розчиняються в неполярних розчинниках.

У живих організмах зустрічаються різні ліпіди, зокрема жири, фосфоліпіди, стероїди. Усі вони виконують важливі біологічні функції.

Найпоширеніші і найвідоміші серед ліпідів – жири.

Зазвичай вміст жиру в клітині становить близько 10 % (від сухої речовини). Проте, є клітини, у яких міститься близько 90 % жиру. У тварин такі клітини перебувають під шкірою, у грудних залозах, сальнику. Жир міститься у молоці всіх ссавців. У деяких рослин велика кількість жиру зосереджена в насінні і плодах (соняшник, коноплі, волоський горіх).

За хімічною структурою жири являють собою складні молекули трьохатомного спирту гліцерину та трьох залишків високомолекулярних жирних кислот.

Жирні кислоти – це органічні сполуки, до складу яких входить карбоксильна група (СООН) та довгий вуглеводневий хвіст (R):

Н2СОН

 

СООН

-

R1…

 

Н2СО

-

СО

-

R1…

Н СОН

 

СООН

-

R2…

 

Н2СО

-

СО

-

R2…

Н2СОН

 

СООН

-

R3…

 

Н СО

-

СО

-

R3…

гліцерин

 

Високомолекулярні жирні кислоти

жир

Усі жирні кислоти поділяють на дві групи: насичені, тобто ті, які не містять подвійних зв’язків між атомами карбону, а мають лише одинарні зв’язки між атомами карбону (С-С) у вуглеводневому хвості і ненасичені, тобто ті, які містять подвійні зв’язки (С=С).

Залежно від того, які жирні кислоти (насичені чи ненасичені) входять до складу жиру, від їх співвідношення у складі жиру, жири мають різні властивості.

Так, рослинні жири, або олії, багаті на ненасичені жирні кислоти, тому зазвичай вони легкоплавкі – рідкі при кімнатній температурі. Тваринні ж жири при кімнатній температурі залишаються твердими, бо містять переважно насичені жирні кислоти.

Жири

 

Рослинні (рідкі)

Ті, які багаті на ненасичені жирні кислоти

 

Тваринні (тверді)

Ті, які багаті на насичені жирні кислоти

Калорійність жирів вища, ніж калорійність вуглеводів, тому вони відкладаються в організмі як запасна поживна речовина:

Калорійність: жир – 1 г – 38,9 кДж енергії

вуглеводи – 1 г – 17,2 кДж

білки – 1 г – 17,2 кДж

Жир також служить для теплоізоляції і забезпечує плавучість (згадайте великих китів, які можуть жити у холодних водах – в них шар жиру може бути 0,5 м)

Один із продуктів окиснення жирів – вода. Саме тому пустельні тварини (деякі, наприклад верблюди) запасають жир, який служить їм як джерело ендогенної води (1 г жиру – 1,1 г води).

Особливо важливі жироподібні речовини – фосфоліпіди.

Фосфоліпіди – це теж сполуки гліцерину й жирних кислот, але вони містять у своєму складі ще й залишок фосфорної кислоти. Молекула фосфоліпіда має особливу будову – у ній розрізняють «голівку» й два «хвости». Голівка гідрофільна і також добре взаємодіє з іншими голівками фосфоліпідів. Хвости – це залишки жирних кислот, вони гідрофобні і уникають взаємодії з водою і також добре взаємодіють між собою.

Фосфоліпіди завдяки своїй будові мають здатність утворювати біліпідний шар, який є основою біологічних мембран.

Є ще така група ліпідів, як стероїди

Стероїди не містять у своєму складі жирних кислот, а складаються лише із вуглеводневих блоків С5Н8 Вони є важливими компонентами статевих гормонів, вітаміну Д.

До ліпідів належать також вітамін А, воски, лецитин, холестерин.

V. Вторинне вивчення та закріплення нових знань

Отже, ліпіди виконують в організмі дуже багато важливих функцій. Назвіть, будь-ласка їх.

Функції ліпідів

Структурна

Енергетична

Запасна

Захисна

Терморегуляторна

Гормональна

Джерело ендогенної води

VІ.Узагальнення і систематизація нових знань

Виконання лабораторної роботи (Лабораторна робота «Визначення деяких органічних речовин та їх властивостей»)

VІI. Підведення підсумків уроку

Запитання для повторення та обговорення:

За яким критерієм ліпіди були об’єднані в одну групу?

Назвіть групи ліпідів, які ми з вами вивчили?

Завдяки яким властивостям жири виконують терморегуляторну функцію.

VІIІ. Д/З Параграф 3, вивчити конспект

До побачення.

Вступне слово вчителя

Обговорення питань

Постановка проблемної ситуації

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Пояснення з таблицею на дошці

Схема зарисована на дошці

Пояснення з використанням таблиці

Учні називають функції та пояснюють їх

Проведення досліду на розчинність олії в різних розчинниках

Д/З записане на дошці

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: