Сторінка
6

Фінансові ресурси інвестування та інструменти залучення капіталу. Типи і способи фінансування інвестиційного процесу

Таблиця 2.6

Способи залучення капіталу

ЗАЛУЧЕННЯ КАПІТАЛУ  

АКЦІОНУВАННЯ  

Корпоратизація  

Самофінансування  

Транстинг  

Венчурні фірми  

Придбання рядового пакета акцій  

БОРГОВЕ ФІНАНСУВАННЯ  

Кредитування  

Кредит з факторингом  

Форфейтинг  

Іпотечний кредит  

Кредит державних установ  

Іноземний кредит  

Розміщення боргових зобов'язань  

ФІНАНСУВАННЯ НА КОНСОРЦІЙНИХ ЗАСАДАХ  

Спільні підприємства  

Альянси  

Франчайзинг  

Ліцензування  

Інжиніринг  

Еккаутинг  

ОРЕНДА  

Оперативна оренда  

Фінансовий лізинг  

Лізбек  

Селенг  

ПІЛЬГОВЕ ФІНАНСУВАННЯ  

Урядовий пільговий кредит  

Гарантування  

Інвестиційний податковий кредит  

Безпроцентний кредит  

СУБСИДУВАННЯ  

Дотування  

Гранти  

Субвенції  

Спонсорство  

Донорство  

Акціонування є найбільш розповсюдженим способом залучення капіталу на інвестиційній (початковій) стадії проекту. Залучається капітал шляхом емісії простих та привілейованих акцій, що розміщуються серед юридичних та фізичних осіб.

Через акціонування залучається не тільки грошовий капітал, але й інші матеріальні та нематеріальні активи.

Як відомо, існують акціонерні товариства відкритого та закритого типу. Підприємство (компанія, що перетворюється на акціонерне товариство або корпорацію) створює корпоративний капітал, який використовується на фінансування інвестицій.

Пайовий рахунок такої компанії перетворюється на акціонерний рахунок, який являє собою суму, що інвестується акціонерами (акції та капітал, виплачений понад номінал).

В Україні у процесі приватизації дістала певний розвиток така форма роздержавлення підприємств як корпоратизація. Згідно з Указом Президента, корпоратизація — це надання державним підприємствам статусу акціонерних, де спочатку 100 % акцій належить державі, а потім поступово здійснюється продаж цих акцій членам трудового колективу підприємства (першочергово), іншим державним та приватним підприємствам та фізичним особам

На терені приватизації в Україні виникла ще одна форма залучення інвестицій — створення колективних підприємств, що по суті мають статус закритого акціонерного товариства, де акціонерами є тільки члени трудового колективу. Деякі колективи підприємств через нестачу власних фінансових ресурсів змушені перетворюватися на відкриті акціонерні товариства.

Самофінансування — це спосіб фінансування компанією власних дій за рахунок чистого прибутку (не розподіленого серед акціонерів).

Транстинг — це спосіб вторинного отримання доходів шляхом вкладення у цінні папери прибутку, одержаного від первинних/інвестицій у підприємництво. Транстинг є одним з найефективніших способів нагромадження капіталу, який застосовується переважно закритими акціонерними та іншими господарчими товариствами.

Венчурний капітал (ризиковане інвестування) впроваджується з метою швидкої окупності залучених коштів. Венчурний капітал створюється шляхом випуску нових акцій та їх розповсюдження у нових сферах діяльності. Інвестиції здійснюються, як правило, через придбання частки акцій венчурного підприємства (венчура), або надання йому позички, в тому числі з правом її конверсії у майбутньому в акції.

Іпотечні кредити — це позички під заставу нерухомості (іпотеки). Житлові будинки, земля, виробничі будівлі та споруди можуть виступати як застава для одержання іпотечної позички. Угоди про іпотеку нотарільно завіряються та реєструються у поземельній книзі (регіональних органах управління). У разі несплати позички право власності на іпотеку переходить до кредитора і вона має бути перереєстрована. [24., с. 28-30]

Державне кредитування застосовується для активізації інвестиційної діяльності. В Україні цей вид фінансування застосовувався з осені 1992 року. Державні довгострокові кредити надаються за рахунок централізованих ресурсів Національного банку через комерційні банки. Державний кредит використовується тільки для міністерств та відомств за рішенням Верховної Ради України. В останні роки через нестачу бюджетних коштів цей спосіб фінансування не використовується.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Фінанси»: