Сторінка
12

Надзвичайні ситуації воєнного часу

Ураження радіологічною зброєю засновано на використанні радіоактивних речовин. Це можуть бути заздалегідь приготовлені порошкоподібні суміші чи рідкі розчини речовин, що містять у своєму складі радіоактивні ізотопи хімічних елементів зі спеціально підібраними інтенсивністю випромінювання і періодом напіврозпаду. Основним джерелом одержання радіоактивних речовин можуть служити відходи, що утворюються в процесі роботи ядерних реакторів. Вони можуть бути також напрацьовані шляхом опромінення в ядерних реакторах речовин із стабільних хімічних елементів. Однак експлуатація такої зброї ускладнюється значним радіоактивним тлом, що створює небезпеку опромінення обслуговуючого персоналу. Іншим ймовірним варіантом радіоактивної зброї є використання радіоактивних речовин, що утворяться безпосередньо в момент вибуху термоядерного заряду. На цьому принципі, базувався проект "кобальтової бомби". Для цього передбачалося створити навколо термоядерного заряду оболонку з природного кобальту. У результаті опромінення його швидкими нейтронами утворюється ізотоп кобальт-60, що має високу інтенсивністю γ-випромінювання з періодом напіврозпаду 5,7 року. Випадаючи після вибуху на місцевості, він створює сильне радіоактивне зараження.

В основі уражаючої дії радіочастотної зброї знаходиться опромінення людського організму електромагнітним випромінюванням. Дослідження показали, що навіть при впливі випромінюванням досить низкою інтенсивності в організмі відзначаються різні порушення і зміни, зокрема порушення ритму роботи серця, аж до його зупинки. При цьому відзначалися два види впливу: теплове і нетеплове. Тепловий вплив викликає перегрів тканин і органів і при досить тривалому опроміненні ініціює в них необоротні патологічні зміни, наприклад, пов’язані із згортанням білку. Нетепловий вплив, в основному, приводить до функціональних порушень у різних органах людського організму, особливо в серцево-судинній і нервовій системах.

Лазерна зброя являє собою джерела потужних потоків електромагнітної енергії оптичного діапазону – квантові генератори. Дія лазерного променя досягається в результаті нагрівання до високих температур матеріалів об'єкта, у результаті чого відбувається їхнє розплавлювання або навіть випар. Ураження об’єктів досягається в наслідок механічного їх руйнування, а що стосується людей, то це можуть бути: осліплення органів зору і нанесення їм термічних опіків шкіри. Дія лазерного випромінювання відрізняється раптовістю, скритністю, високою точністю, прямолінійністю поширення, практично миттєвою дією. Можливе створення лазерних бойових комплексів різного призначення наземного, морського, повітряного і космічного базування з різною потужністю, дальністю дії, скорострільністю.

Інфразвукова зброя заснована на використанні звукових хвиль з частотою кілька герців. Інфразвукові коливання, що знаходяться нижче рівня сприйняття людського вуха, здатні викликати у людей стан тривоги, розпачу і навіть жаху. По оцінках фахівців, вплив інфразвукових випромінювань на людей приводить до епілепсії, а при великій потужності може привести до летального наслідку. Смерть може наступити в результаті різкого порушення функцій організму, поразки серцево-судинної системи, деструкції кровоносних судин і внутрішніх органів. Підбором визначеної частоти випромінювання можливо, наприклад, спровокувати масові прояви інфаркту міокарда. Варто враховувати здатність інфразвукових коливань проникати через бетонні і металеві перешкоди, що безсумнівно підвищує інтерес військових фахівців до цієї зброї.

Бурхливий розвиток засобів масової інформації, особливо електронних, створює об'єктивні передумови для використання їх у воєнних цілях як інформаційно-психологічну зброю. Можна пророчити, що в майбутньому поле бою буде усе більш переміщатися в область інтелектуального впливу на свідомість і почуття мільйонів людей. Розмістивши на навколоземних орбітах космічні ретранслятори, країна-агресор може розробити й у визначених умовах здійснити сценарій інформаційної війни проти тієї чи іншої держави, намагаючись підірвати його зсередини. Провокаційні передачі будуть розраховані не на розум, а насамперед на емоції людей, на їхню почуттєву сферу, що значно ефективніше, особливо при невисокій політичній культурі населення, його слабкої інформованості і непідготовленості до такої війни. Дозована подача ідеологічно і психологічно обробленого провокаційного матеріалу, уміле чергування правдивої ("кредит довіри") і помилкової інформації, вмілий монтаж подробиць різних вигаданих вибухонебезпечних ситуацій можуть перетворитися в могутній засіб психологічного настання. Особливо діючим воно може виявитися проти країни, у якій і без того існує соціальна напруженість, міжнаціональні, релігійні чи класові конфлікти. Ретельно підібрана інформація, потрапляючи на такий сприятливий ґрунт, може в короткий термін викликати паніку, масові безладдя, погроми, дестабілізувати політичну ситуацію в країні. У такий спосіб можна змусити керівництво супротивника капітулювати без застосування традиційних видів зброї.

Розвиток молекулярної генетики в останні десятиліття обумовило можливість створення генетичної зброї на основі здійснення рекомбінації ДНК (дезоксирібонуклеїнової кислоти) – носія генетичної інформації про живий організм. За допомогою методів генної інженерії виявилося можливим здійснювати поділ генів і їхню рекомбінацію з утворенням молекул рекомбінантної ДНК. На основі цих методів можливо здійснювати перенос генів за допомогою мікроорганізмів, забезпечити утворення сильнодіючих токсинів людського, тваринного чи рослинного походження. Шляхом комбінування бактеріологічних й інших агентів можливе створення біологічної засобів – основи біологічної зброї, зі зміненим генетичним апаратом. Шляхом упровадження генетичного матеріалу з яскраво вираженими токсичними властивостями у вірулентні бактерії чи у віруси людини можна одержати біологічну зброю, здатну в короткий термін викликати летальний результат. Учені припускають, що до 2005 .2010 років генна інженерія досягне значних результатів в області молекулярної біології, що дозволить розкрити механізм дії токсинів, забезпечити виробництво токсичних продуктів, які можна буде застосовувати як зброю.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: