Сторінка
4

Виконання видаткової частини бюджетів

У процесі виконання бюджету важливо, щоб фінансові ресурси, надані головному розпоряднику бюджетних коштів, спрямовувалися на досягнення цілей і завдань затвердженого бюджету і були підконтрольні. Звіти повинні містити інформацію щодо ефективності використання ресурсів розпорядниками коштів з метою досягнення запланованих цілей, пов’язаних з виконанням програм і наданням послуг. Оскільки досить часто у процесі виконання бюджету трапляється відхилення обсягів фактичного фінансування від запланованих показників, постає потреба внесення змін. Моніторинг видатків у процесі виконання бюджетів дозволяє певною мірою виправити допущені прорахунки і скоригувати плани фінансування відповідно до поточних потреб. Саме здатність гнучко реагувати на суспільні потреби відрізняє успішні системи виконання бюджету від невдалих. Управління видатками потребує чітких правил і процедур, відповідних аналітичних систем і методів, періодичного надання Міністерству фінансів, Державному казначейству і обласним фінансовим управлінням важливої інформації у звітах. Підвищення ефективності та результативності управління видатками вимагатиме застосування нових децентралізованих підходів управління, а саме: встановлення цілей, стандартів якості та засобів контролю за видатками щодо використання коштів на досягнення цих цілей.

Традиційно процес управління видатками розглядався як вузька система контролю. Зміни, викликані з ухваленням Бюджетного кодексу, дозволяють використовувати бюджет як управлінський інструмент, який надає інформацію про результати діяльності, відійти від традиційного поняття бюджету як бухгалтерського документа. В майбутньому виконання місцевих бюджетів вимагатиме здійснення моніторингу діяльності постачальників, що надають послуги, які раніше надавалися міськими, районними та обласними органами влади. Це потребуватиме нових технічних навичок і процедур звітності. Для підвищення результативності діяльності міст, районів та областей вирішальне значення має здатність використовувати аналітичну інформацію при розробці планів видатків і оцінці результатів виконання бюджету.

Належне виконання бюджету вимагає дотримання таких принципів:

- оцінка показників бюджету з метою забезпечення досягнення поставлених цілей;

- відповідність прийнятих зобов’язань обсягам бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами;

- відповідність зобов’язання граничному обсягу виділених коштів, що затверджуються місцевими радами;

вчасність та достовірність звітності.

В основу виконання бюджету необхідно закласти стратегію досягнення цілей та завдань, що вимірюються показниками результативності.

Як свідчить практика, більшість проблем, що виникають на стадії виконання, — це питання, яким було приділено недостатньо уваги на стадії формування бюджету. Тому своєчасне виявлення проблемних ситуацій дозволить скоординувати зусилля на виправлення помилок та недопущення негативних наслідків. Дотримання принципів економічності, ефективності та дієвості є основним завданням організації та управління виконанням бюджету.

Принцип цільового спрямування полягає в тому, що кошти виділяються розпорядникам коштів та використовуються на чітко визначені цілі та заходи.

Принцип ефективного управління коштами передбачає досягнення соціальної та економічної результативності від діяльності, тобто бюджетні кошти надаються на умовах забезпечення найбільшої результативності їх використання.

Принцип постійного контролю дає змогу виявити недоліки й помилки та своєчасно їх усунути, а також оцінити правильність визначення обсягів.

Статтею 51 Кодексу встановлено процедури виконання Державного бюджету України за видатками.

Розпорядники бюджетних коштів несуть відповідальність за управління бюджетними коштами. Бюджетним кодексом забороняється брати зобов’язання та проводити видатки, більші за бюджетні асигнування. Будь-яке розміщення замовлення, придбання товару, послуг без передбачених на це асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом та рішенням відповідної ради про бюджет, не вважається бюджетним зобов’язанням.

Розпорядник бюджетних коштів отримує товари, роботи та послуги, відповідно до умов взятого (зареєстрованого) бюджетного зобов’язання, і тільки після цього приймає рішення про їх оплату та подає платіжне доручення на здійснення платежу.

Законодавчі положення щодо процесу виконання місцевих бюджетів визначаються статтею 78 Кодексу — “Виконання місцевих бюджетів”. Нею встановлено, що виконання відповідних місцевих бюджетів забезпечують Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад або міські, селищні чи сільські голови (в разі, якщо відповідні виконавчі органи не створені). Загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координацію діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання місцевих бюджетів здійснюють місцеві фінансові органи.

Зазначені положення покладають на місцеві органи виконавчої влади відповідальність за реалізацію прийнятих представницькими органами відповідних адміністративно-територіальних одиниць рішень про бюджет на планований період, а також організацію процесу виконання місцевих бюджетів та управління коштами відповідного бюджету. Ці повноваження надаються згідно з положеннями Бюджетного кодексу, законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про обласні, районні державні адміністрації”, норматив-но-правових актів Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, міністерств та відомств у частині витрачання коштів місцевих бюджетів, рішень та розпоряджень місцевих органів виконавчої влади.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Фінанси»: