Сторінка
8

Бюджетний розпис як основа виконання бюджетів

Порядок складання та виконання розпису державного бюджету визначено інструкцією, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2002 року № 57 «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету». Згідно із зазначеним наказом, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи мають розробити відповідно до цієї Інструкції порядок складання і виконання розпису відповідного бюджету.

Державний бюджет України виконується за розписом, який затверджується Міністром фінансів України у місячний термін після набрання чинності закону про Державшій бюджет України (стаття 49). Розпис Державного бюджету України на відповідний рік (далі — роз­пис) включає в себе такі розділи:

· розпис доходів державного бюджету (далі — розпис доходів), у тому числі:

· річний розпис доходів загального і спеціального фондів державного бю­джету;

· помісячний розпис доходів загального фонду державного бюджету;

· розпис фінансування державного бюджету (далі — розпис фінансування), у тому числі:

· річний розпис фінансування загального і спеціального фондів державного бюджету;

· помісячний розпис фінансування загального фонду державного бюджету;

· розпис асигнувань державного бюджету (далі — розпис асигнувань), у тому числі:

· річний розпис асигнувань державного бюджету загального і спеціального фондів державного бюджету;

· помісячний розпис асигнувань загального фонду державного бюджету.

Розглянемо основні підходи та порядок складання річного розпису асигнувань держав­ного бюджету (далі — річний розпис асигнувань), оскільки саме на його підставі здійсню­ються видатки з державного бюджету.

Розпис асигнувань загального і спеціального фондів державного бюджету на рік складається у розрізі головних розпорядників коштів за про­грамною (якщо бюджет складався із застосуванням програмно-цільового методу) та по­вною економічною класифікацією видатків бюджету без розподілу за періодами року.

Помісячний розпис асигнувань загального фонду — це розпис асигнувань загального фонду державного бюджету на рік з розбивкою за місяцями в розрізі головних розпорядників за програмною та скороченою економічною класифікацією видатків бюджету. Формуван­ня розпису бюджету розпочинається із складання розпису доходів і розпису фінансування. Після того, як будуть враховані обсяги та терміни погашення основної суми державного боргу, вивчені можливості щодо обсягів і термінів залучення державних запозичень, графіків проведення приватизації державного майна, а також потреб покриття помісячних касових розривів загального фонду державного бюджету, на підставі складених розписів до­ходів і фінансування, розраховуються граничні помісячні обсяги асигнувань загального фонду державного бюджету. Узагальнена лімітна довідка складається для кожного головного розпорядника з визначенням помісячних обсягів асигнувань головному розпоряднику в цілому. На підставі лімітних довідок головні розпорядники повідомляють розпорядників нижчих рівнів про встановлені обсяги асигнувань для уточнення кошторисів і складання проектів планів асигнувань. В процесі підготовки проектів кошторисів бюджетні установи приводять у відповідність до визначеного фонду оплати праці свої штатні розписи, а інші витрати — у відповідність до інших встановлених асигнувань таким чином, щоб забезпечити виконання покладених на установу відповідних функцій.

Проекти кошторисів і планів асигнувань, які подаються установами головним розпо­рядникам та розпорядникам вищого рівня, при необхідності розглядаються у присутності керівників відповідних установ. Розпорядники коштів вищого рівня при розгляді кошторисів ; планів асигнувань повинні забезпечити виконання вимог законодавства, не допускати включення до кошторисів асигнувань, не підтверджених розрахунками та економічним обгрунтуванням. Головні розпорядники коштів у двотижневий термін після отримання лімітних довідок подають Міністерству фінансів уточнені проекти зведених кошторисів та проекти зведених планів асигнувань, які відповідають лімітним довідкам. Одночасно подаються показники за мережею розпорядників коштів нижчих рівнів, штатами та контингентами установ за встановленими формами.

На підставі отриманої інформації Міністерство фінансів України складає Річний роз­пис Державного бюджету України по головних розпорядниках коштів в розрізі економічної еіасифікаиії видатків та Помісячний розпис асигнувань загального фонду державного бюджету, які відповідають консолідованим параметрам всіх кошторисів. Оригінал затвердже-вого розпису передається на паперових та електронних носіях Державному казначейству України, копія передається Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Державне казначейство України протягом трьох робочих днів після затвердження розпису доводить головним розпорядникам витяг із розпису, що є підставою для затвердження в установлено­му порядку кошторисів, планів асигнувань та планів використання бюджетних коштів (час­тина друга статті 51).

Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, яка наведена у додатку 3. Кошториси, плани асигнувань та плани використання бюджетних коштів мають бути затверджені протягом 30 календарних днів від дня затвердження розпису керівником відповідної вищестоящої установи, за винятком окремих установ, для яких кошториси, плани асигнувань і штатні розписи затверджуються іншими посадовими особами.

Плани використання бюджетних коштів одержувачами затверджуються їх керівниками » погодженням з розпорядниками, через яких вони одержують бюджетні призначення. Кошториси і плани асигнувань на проведення централізованих заходів затверджуються окремо керівниками міністерств, інших центральних органів виконавчої влади за кожним заходом. Такі кошториси та плани асигнувань можуть бути затверджені на загальний обсяг видатків.

Кошторис затверджується за загальним і спеціальним фондами на рік без розподілу за періодами року в обсязі, що дорівнює сумі цих фондів, та підписуються керівником та голо-»ним (старшим) бухгалтером установи (централізованої бухгалтерії). Затвердження кошто­рисів, планів асигнувань та штатних розписів установ скріплюється гербовою печаткою і ицршсом керівників установ, уповноважених затверджувати такі документи, із зазначенням аги. Одночасно з кошторисом на затвердження подається план асигнувань та штатний роз-иис установи, включаючи її структурні підрозділи, які утримуються за рахунок власних надходжень. Зазначені документи затверджуються у двох примірниках, один з яких поверається установі, а другий залишається в установі, яка їх затвердила. У тижневий термінпісля затвердження штатних розписів головні розпорядники подають Мінфіну України зве­дені показники за мережею, штатними розписами і контингентами установ та одержувачів Установи, які одержують призначення з державної о бюджету і відповідно до законодавств самостійно затверджують кошториси, плани асигнувань і штатні розписи, у тритижневий термін після затвердження бюджету подають Мінфіну України затверджені кошториси, розрахунки до них, календарні плани, плани асигнувань і штатні розписи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: