Сторінка
4

Художня проза “романтиків вітаїзму”: ґендерний підхід

Однак “романтики вітаїзму” далекі від того, щоб за “культурою” зберігати суто жіночу характеристику, а “цивілізацію” наділяти чоловічими прикметами. Свідченням цьому є розглянуті у нашому дослідженні твори, автори яких подають яскраво виражене руйнування опозиції пасивне / активне як опозиції жіноче / чоловіче, а відтак акцентують на ієрархічному взаємозв’язку культури і цивілізації. “Як тіло має осердям душу і повинне, дбаючи про самозбереження, все ж насамперед служити їй (душі), так і цивілізація – культурі” [2, 16]. “Романтики вітаїзму” ставлять наголос на необхідності радикальної модернізації української культури, яка включає рівноправність чоловіка і жінки на шляху до елітарної витонченості, відмову від панування суб’єкта над об’єктом (чоловіка над жінкою чи взагалі людини над природою). Висока культура нації інспірує цивілізаційні стосунки між людьми й веде людину до цільності.

Отже, ґендерний підхід до художньої прози 20-х років ХХ століття дав змогу виявити, що ця література не вимірюється лише соціальним аспектами, а є глибинно етнопсихологічна. Увага до позасвідомого, виокремлення індивідуальності з маси, поривання до ідеалу, прагнення відтворити “повну”, органічну людину, руйнування патріархальних ґендерних ролей – все це основні точки дотику, які вказують на спільний вектор естетично-художніх шукань письменників, що репрезентували мистецьку школу “романтики вітаїзму”.

ЛІТЕРАТУРА

1. Агеєва В. Жіночий простір: Феміністичний дискурс українського модернізму. – К.: Факт, 2003. – 320 с.

2. Пахаренко В. Поєдинок з Левіяфаном. Міт і псевдоміт в українській літературі 20-х років. – Черкаси: Відлуння, 1999. – 192 с.

3. Поліщук Я. Міфологічний горизонт українського модернізму. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 1998. – 296 с.

4. Хвильовий М. Твори в п’ятьох томах. – Т.2. – Нью-Йорк – Балтімор – Торонто: Українське Видавництво “Смолоскип” ім. В.Симоненка, 1984. – 409 с.

5. Яновський Ю. Твори: В 5 т. – К.: Дніпро, 1983. – 424 с.

6. Зборовська Н. Феміністичні роздуми. На карнавалі мертвих поцілунків. – Львів: Літопис, 1999. – 336 с.

7. Патетичний фрегат: Роман Юрія Яновського “Майстер корабля” як літературна містифікація / Упоряд. В.Панченко. – К.: Факт, 2002. – 344 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Мовознавство»: