Сторінка
2

Застосування комп’ютерних технологій у професійній діяльності викладача-філолога

Курс “Комп’ютерні технології .” включає систему лекційних і практичних занять. Зміст лекційного забезпечення передбачає з’ясування місця і ролі КТ у шкільному і вузівському курсі літератури, здобутків методики використання КТ у зарубіжній школі; обсяг і зміст інформаційних ресурсів Інтернету для вчителя-словесника, структуру тестів на паперових і електронних носіях та їхнє призначення на різних етапах вивчення літературних творів; зміст електронних підручників та методику їхнього застосування у середній і вищій школі тощо.

Специфіка літератури як мистецтва слова обумовила й своєрідні підходи до методики використання ресурсів Інтернету. На широкому і безмежному його просторі користувачі можуть знайти безліч потрібної інформації, яку стосовно професійних завдань вчителів і викладачів-словесників ми умовно поділяємо на такі блоки:

— електронні українські бібліотеки;

— літературні періодичні видання;

— електронні підручники і посібники в Інтернеті;

— педагогічний досвід впровадження новітніх технологій навчання;

— науково-освітні сайти українського Інтернету;

— колекції рефератів для учнів, студентів і викладачів літератури;

— сайти мистецького характеру;

— сайти літературних музеїв;

— сайти про життєвий і творчий шлях письменників;

— літературна освіта і наука в українській діаспорі;

— здобутки словесності як шкільної і вузівської науки за кодоном тощо.

Ми називаємо тут блоки, які за своїм призначенням традиційно знаходяться в колі уваги викладачів літератури та є об’єктами їхньої самоосвіти, але з тією суттєвою різницею, що вони можуть бути знайденими на електронних носіях чи в Інтернет-просторі і застосовані як елементи КТ.

Треба відзначити, що не всі з названих блоків належно розроблені і представлені у світовій павутині. Якщо електронні бібліотеки пропонують сьогодні широке коло досягнень української літератури [4], то веб-сторінки, які б надавали можливість дистанційної літературної освіти, тільки починають створюватись. Так, зокрема, кілька обласних і міських управлінь освіти України вже проводять Інтернет-конкурси, залучаючи з кожним роком все більше учнів [5]. Робляться спроби створення електронних або близьких до них за призначенням підручників з української літератури в Інтернеті та на CD носіях [6].

За приклад методики роботи з електронним підручником в Інтернеті на нашому спецкурсі слугує сайт “Література рідного краю”, який презентує творчість донецьких письменників ХІХ і ХХ ст. [7].

Студенти, знайомлячись з електронною версією історії літературного процесу на Донбасі, складають анотацію, яка враховує літературно-методичні властивості цього електронного документа. Ось приклад такої анотації:

“Сторінки сайту "Література рідного краю" пропонуються широкому колу шанувальників художнього слова: учням, студентам, вчителям шкіл, викладачам вузів і вам, тим, хто любить літературу і свій шахтарський край.

На сайті представлені твори українських письменників, які народились у нашому краї (Донеччина і Луганщина), жили і живуть тут. У своєму художньому слові вони відтворили минуле Донбасу, красу її природи, людей рідної землі, давню і нову історію.

На сторінках "Літератури рідного краю" ви знайдете біографічні нариси та аналіз творчості письменників М.Петренка, М.Чернявського, Б.Грінченка, С.Черкасенка, М.Шаповала (Сріблянського), В.Сосюри, Г.Баглюка, С.Божка, М.Руденка, І.Світлич­ного, О.Тихого, І.Дзюби, В.Стуса, В.Голобородька, познайомитесь із творчістю письменників, які народились і жили на Донеччині, а потім жили у діаспорі (В.Гайворонський (США), В.Біляїв (США), Е.Андієвська (Німеччина), Л.Лиман (США) та ін.).

Сучасне літературне життя представлене іменами і творами письменників Донеччини: П.Байдебури, Г.Кривди, П.Бон­дарчу­ка, С.Жуковського, І.Білого, В.Логачова, А.Мироненка, А.За­гні­т­­ка; Луганщини: М.Чернявського, І.Низового, В.Гайворонської, О.Неживого.

Роздумами про літературне життя на Донбасі діляться сучасні критики, письменники, літературознавці, педагоги, краєзнавці: І.Дзюба, В.Оліфіренко, О.Неживий, С.Оліфіренко, П.Бондарчук, В.Терещенко та ін:

На сайті відведено і сторінку для вчителя, на якій висвітлюється досвід вивчення літератури рідного краю, пропонується планування уроків ЛРК та даються рекомендації щодо використання сучасних навчальних технологій.

На сайті представлені твори учнів і студентів, які брали участь в обласному літературному конкурсі на честь В.Сосюри (вересень-грудень 2003 р.).

На сторінках сайту найближчим часом планується проведення Інтернет-конференції з проблем вивчення і пропаганди літератури рідного краю, проведення конкурсів на кращий власний художній твір серед учнів та студентів Донбасу ”.

Аналогічні анотації студенти складають до електронних українських бібліотек, обов’язково враховуючи можливості використання їх для середньої і вищої школи, як матеріал для проведення майбутніх уроків, лекцій, практичних та лабораторних занять, колоквіумів тощо.

За матеріалами літературного сайту студенти пишуть плани-конспектів з літератури рідного краю, пишуть реферати для курсу методики української літератури, для спецкурсу “Література рідного краю у школі” тощо.

Окремі сегменти сайту “Література рідного краю”, записані на дискети (або CD-диски), використовуються на практичних заняттях у ВНЗ і в роботі вчителів-словесників у школах. Прийнятними для застосування на заняттях курсу можуть бути програми на CD, випущені Національною мультимедійною компанією, яка пропонує “Го­тові домашні завдання” для учнів 5-11 класів. На кожному з дисків, присвячених різним шкільним предметам, є додаток (бонус) з матеріалами з української мови, української та зарубіжної літератури.

Важливою складовою курсу ”Комп’ютерні технології .” є практичні вправи з різними типами тестів, головне призначення яких - перевірка знань школярів і студентів з української літератури.

Досвід складання тестів, нароблений у школах та вузах, дозволив нам виокремити такі три їх типи:

а) тести вхідного контролю: перевіряється первинне самостійне ознайомлення учнів чи студентів з текстом досить об’ємних художніх творів;

б) проміжний контроль: перевіряються ґрунтовні знання з окремих проблем, піднятих у художньому творі; при наявності неправильних відповідей електронна програма відправляє учня (студента) до повторного прочитання певних сторінок підручника чи іншого посібника;

в) тести підсумкового контролю: перевіряються знання під кінець вивчення великого твору чи кількох творів (тематичний контроль).

Найзручнішою, на нашу думку, у цьому відношенні є вітчизняна електронна програма “Інспектор” (UniNet) “, яка дозволяє використовувати всі три типи названих нами тестів у цікавій і доступній формі. Ось основні параметри електронної системи “Інспектор”.

Одне з практичних занять присвячується моделюванню уроку, на якому можуть бути застосовані КТ. Студенти складають детальні плани-конспекти, а потім захищають їх перед своїми однокурсниками та викладачем.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Мовознавство»: