Сторінка
1

Пенсії за віком

План

1. Поняття: Види пенсій за віком.

2. Основні умови пенсійного забезпечення за віком.

3. Особливості пільгового пенсійного забезпечення за віком окремих категорій

працівників.

4. Поняття і умови призначення пенсії за вислугу років.

5. Пенсійне забезпечення громадян, які проходили військову службу чи службу в органах внутрішніх справ.

1. Пенсія по віку встановлюється з досягненням певного вікуі за наявністю стажу роботи.

Пенсія (від лат. pensio – платіж) - це регулярна грошова виплата як матеріальна допомога за віком, з Інвалідності, за вислу­гу років, у разі втрати годувальника.

Пенсійне забезпечення за віком здійснювалося в СРСР з 1928р.

Пенсії за віком відрізняються від інших видів пенсійного забезпечення, приміром, від пенсії з інвалідності та за вислугу років.

Пенсії за віком - головний вид матеріального забезпечення непрацездатних громадян, що стосується життєво важливих інтересів мільйонів пенсіонерів.

У загальній чисельності пенсіонерів нашої країни / близько 14 млн. осіб / 10 млн. - пенсіонерів за віком.

Пенсії за віком - це є трудовий стаж і законодавець поділяє їх на три види: на загальних підставах, пільгових і спеціальних юридичних підстав.

Загальними підставами /умовами/ пенсійного забезпечення за віком є: пенсійний вік і трудовий стаж установленої тривалості.

Під пільговим пенсіонуванням слід розуміти - можливість ви­йти на пенсію за віком або в молодшому віці за загальної незмінної тривалості трудового стажу, або за одночасним зниженням вимог до віку і тривалості трудового стажу.

Що ж до спеціальних юридичних підстав, то вони мають зна­чення для окремих категорій громадян: потерпілих від Чорнобильської катастрофи, Інвалідів, учасників війни і сімей загиблих воїнів, багатодітних матерів і матерів-інвалідів з дитинства, жінок, які працювали в текстильному виробництві, механізаторами, а також на деяких видах робіт у сільському господарстві; сліпих і хворих гіпофізарним нанізмом /ліліпутів/; за неповного стажу роботи.

2. Основні умови пенсійного забезпечення за віком є: досягнення пенсійного віку і наявність певного трудового стажу, тобто дві умови.

- Перша умова - це вік 55-60 років

- Друга загальна умова призначення пенсії за віком - це стаж роботи.

Для призначення повної трудової пенсії за віком е необхідна стаж 20-25 років, відповідно для жінок ічоловіків.

Багато категорій працівників мають право на пенсію на піль­гових умовах. Робітники, які зайняті на роботах з особливо шкідли­вими й тяжкими умовами праці, список № 1 виробництв, робіт, профе­сій, посад і показників і за результатами атестації робочих місць, їм пенсія призначається на пільгових умовах зі зниженням пенсійної віку на 10 і скороченням стажу роботи на 5 років, тобто чоловікам із досягненням 50-рІчного віку та стажем роботи не менше 80 років, жінкам - відповідно 45 і 15 років.

Також знижено вік на п'ять років для працюючих на інших роботах зі шкідливими й тяжкими умовами праці за. списком № 2 виробницв, робіт, професій, посад і показників. У цьому разі пенсія за віком призначається чоловікам із досягненням 55 і стажем роботи не менше 25 років, жінкам - із досягненням 50 і стажем не менше 20 років. Для отримання пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і №2 не обов'язково, щоб увесь трудовий стаж, необхідним для при­значення такої пенсії, випадав на роботи, перелічені в цих списках.

Тим, хто працював на підземних роботах зі шкідливими умовам /список №1/ пенсія за віком призначається на пільгових умовах, як не менше половини стажу, необхідного для призначення такої пенсії випадає на ці роботи /тобто 10 років із 20 і 7,5 із 45 відповідно для чоловіків і жінок/.

Категорії працівників, яких робота з тяжкими умовами праці /список № 2/ пенсія за віком призначається на пільгових умовах, якщо не менше половини стажу, необхідного для призначення такої пенсії, випадає на зазначені роботи чи загалом на ці роботи, пере лічені у списку №1 /тобто 12,5 років із 25 і 10 років із 20-ти відповідно для чоловіків і жінок.

До основного розміру пенсії в межах зазначених максимальних розмірів нараховується навпаки:

а/ непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацю­ючих членів сім'ї - на кожного непрацездатного в розмірі соціальної пенсії;

б/ одиноким пенсіонерам, які за висновком медичної установи потре­бують постійного стороннього догляду, - на догляд за ними в роз­мірі соціальної пенсії. Надбавки названі можуть нараховуватися до пенсії одночасно.

3. Ці особливості виражаються в підставах, які визначають право на пільгових умовах.

Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, які працювали чи проживали в зоні відчуження та віднесені до категорії 1,3, 3,4 зі стажем роботи не менше: чоловіки - 30, жінки - 15 років з підвищенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік понад установлений сі але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за спис­ком №1: чоловіки -10 років та більше, жінки - 7 років і 6 місяців та більше, але не вище 85% заробітку.

Пенсія забезпечення за віком учасників та інвалідів війни, а також сімей загиблих воїнів. Праве на пенсію в цієї категорії громадян виникає за таких умов:

- досягнення віку /чоловіками - 55, жінками - 50 років/;

- стажу роботи /у чоловіків - 35, у жінок - 20 років/ і наявності спеціальної юридичної підготовки - участі в бойових діях, а для інвалідів війни - поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини чи виконання інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням Іншого обов'язку.

Пенсії учасникам чи інвалідам війни призначаються в підвищених розмірах, диференційованих залежно від груп інвалідності.

Право на пенсію на пільгових умовах мають також батьки та дружини військовослужбовців, які не взяли повторного шлюбу, загиб­лих на фронті чи під час виконання іншого військового обов'язку або померлих у період військової служби: чоловіки - з досягненням 55 річного віку і стажем роботи не менше 35 років, жінки - з досяг­ненням 50 річного віку і стажем роботи не менше 20 років,

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Трудове право України»: