Сторінка
5

Облігації

Для спрощення процедури погашення облігацій з боку Міністерства фінансів України й одночасної купівлі облігацій з боку комерційних банків грошові розрахунки між учасниками аукціонів з первинного розміщення ОВДП у 1997 р. почали проводитись на кліринговій основі. Кліринг здійснювався з урахуванням взаємних грошових зобов'язань між учасниками торгів за придбані облігації з одного боку та Міністерства фінансів при сплаті доходу або погашенні облігацій — з другого, за умови, що терміни проведення платежів збігаються.

Кошти від випуску ОВДП у 1996 р. покрили дефіцит Державного бюджету в розмірі 1569 млн грн. Протягом року було проведено 283 аукціони з розміщення ОВДП. Всього в 1996 р. було розміщено облігацій внутрішньої державної позики на суму 3,3 млрд грн., що в 12,6 раза більше, ніж у 1995 р.

Сума заборгованості уряду за державними цінними паперами, включаючи проценти за ними, на початок 1997 р. становила 2342 млн грн.

Випуск державних облігацій у 1997 р. регламентувався постановою Кабінету Міністрів України "Про випуск облігацій внутрішньої державної позики 1997 року" від 4 січня 1997 р. № 2. Це були дисконтні облігації номінальною вартістю 100 грн. і термінами погашення 28, 63, 91, 182, 273 дні та один рік.

Частка дефіциту бюджету, що покривалась за рахунок ОВДП, зросла в 1997 р. до 60%. (У 1995 р. вона становила 6%, у 1996 р. — 35%.) В умовах недостатності інших джерел фінансування облігації внутрішньої державної позики стали основним джерелом фінансування дефіциту бюджету. Для того щоб досягти необхідних рівнів залучення коштів до бюджету, дохідність облігацій підвищувалась, що не могло не призвести до негативних наслідків.

З липня 1997 р. прибуток від проведення операцій з ОВДП на вторинному ринку почав оподатковуватись на загальних підставах за ставкою 30%. Це поставило в неоднакові умови резидентів та нерезидентів, які здійснювали операції з купівлі-продажу ОВДП. Частка нерезидентів на ринку ОВДП досягла в 1997 р. 60%. Ринок ОВДП став значною мірою контролюватись нерезидентами, що загрожувало економічній безпеці держави. Капітал нерезидентів, досить рухливий і чутливий до змін на різних сегментах фінансового ринку, був спроможний у будь-який час переміститися на валютний ринок і репатріюватися за кордон.

Основною проблемою на ринку ОВДП на початку 1998 р. стала необхідність погашення випущених раніше ОВДП, загальна сума заборгованості за якими досягла 13,2 млрд грн. При цьому поточну заборгованість у розмірі 8,8 млрд грн потрібно було погасити протягом 1998 р. Не маючи коштів для погашення заборгованості, Міністерство фінансів та Національний банк України у вересні 1998 р. оголосили про реструктуризацію внутрішнього боргу через конверсію середньострокових ОВДП у довгострокові (КОВДП) з терміном погашення через два роки для нерезидентів та через 3,5 року для резидентів. Проведена конверсія дала змогу суттєво скоротити виплати за ОВДП, але не вирішила всіх проблем, пов'язаних з обслуговуванням внутрішнього боргу.

У 1999 р. Національний банк почав випускати Депозитні сертифікати Національного банку України. Метою їх випуску було уведення інструменту, що мав замінити ОВДП, довіру до яких було підірвано, а також використання нового способу регулювання кількості грошей в обігу.

З початку року уряд не розміщував ОВДП, водночас обсяг виплат за облігаціями внутрішньої позики становив 155 млн грн. Загалом протягом 1999р. Мінфін реалізував облігацій внутрішньої державної позики загальною номінальною вартістю 4685 млн грн. на суму 3842 млн грн. За підсумками 1999р. за рахунок ринку ОВДП бюджет було профінансовано на 807 млн грн.

На початку 2000 р. збільшився внутрішній державний борг за ОВДП, емісію яких було спрямовано на погашення внутрішніх та зовнішніх зобов'язань попередніх років без погашення вже накопичених боргів за державними цінними паперами, зокрема перед основним внутрішнім кредитором Міністерства фінансів — Національним банком України.

У вересні 2000 р. Національний банк та Міністерство фінансів України уклали угоду про реструктуризацію облігацій внутрішньої державної позики із портфеля НБУ на термін до 2010 р. Реструктуризацію було проведено шляхом заміни ОВДП та КОВДП на нові процентні облігації внутрішньої державної позики. У жовтні 2000 р. Мінфін та Національний банк закінчили процедуру реструктуризації ОВДП.

У результаті реструктуризації були знищені всі облігації внутрішньої державної позики та конверсійні облігації внутрішньої державної позики, які належали НБУ та загальний обсяг виплат за якими дорівнював 11 млрд грн., а виплати закінчувались у 2004 р.

Натомість НБУ отримав нові процентні облігації внутрішньої державної позики (ПОВДП) номінальною вартістю 9,56 млрд грн. Мінфін почав погашати ПОВДП з 1 січня 2002 р. з поступовим погашенням їх рівними частинами до 1 січня 2010 р. З 25 січня 2001 р. Мінфін зобов'язався щомісячно виплачувати за новими облігаціями дохід у розмірі, який буде дорівнювати рівню інфляції плюс три процентні пункти.

Розміщення нових облігацій внутрішньої державної позики в 2001 р. не проводилося. Продавалися раніше випущені облігації та облігації, які знаходились у портфелі Національного банку.

У цілому протягом 2000 та 2001 pp. у результаті продажу державних цінних паперів внутрішнього боргу до бюджету було залучено коштів на суму відповідно 1,9 млрд та 1,2 млрд грн.

Історія розвитку ринку ОВДП свідчить про те, що випуск державних боргових зобов'язань лише тоді може бути ефективним механізмом фінансування бюджетного дефіциту, коли він супроводжується позитивними зрушеннями в економіці, а кошти, залучені до бюджету, використовуються ефективно.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Світовий ринок і торгівля»: