Сторінка
6

Облігації

2. Облігації внутрішньої державної ощадної позики. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про випуск облігацій внутрішньої державної ощадної позики" від 5 лютого 1997 р. № 138 облігації внутрішньої державної ощадної позики мають випускатись з терміном погашення 6 міс., один та два роки і розміщуватись на добровільних засадах серед фізичних і юридичних осіб як резидентів, так і нерезидентів. Для придбання облігацій інвестори можуть використовувати як готівкові кошти, так і кошти, розміщені на рахунках в банку.

Уповноважені банки отримують облігації відповідно до укладених з Міністерством фінансів угод і оприбутковують їх у депозит Мінфіну. Установи уповноважених банків продають облігації за такими цінами:

• викуплені у Мінфіну чи придбані на вторинному ринку за курсовою вартістю, що встановлюється банком самостійно;

• облігації, що перебувають у депозиті Мінфіну, в перший день купонного періоду продаються за номінальною вартістю, в інші дні — за курсовою вартістю, яка щомісяця встановлюється окремими постановами Кабінету Міністрів України за поданням Мінфіну на основі фактичних та прогнозних індексів споживчих цін; в останні три банківські дні купонного періоду продаж не здійснюється.

Виплата процентного доходу чи погашення облігацій провадяться виключно в установах уповноважених банків, які здійснили їх перший продаж.

У червні 1997 р. з'явились перші облігації внутрішньої державної ощадної позики з номінальною вартістю 50 грн. у паперовій формі. Вони були насамперед призначені для залучення коштів фізичних осіб для потреб бюджету, проте попитом у останніх не користувались.

3. Облігації державної зовнішньої позики (ОДЗП). Облігації зовнішніх державних позик України — це цінні папери, що розміщуються на міжнародних та іноземних фондових ринках і підтверджують зобов'язання України відшкодувати пред'явникам цих облігацій їх номінальну вартість з виплатою доходу відповідно до умов випуску облігацій. Вони можуть деномінуватися у конвертованій іноземній валюті, випускатися процентними, дисконтними, можуть бути як іменними, так і на пред'явника, з вільним або обмеженим колом обігу.

Облігації зовнішніх державних позик України оплачуються виключно в конвертованій іноземній валюті відповідно до умов їх випуску. Емітентом облігацій є держава в особі Міністерства фінансів України. Грошові кошти, одержані від розміщення облігацій, надходять виключно до Державного бюджету України.

Рішення про випуск облігацій зовнішніх державних позик України в межах передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік приймається Кабінетом Міністрів України. Умовами випуску облігацій визначаються загальний обсяг випуску, номінальна вартість однієї облігації, валюта, в якій деномінуються облігації, термін виплати, розмір доходу, термін погашення тощо.

Первинне розміщення, обслуговування та погашення облігацій зовнішніх державних позик здійснює Міністерство фінансів України. З цією метою Міністерство фінансів України може залучати банки, інвестиційні компанії тощо. Витрати на підготовку випуску, випуск, погашення облігацій зовнішніх державних позик, виплата доходу та інші необхідні витрати здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на ці цілі. Виплата доходів і погашення облігацій зовнішніх державних позик України здійснюються виключно за грошові кошти або за інші облігації державних позик.

Відповідно до Указу Президента України "Про випуск облігацій державної зовнішньої позики України 1995 року" від 5 жовтня 1995 р. № 912 і на виконання Угоди від 18 березня 1995 р. між урядом України і Російським акціонерним товариством "Газпром" "Про принципи врегулювання заборгованості України за поставки російського природного газу в 1994 році і забезпечення поточних платежів у 1995 році" були емітовані такі ОДЗП. Основні параметри емісії: обсяг емісії — 1,4 млрд дол.; номінальна вартість однієї облігації — 5 тис. дол.; дохід — 8,5% річних з виплатою доходу щокварталу. ОДЗП передавались у власність PAT "Газпром" і підлягали вільному обігу. Прийняття для погашення облігацій і здійснення платежів за ними провадились генеральним платіжним агентом уряду України, Національним банком України та додатковими платіжними агентами. Згідно з умовами випуску визначені обсяги облігацій могли обмінюватись на матеріально-технічні ресурси або акції підприємств, що приватизовувались. Однак облігації так і не були обміняні на акції приватизованих підприємств. Вони були викуплені урядом України.

У лютому 1998 р. відбулася перша емісія єврооблігацій України. Міністерство фінансів України отримало від продажу єврооблігацій 732 млн нім. марок. За рахунок коштів, отриманих від розміщення єврооблігацій, була погашена заборгованість за кредитом Росії за 1997р. у розмірі 104,2 млн дол., здійснені платежі за зовнішнім боргом у розмірі 30 млн дол. та викуплені ОВДП на суму 320 млн грн. Залишок коштів становив 225 млн грн. і був спрямований на фінансування інших бюджетних витрат.

Номінал єврооблігації — 100 нім. марок, термін обігу — 3 роки, річний купон за облігаціями — 16%. Випуск облігацій було здійснено через банк "Chase Manhattan Luxembourg". Перед розміщенням позики агентством "Moody's" Україні був присвоєний кредитний рейтинг В2. Облігації були розміщені серед інвесторів за цінами від 99,5 до 103% від номіналу, що забезпечило дохідність на рівні 16,2—14% річних. Слід зауважити, що процентна ставка 16% річних за облігаціями державних позик, номінованих у німецьких марках, стала на той час найвищою на європейському ринку за останні п'ятдесят років.

У березні 1998 р. Україною було здійснено другий випуск євро-облігацій обсягом 500 млн ЕКЮ з терміном погашення через два роки та дохідністю на рівні 15,1%. Кошти, отримані від розміщення облігацій, були використані на погашення заборгованостей за заробітною платою, соціальними виплатами, на поповнення валютних резервів НБУ, що зазнали суттєвих втрат у результаті відтоку нерезидентів з ринку ОВДП, та на інші цілі. На травень 1998 р. загальна сума зовнішнього боргу становила 10,5 млрд дол.

Значне боргове навантаження на видаткову частину Державного бюджету привело до необхідності розпочати реструктуризацію не тільки внутрішньої, а й зовнішньої заборгованості.

У серпні 1999 р. шляхом обміну боргових зобов'язань України з погашенням у вересні 2000 р. на боргові зобов'язання з погашенням у лютому 2001 р. було зменшено виплати за державним зовнішнім боргом у 2000 р.

З лютого по березень 2000 р. була проведена глобальна реструктуризація, що охопила 98% облігацій зовнішньої позики, емітованих Україною. Протягом цього часу згідно з постановою КМУ від 11.02.2000 р. № 360 "Про випуск облігацій зовнішньої позики 2000 р." були емітовані облігації зовнішньої позики. Вони були випущені у двох валютах (евро і дол. США), мали два типи номіналу — від 150 тис. і від 1 тис. дол. США і один термін обігу — сім років. Якщо єврооб-лігації розміщувалися серед інституціональних інвесторів США, то їхня номінальна вартість була не меншою за 150 тис. дол. Поза США розміщувалися облігації меншого номіналу (починаючи з 1 тис. дол.). Оголошена Мінфіном процентна прибутковість українських облігацій, номінованих у евро, дорівнювала 10 %, у доларах — 11 % річних. Виплата доходу за цими облігаціями здійснюється Україною щокварталу (15 березня, 15 вересня і 15 грудня) протягом кожного року до моменту повного погашення. Повне погашення усіх єврооблігацій, випущених Україною в 2000 p., має відбутися 15 березня 2007 р.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Світовий ринок і торгівля»: