Сторінка
1

Торговельні операції міжнародних корпорацій

ПЛАН

1. Комерційні операції міжнародних корпорацій.

2. Експортні операції міжнародних корпорацій.

3. Нетрадиційні методи фінансування міжнародними корпораціями експортних операцій.

4. Страхування і державна підтримка експортних операцій міжнародних корпорацій.

5. Імпортні операції міжнародних корпорацій.

6. Особливості торговельних операцій міжнародних корпорацій в Україні.

1. Комерційні операції міжнародних корпорацій.

Складність вивчення теми полягає у тому, що з питань міжнародної торгівлі є величезна кількість літератури, яка містить як спеціальні монографічні і навчальні видання, так і відповідні розділи у працях, присвячених міжнародній економіці, міжнародним економічним відносинам, міжнародному бізнесу. Тому важливо звернути увагу студентів на особливість вивчення торговельних відносин у курсі «Міжнародний менеджмент».

По-перше, у курсі розглядається не вся система міжнародної торгівлі, а лише та її частина, що стосується торговельної діяльності транснаціональних корпорацій, котрі відіграють провідну і всезростаючу роль у розвитку торговельних відносин між країнами. У цьому зв'язку можна зазначити, що розвиток міжнарод­ної торгівлі являє собою насамперед зростання обсягу продуктів і послуг, зміну їх структури в межах переміщення між підрозділами транснаціональних корпорацій або ж обміну товарами між цими корпораціями та національними учасниками бізнесу.

По-друге, торговельна діяльність міжнародних корпорацій розглядається не з позицій предмета торгівлі (продукція, послуги, роботи), а з погляду інструментів менеджменту, які використовуються транснаціональними корпораціями в процесі управління міжнародними потоками товарів і послуг. Йдется про планування цієї діяльності на основі міжнародних торговельних угод, організаційних форм міжнародної торгівлі, інструментів фінансування експорту та імпорту і т. ін.

По-третє, наголос у курсі робиться не на теоретичних засадах міжнародної торгівлі, а на сучасному досвіді торговельної діяльності провідних міжнародних корпорацій, який може бути корисним для вдосконалення зарубіжних операцій українських підприємств.

З урахуванням зазначених особливостей складено список рекомендованої літератури до теми, яким студент може скористатись у процесі самостійного її вивчення. Найбільш наближеними до вимог курсу є відповідні розділи підручника Ч. Гіла [2], в якому наводяться не лише основні інструменти управління торговельною діяльністю міжнародних корпорацій, а й конкретні приклади їх використання у відомих компаніях «ЗМ», «Тойота», «Проктер енд Гембл» та Ін. Порівняльний аналіз інструментів управління торговельними операціями міжнародних корпорацій міститься в книзі Ф. Рута та А. Філіпенка [5] і підручнику Дж. Деніелса та Л. Радеби [3]. У підручнику «Международньїй менеджмент» [4] у відповідному розділі розглянуто фінансування зовнішньої торгівлі. Для поглибленого уявлення про розвиток міжнародних торговельних операцій, лібералізацію та протекціонізм перехідних економік, у тому числі й України, рекомендується опрацювати відповідні розділи монографії за редакцією Д. Г. Лук'яненка [6], а також книгу «Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть» [7]. Оскільки переважна більшість студентів не вивчала спеціальні курси з міжнародної торгівлі, то вельми корисним буде навчальний посібник Т. М. Циганкової, Л. П. Пет-рашко, Т. В. Кальченка [8], в якому розкривається система міжнародної торгівлі. І, нарешті, звертаємо увагу на відомий у Російській Федерації, Україні та інших незалежних країнах — колишніх союзних республіках Рядянського Союзу підручник І. Н. Герчикової, який допоможе студентам оволодіти теорією і практикою укладання та реалізації міжнародних комерційних угод [1].

Самостійно вивчаючи перше питання, важливо усвідомити ключову особливість комерційних операцій міжнародних корпорацій.

Перша з них полягає в тому, що торговельні операції являють собою завершальну, обслуговуючу фазу міжнародного бізнесу, яка дозволяє реалізувати цінності корпорації у вигляді вироблених товарів, послуг, виконаних робіт. Переважна більшість провідних транснаціональних корпорацій самостійно створюють нові продукти, організують їх виробництво, використовуючи міжнародну кооперацію, а лише після цього здійснюють торговельні операції. Тому доходи від таких операцій реалізують додаткові вартості, створені на попередніх фазах бізнесу.

По-друге, комерційні операції міжнародних корпорацій здійснюються у багатьох валютах, що дозволяє знизити їх ризикованість і підвищити прибутковість. Однак це потребує ретельного узгодження торговельних і фінансових аспектів міжнародного бізнесу.

По-третє, міжнародні корпорації мають значну кількість варіантів організації торговельних операцій, адже провідні корпорації можуть продавати готову продукцію, напівфабрикати, ліцензії, патенти, вдаватись до лізингу устаткування, франчайзингу і т. д. Це потребує від менеджменту корпорацій використання сучасних інструментів порівняльного аналізу під час формування планів продажу.

По-четверте, міжнародні корпорації у своїй торговельній діяльності спираються на розгалужену мережу посередників — оптових і роздрібних компаній. З одного боку, це спрощує процес продажу і зменшує зусилля на просування товарів, скорочує потребу в обігових коштах і підвищує рентабельність бізнесу. З іншого боку, виникає загроза послаблення зворотного зв'язку між кінцевим споживачем і корпорацією. Тому корпораціям доводиться підтримувати належне співвідношення між власними продажами і поставками посередника на всіх національних ринках.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Світовий ринок і торгівля»: