Сторінка
2

Середньострокові перспективи реформування місцевого самоврядування та деякі пропозиції муніципальної громадськості

5) посилення контрольних функцій парламенту, місцевих рад, а також державного фінансового контролю; розвитку системи адміністративного судочинства; залучення громадськості до участі в управлінні публічними справами та контролю за функціонуванням публічної адміністрації.

Наріжними каменями інституційного та правового забезпечення реформи системи місцевого самоврядування, як передбачається, будуть питання про зміну формату відносин між органами місцевого самоврядування і місцевими державними адміністраціями.

В цій частині концептуальних засад мають бути відображені першочергові середньострокові та перспективні завдання трансформації.

Зокрема, серед першочергових завдань 2008 р.:

– підготовка та прийняття у 2008 р. нової редакції Конституції України;

– збалансування системи територіальної організації влади на основі ініціатив Президента України, висунутих на нараді з головами місцевих державних адміністрацій 19 вересня 2007 року: розробка механізму партнерських відносин між органами державної влади та місцевого самоврядування; забезпечення прозорості та відкритості діяльності місцевих органів влади; реальне впровадження існуючих та розвиток нових форм участі громадян в управлінні місцевими справами; забезпечення фінансової автономії місцевого самоврядування; вдосконалення статусу, функціонального призначення, повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб; посилення їх відповідальності за виконання покладених функцій та повноважень;

– законодавче забезпечення першочергових завдань: на основі чинної Конституції внесення змін та доповнень в закони про місцеве самоврядування, про місцеві державні адміністрації, про місцеві вибори, в Бюджетний кодекс, розробка нових законів про місцеві референдуми, про статус столиці України – міста Києва і т. ін.;

– розробка та затвердження концептуального документа щодо трансформації територіальної організації влади.

До середньострокових завдань, зокрема, можна віднести:

– початкові етапи адміністративної, адміністративно-територіальної реформ, реалізації політики фінансової децентралізації;

– формування економічно спроможних територіальних громад на засадах визначення територіальної основи місцевого самоврядування, його повсюдності, визначення відповідної ресурсної бази;

– законодавче забезпечення, яке стосується здійснення адміністративної, адміністративно-територіальної, бюджетної, фіскальної реформ з врахуванням положень нової редакції Конституції України.

Серед перспективних завдань можна виділити:

– завершення реалізації конституційного, законодавчого, фінансово-економічного процесу забезпечення реформування територіальної організації влади, системи публічної адміністрації на засадах децентралізації, деконцентрації повноважень, субсидіарності, фінансового федералізму;

– оптимізація організації та функціонування регіонального рівня виконавчої влади та місцевого самоврядування;

– прийняття Закону “Про самоврядування територіальної громади” та формування конкурентоспроможного місцевого самоврядування, яке може з'явитися лише в результаті ефективної взаємодії місцевої влади, інституцій громадянського суспільства, бізнесових кіл.

3.2. Законодавче забезпечення сталого розвитку місцевого самоврядування. Проблеми вдосконалення законодавства про місцеві вибори.

1. В І кварталі 2008 року визначити пріоритетні напрями проведення змін, спрямованих на децентралізацію державного управління, підвищення владних повноважень та зміцнення місцевого самоврядування у контексті принципів Європейської хартії місцевого самоврядування; провести в ІІ кварталі їх широке громадське обговорення.

2. Розробити, розглянути та забезпечити прийняття Верховною Радою України в ІІ кварталі 2008 року законодавчих актів, спрямованих на реалізацію принципів децентралізації державного управління, субсидіарності, гарантованості прав територіальних громад, партнерство органів державної влади та органів місцевого самоврядування на розвиток ефективного місцевого самоврядування на засадах народовладдя, наближення влади до людини, зокрема:

- проект закону України про внесення відповідних змін до Конституції України щодо удосконалення системи місцевого самоврядування ;

- законодавче регулювання місцевих виборів;

- законодавчі акти щодо проведення в Україні реформ, спрямованих на розвиток ефективного місцевого самоврядування та запровадження раціональної системи державного управління;

- законодавчо забезпечити обов’язкову участь громадськості у підготовці, громадському узгодженні та контролі за виконанням управлінських рішень органів місцевого самоврядування.

3. Здійснити комплекс заходів на проведення в 2008-2011 рр. адміністративно-територіальної реформи, забезпечивши функціонування багаторівневої публічної влади. Формування адміністративно-територіальних одиниць здійснювати на основі чітких критеріїв, взявши за основу соціально-економічну модель, що поєднує вимоги субсидіарності публічних послуг та економічної, інфраструктурної та кадрової спроможності новостворених адміністративних одиниць. В першу чергу здійснити формування повноцінних громад.

Адміністративна та адміністративно-територіальна реформи повинні поєднуватися з реформами земельною, освітньою, охорони здоров’я, пенсійною, бюджетною, податковою тощо.

Місцеві вибори

Слід концептуально визначитись з новим законодавством про місцеві вибори. При цьому можливі різні варіанти запровадження виборчої системи.

1. Збереження мажоритарної системи для сіл, селищ, міст районного значення та проведення виборів щодо інших рівнів місцевого самоврядування на основі пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Самоврядування»: